22052018Nowości:
   |    Rejestracja

Nie ma narodu śląskiego


RAŚ przegrał! Ślązaków nie można uznać za odrębny naród i dlatego Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej nie powinno być zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod taką nazwą – orzekł Sąd Najwyższy w czwartek, 5 grudnia 2013.


„Szanując przekonanie części Ślązaków o ich pewnej odrębności, wynikającej z kultury i regionalnej gwary, nie można jednak zaakceptować sugestii, iż tworzy się naród śląski, bądź już istnieje – w liczbie kilkuset tysięcy osób, którzy zadeklarowali taką przynależność w spisie powszechnym” – stwierdził SN.

Według SN „dążenie do uzyskania autonomii i poczucia pełnego władztwa osób +narodowości śląskiej+ na terenie Śląska należy ocenić, jako dążenie do osłabienia jedności oraz integralności państwa polskiego, co jest sprzeczne z zasadą wynikającą z art. 3 Konstytucji RP”.

Sąd Najwyższy rozpatrywał skargę kasacyjną Prokuratury Okręgowej w Opolu, która nie zgadzała się z wpisem Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej do Krajowego Rejestru Sądowego. Postanowienie o wpisie wydał w grudniu 2011 r. Sąd Rejonowy w Opolu, a utrzymał je w mocy opolski Sąd Okręgowy.

W czwartek – na skutek skargi kasacyjnej opolskiej prokuratury – Sąd Najwyższy uchylił postanowienie o wpisie do KRS (sygn. III SK 10/13).

W uzasadnieniu SN przypomniał, że już w marcu 1998 r. prawomocnie oddalono wniosek o rejestrację Związku Ludności Narodowości Śląskiej. Z kolei Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że nie jest jego zadaniem wyrażanie opinii na temat tego, czy Ślązacy są mniejszością narodową.

Biorąc to pod uwagę SN wskazał, że – podobnie jak we wcześniejszych orzeczeniach – nie można uznać Ślązaków za odrębny naród. SN stwierdził, że również wyniki spisu powszechnego przeprowadzonego w 2011 r. nie mogą rodzić poglądu o istnieniu narodu śląskiego.

Sąd Najwyższy podkreślił, że organizowanie stowarzyszeń jest jednym z wyrazów wolności obywatelskich, ale nazwa stowarzyszenia nie może wprowadzać w błąd. Tymczasem wskazywanie w nazwie narodowości śląskiej może być poczytane za uznanie istnienia odrębnego narodu śląskiego. SN zauważył, że może to prowadzić do stosowania nieuzasadnionych preferencji np. przy ustalaniu wyników wyborów. Z tego powodu SN nakazał w czwartek ponowne rozpoznanie postanowienia o wpisie Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej do Krajowego Rejestru Sądowego.

Przewodniczący Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej Pejter Długosz pytany przez PAP o orzeczenie SN zaznaczył, że nie miał jeszcze okazji się z nim zapoznać, bo nie wiedział nawet, że Sąd ma się już zajmować tą sprawą.

Powiedział jednak PAP, że „państwo polskie takim orzeczeniem samo podstawia sobie nogę”. Jak dodał, funkcjonujące legalnie Stowarzyszenie m.in. składało sprawozdania ze swojej działalności, przez co w jakimś stopniu było pod kontrolą. Zdelegalizowane takich raportów składać nie będzie. „A nikt nam przecież nie zabroni się spotykać i mówić, że jesteśmy Stowarzyszeniem Osób Narodowości Śląskiej” – powiedział Długosz. I dodał: „Nic tak nie zmobilizuje Ślązaków do dążenia do sformalizowania swojej odrębności narodowej, jak takie właśnie gesty”.

Uznał, że mówienie o dążeniu do osłabienia integralności państwa polskiego to „argument dużego kalibru”. Wyjaśnił, że przez dwa lata istnienia SONŚ nic na to raczej wskazywać nie powinno, bo w tym czasie Stowarzyszenie wydało dwie książki i zorganizowało kilka spotkań i wycieczek. Takie orzeczenie, w jego przekonaniu, wzbudzi tymczasem niechęć Ślązaków.

