21052018Nowości:
   |    Rejestracja

Odliczanie Elżbiety II


Brytyjska królowa – o czym piszą chętnie nie tylko bulwarówki na Wyspach Brytyjskich – porządzi jeszcze tylko cztery lata. Potem abdykuje a koronę otrzyma książę Walii Karol, mąż Elżbiety II. Przygotowania do przejścia na emeryturę monarchini mają nawet swoją nazwę: „Plan Regency”.


britain-royal-chelsea-flower-show

Pałac Buckingham, który jak kania dżdżu potrzebuje teraz zainteresowania Brytyjczyków nie dementuje pogłosek. W końcu sami urzędnicy Korony zadbali o to, żeby opinia publiczna zajęła się przyszłością królowej i Zjednoczonego Królestwa, bo Brexit, o którym z taką pewnością mówiły kolejne rządy prowadzi Albion wprost na skały kryzysu gospodarczego, czego domyślają się dzisiaj nawet dzieci.

Elżbieta II już nie raz mówiła, że jej marzeniem są ciągłe rządy do 95 urodzin (obecnie ma 91 lat). Potem przejdzie na emeryturę mając za sobą największe osiągnięcia Królestwa z ostatnich dwóch wieków. Po pierwsze jest najdłużej rządzącym brytyjskim monarchą (65 lat). Po drugie jej rząd zakładał razem z innymi państwami Unię Europejską, a dzisiaj kibicuje rozwodowi ze Wspólnotą. Po trzecie doprowadziła do pokojowego rozpadu Imperium Brytyjskiego, co polegało na wycofaniu się brytyjskiej administracji i wojsk z kolonii afrykańskich oraz wielu krajów azjatyckich (m.in. z Indii, oraz pośrednio z Pakistanu, który powstał już po wycofaniu się wojsk brytyjskich). Warto pamiętać, że wszystkie byłe kolonie uznały się za członków Brytyjskiej Wspólnoty Narodów a większość z nich uznaje Elżbietę II za głowę swojego państwa.

Za jej rządów zawieszeniem broni zakończyła się kilkusetletnia wojna z Irlandczykami, zaś Szkoci otrzymali autonomię, mogąc powoływać swój rząd oraz śpiewać inny, niż Anglicy, hymn.

Anglicy zauważają, że choć Elżbieta II wciąż cieszy się dobrym zdrowiem, ograniczyła znacznie liczbę oficjalnych wystąpień i obowiązków.

Abdykacja Elżbiety II nie byłaby jedyna w nowożytnej historii europejskich rodzin królewskich. Cztery lata temu z holenderskiej korony zrezygnowała królowa Beatrix. Uczynił tak również król Hiszpanii – Juan Carlos.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

308255