28052018Nowości:
   |    Rejestracja

NATO w koalicji przeciw Daesh


Agencja Reuters informuje, że NATO – formalnie w całości – przyłączy się do koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Dzisiaj w Brukseli formalnie zostanie to uchwalone przez wszystkich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. I nie będzie to symboliczne – zapewniają dyplomaci przy NATO – choć wszyscy członkowie Sojuszu są już w tej koalicji, jako indywidualne państwa.


nato-poland

NATO miało dotąd status obserwatora międzynarodowej koalicji do walki z ISIS. Udając się wraz z Trumpem na szczyt do Brukseli, amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson powiedział, że dołączenie NATO do koalicji będzie ważnym krokiem.

Decyzja, jak informuje Reuters, zapadła w środę, dzień po zamachu w Manchester, w Wielkiej Brytanii, w którym zginęły dzieci. W zamachu tym zginęła również para Polaków, jeden z naszych rodaków został zaś ciężko ranny. Do zamachu przyznało się ISIS.

NATO, jako członek koalicji, będzie funkcjonowało niezależnie od obecności w niej wszystkich państw członkowskich. Jak na razie wiadomo, że będzie operować przede wszystkim na terenie Syrii, gdzie znajduje się najwięcej baz Państwa Islamskiego, oraz gdzie odbywa się najwięcej szkoleń młodych muzułmanów, którzy przyjeżdżają tu z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Włoch.

Jak zapewniają anonimowe źródła Reutersa, pierwsze tygodnie obecności wojsk NATO (czyli również polskich żołnierzy) w Syrii będą się ograniczać do szkoleń i wywiadu. Ale żołnierze Sojuszu z czasem mają uczestniczyć we wszystkich akcjach wojskowych przeciwko ISIS.

Dowódcy Daesh nie ukrywają, że w związku z ponoszonymi na Bliskim Wschodzie porażkami planują przeprowadzenie szeregu zamachów terrorystycznych przede wszystkim w Europie Zachodniej.

Zamach w Manchester, w którym największą grupę ofiar stanowiły dzieci i nastolatki, uznali za swój sukces. We wszystkich krajach, w których są duże grupy uchodźców z Biskiego Wschodu, policja i służby specjalne formalnie i nieformalnie wprowadziły najwyższy stopień zagrożenia.

Na ulicach brytyjskich miast wzmocnione zostały patrole policji oraz wyprowadzono jednostki wojskowe, które również mają dbać o bezpieczeństwo.

Polska odmówiła przyjęcia uchodźców z Bliskiego Wschodu. Podobnie postąpiły Węgry i Austria. Te trzy państwa są przez analityków ds. terroryzmu określane, jako obecnie najbezpieczniejsze w Europie.

– Obecność NATO stanowi to mocny i jasny sygnał jedności w walce z terroryzmem zwłaszcza w świetle zamachów terrorystycznych w Manchesterze – mówi sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

304717