„Chciałbym, by sąd wskazał, który przepis w polskim prawodawstwie naruszyliśmy tworząc Stowarzyszenie” – zaznaczył Długosz. Jak podkreślił, jego organizacja zapewne będzie się odwoływać od wydanego orzeczenia do Strasburga.

Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej powstało dwa lata temu, skupiając osoby, które deklarują przynależność do narodowości śląskiej i walczą o uznanie Ślązaków za mniejszość narodową. Istnieją uzasadnione podejrzenia, że RAŚ finansowany jest przez Niemcy celem oderwania Śląska od Rzeczpospolitej.

 

Tak-RAS-chce-podzielic-Opolszczyzne

 

Napisane przez:


Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarzy 60 dla artykułu "Nie ma narodu śląskiego"

 1. popek napisał(a):

  za to gorole istniejom pra,bo goroli wszedzie pełno a ślonzoków garstka jak i górali garstka i kaszebów garstka. pozdrowim wszystkich poloków.

  • Sebastian napisał(a):

   To je když je někde napse1no „čerstvě natřeno”, tak si tam každej šme1tně, jestli je to pardva. A jinfd tam strčed třeba nos a ještě někdo jinfd celou bradu. Podle toho se lidi rozlišujed na doflekůšmte1če, doflekůsede1če, doflekůnose1če a doflekůbradustrke1če ..Takže fotka je jasnfd důkaz existence velmi ředdce se objevujedcedch doflekůbradustrke1čů.

 2. Statioratio Statioratio napisał(a):

  A poloki pozdrawiają ślunzoków. Trochę warszawioków ubodło wasze fanzolenie. Jak byście się nazwali na przykład Stowarzyszenie Osób Narodowości Księżycowej, to pewnie nie naruszylibyście integralności naszego czarnuchowa, a też byłoby pięknie.

  • Statioratio Statioratio napisał(a):

   P.S. A RAŚ jest ukrytą opcją proniemiecką. Na szczęście nieudolną. Ma kilka cech typowych dla dawnych folksdojczów. Na szczęście (na razie) niemce wolą inaczej realizować swoje interesy niż przez anschluss i entlassung.

   • Kula Lis 62 napisał(a):

    Czyli przywódców RAŚ jako twórców antypolskiej organizacji najwyższa pora zamknąć w więzieniu. Wiele separatystycznych i terrorystycznych organizacji utrzymywanych jest przez niemiecki wywiad i niemieckie fundacje rządowe. I nie są to tylko organizacje kurdyjskie. Czołowi separatyści – ślązakowcy znani są przede wszystkim z kontaktów z ETA. ETA brzmi równie ‘niewinnie’ jak RAŚ. To jest tylko: Euskadi Ta Askatasuna {Baskijska Ojczyzna i Wolność}, jednak jest to również ruch na rzecz autonomii, a zarazem organizacja separatystyczna i terrorystyczna. Polacy mają już doświadczenie z ruchem autonomii ukraińskiej i Stefanem Banderą. Na początku działalności Bandery nikt nie przypuszczał, że on i ludzie jego pokroju będą zdolni do zbrodni w rodzaju rzezi wołyńskiej. Niemieckie szkolenia sprawiły, że ludzie Bandery dorównywali w okrucieństwie hitlerowcom, niekiedy nawet potrafili ich przerosnąć. Polscy Łemkowie, Bojkowie, Huculi i Rusini stali się ludobójcami swoich rodaków – Polaków.

    • Haime Berkowitz napisał(a):

     Dlaczego do więzienia?? Przecież Sąd Najwyższy orzekł, że nie ma Narodu Śląskiego to po problemie. Sam Redaktor Naczelny orzekł – Ufff. Orzecznicto SN rozwiązuje wszak wszelkie problemy.
     Teraz czas by Sąd Najwyższy orzekł, że nie ma kryzysu!

