21062018Nowości:
   |    Rejestracja

Największy teleskop optyczny coraz bliżej


Sześć pierwszych heksagonalnych segmentów do zwierciadła głównego ELT (Extremely Large Telescope) zostało odlanych przez niemiecką firmę Schott w fabryce w Mainz. Będą stanowić część 39-metrowego zwierciadła głównego ELT składającego się z 798 elementów. ELT będzie największym teleskopem optycznym na świecie, zaś pierwszych obserwacji dokona w 2024 roku.


E-ELT_compared_to_Big_Ben_2000z1180

39-metrowego zwierciadła głównego ELT składającego się z 798 elementów. ELT będzie największym teleskopem optycznym na świecie, zaś pierwszych obserwacji dokona w 2024 roku.

39-metrowe zwierciadło główne Teleskopu będzie zdecydowanie największym wykonanym kiedykolwiek dla teleskopu optycznego/podczerwonego. Taki gigant jest zbyt duży do wykonania z jednego fragmentu szkła, w związku z tym będzie składać się z 798 sześciokątnych elementów mierzących po 1,4 metra i grubych na około 5 centymetrów. Segmenty będą działać razem jako jedno olbrzymie zwierciadło, aby zbierać dziesiątki milionów razy więcej światła niż ludzkie oko.

– To było cudowne uczucie widzieć, jak pierwsze segmenty zostały z sukcesem odlane. To ważny etap dla ELT! – mówi Marc Cayrel, kierownik optomechaniki ELT w ESO.

Podobnie jak blank zwierciadła wtórnego teleskopu, segmenty zwierciadła głównego ELT są wykonane z materiału ceramicznego o niskiej rozszerzalności przez firmę Schott. ESO przyznało niemieckiej firmie kontrakty na wyprodukowanie blanków pierwszych czterech zwierciadeł ELT.

Odlanie pierwszych segmentów jest ważne, ponieważ pozwala inżynierom z firmy Schott na sprawdzenie i zoptymalizowanie procesu produkcyjnego oraz związanych z tym narzędzi i procedur.

– Jesteśmy na ważnym etapie, ale czeka nas jeszcze długa droga, bowiem łącznie potrzeba będzie odlać i wyszlifować ponad 900 segmentów (798 dla zwierciadła głównego plus 133 zapasowych). Po uzyskaniu pełnej prędkości produkcja będzie odbywać się w tempie jednego segmentu dziennie – mówi Marc Cayrel.

Po odlaniu, blanki segmentów zwierciadła przejdą proces powolnej sekwencji ochładzania i ogrzewania, a następnie zostanie im nadany właściwy kształt i będą wyszlifowane z precyzją 15 nanometrów na całej powierzchni optycznej. Nadawanie kształtu i szlifowanie zostaną wykonane przez francuską firmę Safran Reosc, która będzie odpowiedzialna także za dodatkowe testy.

ELT będzie nie tylko największym ziemskim teleskopem, ale będzie również – razem z budynkiem w który się znajdzie, największą od czasów piramid egipskich, a później radioteleskopu w Arecibo, budowlą związaną z astronomią.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

314065