25042018Nowości:
   |    Rejestracja

Nie polskie, a kontrolowane przez Niemców


Pierwsza instytucja w USA rezygnuje ze zwrotu ‘polskie obozy okncentracyjne’. Epoch Film Archives zmienia opis swoich filmów po interwencji Konsulatu RP w stanach. Czy to oznacza zmianę trendu?


auschwitz-fences-P

Na stronie Epoch Film Archives, zawierającej archiwalne materiały filmowe, znalazło się sformułowanie ‘film nakręcony w polskich gettach i obozach koncentracyjnych’. Jak donosi Informacyjna Agencja Radiowa polski konsulat wysłał do właściciela strony list protestacyjny, w którym podkreślił, że ‘nigdy nie było polskich gett, obozów koncentracyjnych ani obozów pracy. Wszystkie obozy zostały utworzone i były zarządzane przez niemieckich nazistów w okupowanej Polsce’.

Pracownicy konsulatu napisali, że używanie zwrotów ‘polskie obozy’ czy ‘polskie getta’ jest historycznie nietrafne i nie do przyjęcia pod względem moralnym. Może też wywołać u czytelników przekonanie, że to Polacy, a nie niemieccy naziści są odpowiedzialni za Holocaust.

Po otrzymaniu tego listu, zwrot ‘polskie getta i obozy koncentracyjne’ został zastąpiony na stronie sformułowaniem ‘kontrolowane przez Niemców getta i obozy koncentracyjne’.

Serwis Epoch Film Archives zawiera przeszło 130 tysięcy archiwalnych filmów z całego świata, z których korzystają wytwórnie filmowe i stacje telewizyjne.

W ciągu ostatnich dwóch dekad przynajmniej kilkanaście instytucji posługiwało zwrotem ‘polskie obozy koncentracyjne’. Dopiero od niedawna polska administracja zaczęła protestować przeciwko temu.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Nie polskie, a kontrolowane przez Niemców"

  1. kanton napisał(a):

    w tym przypadku trza brać przykład z Braci starszych w wierze”.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

291884