   • Pedro napisał(a):

    Ahoj Liško, na Flikr se přihlašovat nebudu (štve mě furt se někam přihlašovat, abych to mohla vkmooentovat), ale tohle si neodpustedm: Jsi opravdu moc hezke1. Mile9 oči a tvar tvfdch fast je vfdjimečně pěknfd.(Je1 na takove9 věci dost de1m, mluved hodně i o povaze.) A to neme1m ve zvyku chve1lit vzhled žen. K čemu taky. 🙂

 3. Henryk Dąbrowski napisał(a):

  “państwo polskie takim orzeczeniem samo podstawia sobie nogę”. Jak dodał, funkcjonujące legalnie Stowarzyszenie m.in. składało sprawozdania ze swojej działalności, przez co w jakimś stopniu było pod kontrolą. Zdelegalizowane takich raportów składać nie będzie. “A nikt nam przecież nie zabroni się spotykać i mówić, że jesteśmy Stowarzyszeniem Osób Narodowości Śląskiej” – powiedział Długosz. I dodał: “Nic tak nie zmobilizuje Ślązaków do dążenia do sformalizowania swojej odrębności narodowej, jak takie właśnie gesty”.

  Kij, marchewka i znana buta mimo sądowego wyroku, a przecież to niezawisły sąd rozstrzygnął.

  Gdyby taki wyrok nie zapadł, to państwo podłożyłoby sobie obie nogi, a może nawet więcej. Ale o tym już ani słowa. Po wyroku to ten pan może robić jedynie dobrą minę do złej gry, a raporty będzie składał gdzie indziej.

  • Statioratio Statioratio napisał(a):

   Tylko, że słowa niezawisły zapomniał Pan ująć w cudzysłów. Ten wyrok nie ma niestety nic wspólnego z niezawisłością i podstawą prawną, na której formalnie go oparto. On w stu procentach realizuje wytyczne z centrali. Ja jestem przeciwny RASIOM, stasiom i innym ukrytym helmutom, ale mają prawo nazywć się jak chcą! I taki wyrok nie jest właściwą formą polemiki z bądź co bądź liczną grupą, która chce coś głośno powiedzieć. W tym tempie za kilka lat profilaktycznie zaczną wsadzać do psychuszki każdego kto uważa się za innego, tak na wszelki wypadek.

   • Tomasz Parol Tomasz Parol napisał(a):

    Nie no jasne że Sąd Najwyższy niezawisły nie jest, co nie znaczy, że losowo nie pojawiają się sytuacje gdy zwyczajnie ma rację. Tym razem uff

    • Statioratio Statioratio napisał(a):

     A ja myślę, że ten wyrok jest nie na temat. Pozwoli przez chwilę słodko spać paru urzędaskom ze stołecznego „urzędu miasta”. Ale nie znam nikogo, ani na śląsku, ani na kujawach, kto zmieniłby zdanie tylko dlatego, że komuś innemu nie opdoba się jego imię (w tym także naza stowarzyszenia, z którym się utożsamia). Obawiam się, że instrumentalne potraktowanie sprawy nazwy stowarzyszenia przez Warszawę będzie początkiem warzenia grubego kwasu. Przez dwa lata, jak sąd sobie „procedował” nikt praktycznie nie słyszał o tym klubiku, a teraz …. wystarczy, że zmienią nazwę i dopiszą „dawniej SONS” i co?? Rozwiązali problem tendencji odśrodkowej geniusze z SN?

    • Haime Berkowitz napisał(a):

     UFF??? A zdaniem Szanownego Redaktora Naczelnego gdyby SN orzekł, że istnieje Naród Sląski to by oznaczało, że faktycznie istnieje? Jakoś tak mi się zbiegły te orzeczenia – razem z tym o straży wiejskiej:) Pewnie te same kukły orzekały:)

 4. dziennikarz zawodowy napisał(a):

  Jerona, to co tera bydzie ? Co tam hanysy kopidoły bedom robić? Rewolucję przeciw ceprom zrobią? Prowokację gliwicką. Gleiwitz bydzie tera?

  • Statioratio Statioratio napisał(a):

   Mylisz pan pojęcia. I tak samo pomylił SN. Słowa „cepry” używają górale, a to kawałek dalej i trochę w lewo.

   • dziennikarz zawodowy napisał(a):

    Gorole a nie górale sie godo !! Hehe !!

