27042018Nowości:
   |    Rejestracja

Miliony na naukę w Polsce


W ostatnich konkursach Opus, Sonata i Preludium naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego zdobyli 97 grantów i ponad 37 mln zł. Również 3 projekty nagrodzone w konkursie Polonez zostaną zrealizowane na UW. To konkurs przeznaczony dla naukowców z zagranicy, którzy chcieliby prowadzić badania naukowe w Polsce.


htopic_ncn-1405681285

Opus, Sonata i Preludium to konkursy na badania podstawowe organizowane w trzech kategoriach nauk: humanistycznych, o życiu, ścisłych i technicznych.

Opus to najpopularniejszy wśród naukowców konkurs organizowany przez Narodowe Centrum Nauki. Badacze, którzy otrzymają finansowanie, mogą przeznaczyć je na stworzenie zespołu oraz zakup aparatury potrzebnej do realizacji badań. W jedenastej edycji zgłoszono 1830 projektów, z których nagrodzono 500 na łączną kwotę 348 mln zł. 50 spośród wyróżnionych projektów to badania prowadzone na UW. Na ich realizację uniwersyteccy naukowcy otrzymali ponad 28 mln zł.

Sonata to konkurs dla osób posiadających stopień naukowy doktora. Finansowanie pozwala młodym naukowcom na prowadzenie innowacyjnych badań z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury lub oryginalnego rozwiązania metodologicznego. Tym razem do konkursu zgłoszono 757 projektów. NCN nagrodziło 204 z nich na łączną kwotę ponad 86 mln zł. 17 zwycięskich projektów to badania pracowników Uniwersytetu Warszawskiego, które zostaną sfinansowane na łączną kwotę prawie 6,5 mln zł.

Dla osób rozpoczynających karierę naukową, nieposiadających stopnia naukowego doktora Narodowego Centrum Nauki organizuje konkurs Preludium. Startują w nim przede wszystkim doktoranci, którzy mają możliwość samodzielnego pokierowania projektem badawczym. Do ostatniej edycji zgłoszono 1196 projektów badawczych i nagrodzono 360 z nich. Budżet konkursu to 38,5 mln zł. W tym konkursie młodzi naukowcy z UW zdobyli 30 grantów na łączną kwotę 2,7 mln zł.

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło również drugą edycję konkursu Polonez. Jest on przeznaczony dla naukowców z zagranicy, którzy chcieliby prowadzić badania naukowe w Polsce. Do drugiej, a zarazem przedostatniej edycji, zgłosiło się 319 badaczy. 26 z nich będzie pracowało w polskich instytucjach naukowych, w tym troje na Uniwersytecie Warszawskim:

dr Phillip Iain Jolly na Wydziale Chemii poprowadzi projekt „Novel ruthenium alkylidene complexes incorporating bidentate ligands: Exploration of reactivity, stability and stereoselectivity in olefin metathesis” – 793 tys. zł,

dr Agata Ignaciuk na Wydziale Historycznym będzie realizowała grant na badania „Birth control cultures in Poland (1945-1989)” – 773 tys. zł,

dr Iwona J. Kozieradzka-Ogunmakin również na Wydziale Historycznym zajmie się projektem „Environmental Changes and the Collapse of the Ancient Nubian Kingdom of Meroe, Sudan” – 790 tys. zł.

 

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

295615