Bez kategorii
Like

Pielęgnacja niemowlęcia

27/01/2011
525 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Noworodkiem określamy dziecko, urodzone o terminie, przez pierwsze 28 dni życia. Zaś po tym czasie i do ukończenia pierwszego roku życia mówimy o niemowlęciu. Zasadniczo w obu tych okresach stosujemy te same sposoby pielęgnacji skóry. Skóra niemowlęcia jest niezwykle delikatna i podatna na podrażnienia, więc wymaga specjalnej troski i dbałości ze strony rodziców.   Pielęgnacja skóry dziecka Dla właściwej pielęgnacji skóry niemowlęcia niezbędne wydaje się poznanie jej odrębności względem skóry dorosłych. Przede wszystkim jest ona znacznie cieńsza, z mniejszą ilością mieszków włosowych, niższą aktywnością gruczołów potowych i łojowych oraz komórek barwnikowych (melanocytów). Cechy te czynią ją daleko bardziej podatną na bodźce temperaturowe i chemiczne, poparzenia słoneczne, urazy. Bardzo łatwo tworzą się nadżerki, pęcherze, dochodzi do maceracji, czyli uszkodzenia pod wpływem […]

0


Noworodkiem określamy dziecko, urodzone o terminie, przez pierwsze 28 dni życia. Zaś po tym czasie i do ukończenia pierwszego roku życia mówimy o niemowlęciu. Zasadniczo w obu tych okresach stosujemy te same sposoby pielęgnacji skóry. Skóra niemowlęcia jest niezwykle delikatna i podatna na podrażnienia, więc wymaga specjalnej troski i dbałości ze strony rodziców.

 

Pielęgnacja skóry dziecka

Dla właściwej pielęgnacji skóry niemowlęcia niezbędne wydaje się poznanie jej odrębności względem skóry dorosłych. Przede wszystkim jest ona znacznie cieńsza, z mniejszą ilością mieszków włosowych, niższą aktywnością gruczołów potowych i łojowych oraz komórek barwnikowych (melanocytów). Cechy te czynią ją daleko bardziej podatną na bodźce temperaturowe i chemiczne, poparzenia słoneczne, urazy. Bardzo łatwo tworzą się nadżerki, pęcherze, dochodzi do maceracji, czyli uszkodzenia pod wpływem długotrwałego zawilgocenia.

 

Pierwsza kąpiel dziecka

Pierwszą w życiu kąpiel dziecko odbywa zazwyczaj w szpitalu pod okiem położnej. Warto wtedy wyjaśnić jak najwięcej wątpliwości. Zaleca się codzienną kąpiel, najlepiej o jednakowej porze dnia. Stanowić ona może element uspokajający i przygotowujący do snu. Właściwą temperaturę najlepiej ustalić przy pomocy termometru (na poziomie 38-40°C ), nie rezygnując przy tym z uważnej obserwacji reakcji dziecka.

 

Jakie kosmetyki do pielęgnacji niemowląt

Do kąpieli wybieramy kosmetyk stosowny do wieku i typu skóry dziecka (normalna, wrażliwa, atopowa), tę kwestię rozstrzygnie lekarz po rozmowie z rodzicami i zbadaniu dziecka. Nie warto także kupować od razu największych opakowań, gdyż nie ma nigdy pewności, że wybór okaże się trafny. Wprowadzenie nowego produktu powinno być poprzedzone zastosowaniem go na małej powierzchni przez kilka dni (3-4) i obserwacji miejsca aplikacji. Ze względu na lekko kwaśny pH skóry (5,5-6,0) nie należy używać do kąpieli zasadowych mydeł ani specjalnych emulsji, olejków, bądź kremowych żelów. Niektóre z nich przeznaczone są także do mycia skóry głowy.

Jeżeli mimo ich stosowania skóra jest sucha należy ją dodatkowo natłuszczać za pomocą oliwki lub kremu. Szczególną dbałością należy otoczyć miejsca zgięć i fałdów skórnych. Wymagają one dokładnego rozchylenia przed umyciem i bardzo dobrego osuszenia.

W przypadku noworodków problematyczne może okazać się postępowanie z kikutem pępowiny. Powinien on odpaść w ciągu dwóch tygodni po urodzeniu. Obecnie przeważa pogląd, wedle którego ta okolica nie wymaga odrębnej pielęgnacji. Wielu lekarzy z długoletnią praktyką kliniczną zaleca jednak przecieranie tego obszaru (2x dziennie) spirytusem salicylowym.

 

Pieluszkowe zapalenie skóry

Jedną z najczęstszych przypadłości dermatologicznych w pierwszym roku życia dziecka stanowi pieluszkowe zapalenie skóry. Profilaktyką tej choroby jest częsta zmiana pieluszek, poprzedzona skrupulatnym oczyszczeniem i wietrzeniem skóry. Warto także stosować  każdorazowo kremy barierowe, zawierające substancje antyseptyczne, ściągające i łagodzące podrażnienia. Przy przewijaniu w warunkach domowych korzystniej jest zrezygnować z chusteczek oczyszczających na rzecz ręczniczka bawełnianego zmoczonego w czystej wodzie lub z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego środka myjącego. Nierzadko zdarza się bowiem, ze chusteczki podrażniają lub alergizują skórę ze względu na zawarte w nich kompozycje zapachowe, wyciągi roślinne itp.

 

Pielęgnacja skóry niemowląt na spacerze

Właściwą ochronę przed poparzeniem słonecznym, zapewnią w miesiącach letnich, kremy z wysokimi filtrami (SPF 30-50). Zimą wystarczą filtry rzędu SPF 15-20 koniecznie w połączeniu z natłuszczaniem skóry. Ich zastosowanie nie zwalnia jednak z unikania nadmiernego nasłonecznienia, gdyż stanowią one barierę tylko dla wybranej długości promieniowania UV.
Kończąc warto zaznaczyć, że wszelkie ubranka, bielizna osobista i pościelowa, ręczniki, kocyki, pluszowe zabawki powinny zostać wyprane w odpowiednim proszku przed pierwszym kontaktem ze skórą niemowlęcia. By uniknąć przegrzania istotne jest utrzymywanie temperatury pomieszczeń na poziomie 19-21°C.

Bibliografia:
„Dermatologia pediatryczna” B.A. Cohen
„Standardy medyczne” pediatria, lipiec-sierpień 2009 s. 566-569

 

Artykuł pochodzi ze strony: abcZdrowie.pl

http://abczdrowie.pl/pielegnacja-niemowlecia

0

Zdrowie

NULL

20 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758