    • Hanys napisał(a):

     Gorole, to cepry, po GÓRalsku 🙂 …
     Nie czepiaj się się Waść, lecz czytaj ze zrozumieniem, haaaj ! 🙂 …
     Jak to było ?… Taka fajna pioseneczka była downiyj, zespołu „Śląsk”:

     „ZAaaaasraaaaaliiii goooorooooleee cołki Ślonsk, cołki Ślonsk !..”
     Modne było w dobie Huty Katowice 🙂 …

     Pozdrawiam Hanysów, Ceprów i Goroli.
     I Górali 🙂 …

 5. mosiek49 napisał(a):

  Przyjechałem na Śląsk w początkowych latach 60’ i ja tu nie dostrzegam RASIÓW a raczej MN [mniejszość niemiecką], która dogorywa na nielicznych wioskach bałamucą mieszkańców owych wiosek. W większych miastach nie mają zwolenników wspierających, więc kombinują jak tu zaistnieć. Trzeba po pierwsze znieść przywileje dla MN i będzie tu spokój. Dziś Mikołaja więc gryfna piosenka oczywista po Śląsku 🙂
  http://www.dailymotion.com/video/x1772lr_jedrowski-miroslaw-mikolaj_music
  Jędrowski Mirosław – Mikołaj przez MarekzK-K

 6. Kula Lis 62 napisał(a):

  Należy zdelegalizować tę V kolumnę jak najszybciej! – póki jeszcze nie zaczęła maszerować, zorganizowana w fackelzugi, ze śpiewem na ustach: Die Fahne hoch. Mamy w pamięci wyczyny folksdojczów śląskich, wielkopolskich i pomorskich w latach ostatniej wojny. Znali język, teren, lokalne realia, relacje społeczne i obyczaje, i wyrządzili morze krzywd, które do dziś nie zostały naprawione.

 7. Slazak napisał(a):

  Pomylenie z poplateniem !!! Wyrok Sadu nie dotyczy separatystow z RAS,ktory jest zarejestrowany i dzialal bedzie w najlepsze!! Wyrok dotyczy Stowarzyszenia skupiajacego osoby
  nie zgadzajace sie z separatyzmem RAS a czujace sie Slazakami a jest nas w przeciwienstwie do Ras nie 10 a 900 tys. To orzeczenie jest sprzeczne z Polska Racja Stanu !! setencja Sadu swoja wymowa popiera polityke Europy nie Panstw – a euroreginow w ktora doskonale RAS sie wpisuje.
  Konsekwencje wyroku beda powazne – przewiduje masowy naplyw do RAS i wzrost radykalnych nastrojow. Realu w ktorym Narod Slaski istnieje nie da sie zmienic wyrokiem sadu. No bo kto zabroni mi byc Slazakiem?

  • Tomasz Parol Tomasz Parol napisał(a):

   Nie ma czegoś takiego jak naród śląski, i nie znajdziesz żadnego uzasadnienia by zaprzeczyć, ani społecznego ani historycznego. Tak jak nie ma narodu małopolskiego ani góralskiego choć Niemcy w III Rzeszy też woleli widzieć u górali taką odrębność. Są za to tendencje separatystyczne grup finansowanych przez sąsiadów którzy chętnie by widzieli demontaż Polski i z lubością by doprowadzili najpierw do autonomii Śląska a może potem do plebiscytu i przyłączenia do Niemiec.
   To trzeba rozumieć. Twierdzenie że wyrok spowoduje napływ do RAŚ jest logiką bardzo karkołomną.

   • Humpty Dumpty Humpty Dumpty napisał(a):

    Ale jest inna kultura, i to widać szczególnie jak się wyjedzie do Wawy.

    • Tomasz Parol Tomasz Parol napisał(a):

     Ależ wielokulturowość to cecha każdego wielkiego narodu, Polaków też – i całe szczęście

     • dziennikarz zawodowy napisał(a):

      Nie ma żadnej innej kultury. W czym? Że kluski śląskie to zaraz naród? A w Poznanou pyry i PYZ taki jeden na cały talerz i inna kultura?
      Najbardziej coś zblizone do narodu to mogą być Kaszubi. Ale nie Ślązacy.

     • Haime Berkowitz napisał(a):

      Codziennie upajam się wielkością Naszego Narodu. Słowacki wielkim poetą był. Nie ma wyjścia – Na Berlin, Na Berlin!

    • romulanin napisał(a):

     sprowadzająca się do niejadalnych buł o konsystencji budyniu…

    • Dave napisał(a):

     Thanks for coirntbuting. It’s helped me understand the issues.

