25042018Nowości:
   |    Rejestracja

Pierwsze objawy ciąży


Czy faktycznie trzeba czekać do dnia spodziewanej miesiączki, by ustalić, czy doszło do zapłodnienia? Niekoniecznie. Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się już po kilku dniach od poczęcia. Jednak nieuważny obserwator łatwo je przegapi.


Najwcześniej o ciąży wie … kobiecy nos. Znaczne wyostrzenie węchu uważa się za pierwszy objaw ciąży. I nie chodzi tu o intensywniejsze wyczuwanie zapachów dostępnych każdemu. Kobieta we wczesnym okresie ciąży „wywąchuje” rzeczy, których nikt inny nie czuje. Nagle nie może jeść ulubionego jogurtu, bo jest śmierdzący, na kanapie nie daje się usiąść, bo tak cuchnie, zmywanie zapachem przyprawia o mdłości. No właśnie – mdłości. To one pojawiają się zaraz za wyczuleniem na zapachy, niewykluczone, że jedno z drugim jest ściśle powiązane – nadmiar zapachów doprowadza do mdłości.

Innym charakterystycznym objawem wczesnej ciąży jest duże parcie na pęcherz i znacznie częstsze korzystanie z toalety. Nierzadko w tym okresie ciąży kobiety zastanawiają się, czy nie nabawiły się zapalenia pęcherza. Wraz z częstomoczem pojawia się zmęczenie i senność. Bywa, że jest tak duża, iż kobieta przesypia szesnaście godzin na dobę.

woman hands heart shape on belly, isolated on blue sky  and sea background

Humory ciążowe także pojawiają się bardzo wcześnie. Zdezorientowana kobieta nie wie, co się dzieje. Od płaczu przechodzi do śmiechu, od śmiechu do płaczu. Banalne drobiazgi potrafią wyprowadzić z równowagi. Humory nie omijają też jedzenia. Nagle ulubione potrawy przestają smakować, a na talerzu pojawiają się dania wcześniej nielubiane. Mało tego, odzywają się słynne zachcianki. Na ogół nie mają one nic wspólnego z porą dnia lub roku i tak w okolicach Bożego Narodzenia przyszła mama może zapragnąć truskawek, a w maju świątecznego bigosu. Zdarza się, że lodówkę trzeba wypełnić jednym przysmakiem i lepiej, żeby go nie zabrakło.

Nierzadko kobiety w pierwszych tygodniach ciąży narzekają na dużą bolesność oraz tkliwość piersi. Objaw ten może być mylony z sygnalizowaną podobnie zbliżającą się miesiączką. W ciąży bolesność i mrowienie piersi są bardziej nasilone. Często już na początku ciąży można zaobserwować znacznie powiększenie biustu.

Niestety zmiany hormonalne powodują, że jednym z objawów ciąży może być także infekcja intymna. Dlatego, jeśli kobieta podejrzewa, że może być w ciąży już przy pierwszych objawach stanu zapalnego powinna udać się do lekarza ginekologa.

Pierwsze objawy ciąży nie są jednoznaczne i nie dają stuprocentowej odpowiedzi na pytanie: „czy będę mamą?” Aby się upewnić, w dniu spodziewanej miesiączki należy zrobić test ciążowy. Jednak dla potwierdzenia swoich podejrzeń trzeba udać się do lekarza. Stuprocentową odpowiedź daje także wynik badania poziomu beta hCG we krwi.

Napisane przez:

Kontakt: kampanieonline

 

Podziel się z innymi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

299848