   • Slazak napisał(a):

    Oczywiscie ,ze Narod Slaski jest i ma sie dobrze,niezaleznie od opinii politykow. Nie jest ani niemiecki ani czeski ani polski.Co do tego czy wypelnia on przeslanki politologiczne.etnograficzne,socjologiczne – gotow jestem dyskutowac w rzetelnej debacie.Przyznanie tej tozsamosci nie ma nic wspolnego z demontazem panstwa Polskiego.Wrecz odwrotnie w swojej olbrzymiej wiekszosci Slazacy identyfikuja sie z Polska.- przykladem nikle w skali calosci poparcie ideii lansowanych przez RAS. Jesli jednak nadal odmawiac nam bedzie sie tego co imamentnie sie nalezy – to rzecza naturalna i socjologicznie uzasadniona bedzie nakierowanie sie spolecznosci slaskiej
    na nie akceptowany dzis RAS.SLNS to minimum tego co sie nam nalezy.Jesli mniejszosci niemiecka,ukrainska moga miec swoich przedstawicieli w Parlamencie to tym bardziej my Slazace mamy prawo miec autentycznych swoich przedstawicieli w miejsce partyjno-mafijnych Kutzow czy Tomczykiewiczow.
    Sprobuj Pan Polakowi na Bialorusi powiedziec,ze nie jest Polakiem a wylacznie Bialorusinem.Podobnie my na 1 miejscu jestesmy Slazakami a potem Polakami, i los naszej duzej Ojczyzny – Polski – jest nam nie mniej obojetny jak Krakusom, Warszawiakom czy Podlasiakom.Tyle,ze nasze doswiadczenia historyczno-kulturowe sa zupelnie inne – czego wy nie chcecie przyjac do wiadomosci. Ową nasza śląską śląskość wyroznia to, ze w przeciwieństwie do etnicznych Polaków, równie dobrze i swojsko czujemy się w kontekście niemieckim, czeskim jak i polskim. To znaczy nie traktujemy tych kontekstów jako obce, lecz w dużej części za własne. To jest nasz kapitał kulturowy (możliwość korzystania , partycypacji w kulturach i ‚cywilizacjach”

   • Statioratio Statioratio napisał(a):

    Oczywiście, że nie ma czegoś takiego, jak naród śląski. Tak samo, jak nie ma czegoś takiego, jak platforma obywatelska, a jakoś SN im nie napisał, że wprowadzają w błąd i nie zabronił używać tej śmiesznej nazwy. Taką metodę zwalczania tendencji odśrodkowych mógł wymyślić tylko przestraszony i niezbyt rozgarnięty urzędnik, który śląsk i ślązaków oglądał wyłącznie w filmach K. Kutza. A to nie jest takie proste, a i ci ludzie nie są tak naiwni, jak się to urzędaskom warszawskim wydaje.

 8. Tomasz Parol Tomasz Parol napisał(a):

  Nie chodzi oto kto firmuje i kto składał ale kto by zyskał a kto stracił. RAŚ w ten sposób traci część wpływów. Tak jak Powiernictwo

  • Slazak napisał(a):

   Pan Panie Tomku nie zdaje sobie sprawy w jak duzym tkwi Pan bledzie. Zyskuje tylko i wylacznie RAS i tendencje odsrodkowy nakierowne na stworzenie Europy regionow zamiast Europy Panstw. Dziwnym dla mnie jest ,ze polski sad tego nie zauwaza, ze afirmuje interesy sprzeczne z interesami Polski bojac sie stwierdzic rzecz oczywista,potwierdzajac to co w realu funkcjonuje i ma sie nadzwyczaj dobrze.

   • Tomasz Parol Tomasz Parol napisał(a):

    To proszę mnie oświecić. „Naród śląski” to wymysł propagandowy, coś jak „mały głód” albo „Dzień bez papierosa” stworzony po to by sprzedać najpierw ideę, potem wywołać pragnienie a następnie ubić interes. Niemiecki interes kosztem polskiego.
    „Naród Śląski” pojawił się na zamówienie w określonym czasie, za określone pieniądze i przy okazji określonego zadania bardzo określonych instytucji. Wcześniej nikt nigdy o nim nie słyszał, a już najmniej Ślązacy.

 9. AntyRyży napisał(a):

  Każdy chciałby się oderwać od Warszawy i Ryżego 😉
  tylko jak widać nie jest to takie proste, Ryża Hydra trzyma mocno i nie puści….

 10. dziennikarz zawodowy napisał(a):

  Nimce na Ślunsk wracajiom? Ciule !! Capy !!! Na hasiok z nimi !!!

 11. marek napisał(a):

  No to mooze ktorys z tych slazakow tak w skrocie opisze skad sie ten ” narod slaski” wzial.?
  Bo ja o takowym nie slyszalem. Slazakami nazywa sie ludnosc zamieszkujaca region slaska.
  Skad ta nazwa? Tak na prwde nikt nie wie. Najprawdopodobniej od slezy. ( sileza?) i dotyczyla okolic wroclawia. Jesli ktos chce laczyc slazakow z niemcami to jest w bledzie. Niemcy to ludnosc naplywowa .Czyli imigranci. Po rozpanoszeniu sie jak albancy w kosowie systematycznie germanizowali te ziemie. Wina naszych krolow i ksiazatek , Pozwolili sie rozplenic jak zydom.
  Slask to tereny slowianskie. Az po ELBE. Te ziemie byly slowianskie, nie jak sie powszechnie utarlo od VIw. Ale, jak najnowsze badania wykazuja , ktorych nie mozna podwazyc , od kilu tys. lat. A dzisiejsi polacy , od tych kilku tys. lat te ziemie zamieszkiwali. oczywiscie wtedy byly to jeszcze plemiona , o podobnym jezyku i kulturze. W tym rowniez slazacy. A jak niemcy traktuja slazakow to widze na co dzien. Zyje tam od ladnych paru lat. A jak niemcy potraktowali uciekinierow ze slaska w czasie 2 ws.to tez wiem z opowiesci tych ktorych to tyczylo. Dajcie sie podpuszczac niemca , a znowu skonczycie w zagrodzie . A awansem bedzie dla was jak ktos na kopalni przodowym zostanie. Po za tym, i co nawazniejsze, niemcy maja gleboko w zyci slask i slazakow. Wiekszosc z mlodych nawet nie wie gdzie to jest. Interes maja tylko pochitlerowcy ktorzy zostawili tam majatki. A polski rzad powinien raz na zawsze zrobic z tym porzadek i przegonic to towaezystwo. Nawet jak maja tam jakies papierki niby sadawe ze im cos sie nalezy.
  To paragtafy wymyslone na poczekani. A im sie nalezy kop w odbyt. Chcecie totalnej wojny!? Jaaa!!!! heil hitler. No to mieli totalna wojne. Przerabali jak wszystkie inne. Powinni siedziec cicho na dupie i sie cieszyc ze istnieja jako panstwo.Bo mialo byc inaczej.

  • romulanin napisał(a):

   niezupełnie. po najazdach mongolskich te ziemie były praktycznie wyludnione (napływ germańców na te ziemie był inspirowany przez królów polski, którzy chcieli te ziemie zaludnic, przypominam że w tamtych czasach pojęcie narodu w zasadzie nie istniało, liczył się bardziej „ludzki pan” )a raczej wytrzebione. śląsk początkowo był czeski, podobnie zresztą jak miasto kraków. inna sprawa że polacy i czesi posługiwali się tym samy językiem.

  • Haime Berkowitz napisał(a):

   Drogi Marku,
   fakt, że o czymś nie słyszałeś nie oznacza iż to nie istnieje:)

 12. slazak napisał(a):

  Jasne zgodnie z Panska retoryka Ukraincy tez nie sa narodem? Wszakze rosyjsscy „historycy” dowodza,ze ze to tylko Rusini – zachodni Rosjanie,ktorzy
  tylko co nie co ulegli wplywom lacinskiej cywilizacji, Poznaj Pan troche historie Slaska od X wieku poczawszy,rozczytaj Pan w szczegolnosci ta historie pisana rekoma Slazakow w XIX wieku,poznaj sytuacje w latach 1914-1921 a potem zasiadzmy do debaty: rzetelnej bez uprzedzen i demagogii.Ja do Polskosci uprzedzen nie mam Czuje sie i jestem Polakiem ale na pierwszym miejscu zawsze Slazakiem i jedno nie wyklucza drugiego. Wielu z moich znajomych, ktorzy na Slask przyjechali w latach 60 i 70 czuje sie dzis Slazakami wiekszymi niz ja. Wcale mi to nie przeszkadza – ale czy czegos to nie znaczy?

  • Statioratio Statioratio napisał(a):

   Panie ślązak, a Pan w ramach protestu postanowił używać wyłącznie „sterylenj czcionki” w angielskij supozycji, czy może tak, jak chłopaki z Warszawy widział Pan śląsk tylko na filmach K.K?

  • marek napisał(a):

   Ktora historie? Ta pisana przez biskupow niemieckich ” cesarstwa rzymskiego narodu niemieckiego” ? W to to juz i niemcy nie wierza. Byla pisana na potrzeby ” cesarstwa”
   Dzisiaj powazni historycy smieja sie z tego ze atrament jeszcze nie wysechl. A wiekszosc zawsze w cudowny sposob ginele , aby odnalezs sie po latach. Gebels i jego trupa tez nie zla historie stworzyli. Nawet naszych gorali oglosili narodem wybranym. I kurde, wielu to lyknelo.
   Dzis licza sie najnowsze badanie forensiki. I te podwazyly wiele tzw. dokumentow historycznych co do europy. i sa jedynym autorytetem. Historycy nie moga juz radosnie tworzyc histori europy. Germanie to akurat maly procent ludow europy. I to najprawdopodobniej oni sa ludami naplywowymi do europy. Niemiecka historia glosila dokladnie odwrotnie. A na tej opierala sie glownie historia europy i polski. Nie slyszal pan o tym zapewne. Bo i skad. Mamy wszakze wspolna europe, i nie ma potrzeby trobic wszem i wobec o czyms co byc moze jednych napelni duma a innych sprowadzi na ziemie. Na swiatlo dzienne wyszlo sporo innych faktow , z ktorych my slowianie mozemy byc dumni.
   Co by sie nawet zgadzalo. Bo jak tak patrze na niemcow. A tak na marginesie. Procentowy sklad narodow europy to przede wszystkim slowianie ,celtowie i dopiero germanie. Jedynie panstwa skandynawskie sa w wiekszosci germanskie.

 13. Slazak napisał(a):

  Notbooka mam ze stanow wiec coz w tym dziwnego,na Slasku zyje od 60 lat,tu sie urodzilem i tu zapewne umre. Stad wywodzi sie moj rod z udokumentowana w ksiegach parafialnych genealogia od 1634r.Na Salonie 24 znajdziesz mnie pan pod nickiem „Silesian”
  Nigdy nie mialem i nie mam potrzeby sie ukrywac / przynajmniej po stanie wojennym/

 14. dziennikarz zawodowy napisał(a):

  Prawem kaduka tak jest. Wiadomo że są różne obiektywne kryteria naukowe które określają jak grupa ludzi narodem jest a jaka nie jest. I zgodnie z tym Ślązacy nie są narodem.
  Ale ostatnio jest tak że JEST coś siłą monotonnego, tysiąckrotnego mantrowania, powtarzania, mielenia czegoś w mediach. I tym prawem, prawem kaduka, Ślązacy rzekomi stają się narodem, gówniarze patriotami – narodowcami, wariaci i zdrajcy – miłośnikami Ojczyzny. Jakoś tam jest zgodnie z jakąś obiektywna prawdą dopóki nagle, na potrzeby propagandy, ci nowi naukowcy – pseudoautorytety nie zaczną określać narodem tego co nie jest nim, cymbałów, kretynów, zdrajców, żydów i gówniarzy z ruchu narodowego tym samym prawem kaduka może se ktoś nazywć patriotami i tak dalej. Tylko co jak niedługo nie będzie co do gara włożyć w Polsce. Jak 90 procent ludzi bęzie się wałęsać bez pracy a jedynie grupka wywrotowców, matołów będzie wypływała na wierzch okradając przy tym większość narodu i czyniąc to pod sztandarami czy to oderwanego sztucznie naroidu śląskiego czy mazowieckiego czy innego którego nie ma ale niby jest, czy tez pod sztandarami narodowo hitlerowskich ugrupowań mozliwie z symboliką religijno – cgrześcijańską na sztandarach. To i tak efekt będzie ten sam: nędza, spustoszenie, niesprawiedliwość, nieprawośc, spustoszenie, zabobon, ciemnota.

 15. dziennikarz zawodowy napisał(a):

  „Zug nach Katowitze durch Breslau gehts von Gleis 7” Hehehe !!!

 16. romulanin napisał(a):

  a bo od dupy (za przeproszeniem) strony podeszli. gdyby te kilkaset tysięcy osób postanowiło zarejestrować grupę wyznaniowa pod nazwą np. „chrześcijańskie zgromadzenie wyznania jezusowego (lub serca dziewicy maryji) pod wezwaniem wolnego śląska” to pewnie by ich zarejestrowali. a jako jeden z dogmatów swoje wiary mogli by wpisać „wyzwolenie” śląska spod „okupacji” goroli. a tak dupa blada.

  • Statioratio Statioratio napisał(a):

   Obawiam się, że z Jezusem i Maryją by nie przeszło. Bardziej coś o Mahomecie, albo przynajmniej o biciu Murzynów.

  • Statioratio Statioratio napisał(a):

   A może coś od tęczy?!?

   • romulanin napisał(a):

    nieeee. wbrew medialnym pozorom poprawność polityczna nie rządzi jeszcze tym krajem (bogom dzięki). tęcza w sumie ok, ładnie na niebie wygląda i wg zydów to znak pojednania z bogiem (to tak jakbym miał się z mrówkami w terrarium pojednać) ale rozumiem co masz na myśli :). weź tylko pod uwagę że teraz będzie teraz biało czerwona 😀

 17. romulanin napisał(a):

  co do basków – to jest odrębna nacja a nawet gatunek homo sapiens. co do upa – chyba przedszkolak mógłby nie przypuszczać do czego ukraińska swołocz jest zdolna. banderowcy nie dorównywali niemcom, oni przewyższyli mistrza… niemcy obecnie to karta bita, tego kraju już praktycznie nie ma. za 30 lat o ile utrzymamy się jako naród i niepodległe państwo będziemy przyjmować niedobitki germańskich słowian z islamskiego kalifatu nadreńskiego.

 18. romulanin napisał(a):

  tym krajem cały czas rządzi pała i kropidło i dopóki tak będzie dopóty będziemy obrabiani odtylcowo. najważniejsze aby nie popadać w skrajności.

  zmieńcie te captcha na cyferki ( stary jestem i słabo widzę) albo zrezygnujcie z tego syjonistycznego gówna.

 19. dziennikarz zawodowy napisał(a):

  Będzie captcha. Żądam zostawienia captcha !! Hehe !!!

 20. Tomasz Parol Tomasz Parol napisał(a):

  Wiecie co oznacza NSDAP w języku tzw „śląskich narodowców” z RAŚ
  ???
  Nasi
  Sum
  Daleko
  Ale
  Przyjdum

  • dziennikarz zawodowy napisał(a):

   HEHEHE !! Haj hitla jerony.
   Jak kurwa w całym hanysowie nędza, stopa bezrobicia 120 %, prostytucja, przestępczość, wokół odrapane ceglane chałupy, brud, smród. A obok w Niemczech normalnie, wszystko jest, to w zasadzie jest to wytłumaczalne. Jak ma w Polsce zdechnąć z głodu a ana mimiecki i może obywatelstwo dostać to kombinuje wielu hanysów i wyjeżdżają. A inni chcą Reich w Hanysowie zrobić.

 21. tilt napisał(a):

  A przypomnijcie sobie kto zaczął bełtać w umysłach Ślązaków , ano dodatek regionalny Gazety Wyborczej w Katowicach ( sięgnijcie do archiwalnych egzemplarzy tego dodatku i pogrzebcie głębiej w życiorysach

 22. pablo3 pablo3 napisał(a):

  sprawa ewidentnie o podlozu ekonomicznym. stad wynika ten rzekomy separatyzm. oczywiscie finansowany poprzez knowania naszych uprzejmych sasiadow Niemcow. jak my ich kochamy.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

153387