26042018Nowości:
   |    Rejestracja

May właśnie położyła Brexit


O ile negocjacje prowadzone w sprawie Brexitu przez rząd brytyjskiej premier Theresy May miały szansę wypracowania kompromisu z Unią, o tyle jej wczorajszy ruch, czyli zapowiedź przedterminowych wyborów parlamentarnych, które miałyby się odbyć 4 maja, osłabia pozycję Wielkiej Brytanii tak bardzo, że ze Zjednoczonym Królestwem Unia przestaje się liczyć.


pmqs

Theresa May dołącza do nielicznej jeszcze grupy polityków – zwolenników Brexitu – którzy po głośnych deklaracjach o konieczności opuszczenia Unii Europejskiej przez Londyn, rejterują z pola walki. Najpierw byli Nigel Farage, lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa oraz David Cameron, poprzedni brytyjski premier. Obaj, już po ogłoszeniu wyników referendum ws. Brexitu, podali się do dymisji, choć wcześniej prowadzili wielomiesięczne kampanie na rzecz wycofania się z Unii Europejskiej. Theresa May, która już pierwszego dnia swojego urzędowania oświadczyła „Brexit to Brexit” niedługo po formalnym rozpoczęciu negocjacji ws. wyjścia i złożeniu stosownych dokumentów, zapowiada rozpisanie wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Formalnie ma to wynikać z ciągłych sprzeczek w Izbie Gmin dotyczących właśnie Brexitu.

– Kraj jest jednomyślny, ale rząd w Westminster – nie. Podziały mogą doprowadzić do tego, że nie będziemy mieli możliwości sprawić, aby Brexit był sukcesem – informuje brytyjska premier.

Jednak wiadomo jest, że w tle decyzji May jest nie tylko wystąpienie z Unii Europejskiej, na które coraz mniej Brytyjczyków ma tak naprawdę ochotę, ale również groźba rozpadnięcia się kraju. Chęć przeprowadzenia kolejnego (pierwsze było w 2014 roku) referendum ws. niepodległości Szkocji oraz głośne deklaracje rządu Irlandii Północnej o konieczności zjednoczenia się z Irlandią, a więc opuszczenia Królestwa to początek kłopotów Londynu. W tle jest także możliwy konflikt z rządem Hiszpanii o Gibraltar oraz coraz poważniej zagrażający Wyspom Brytyjskim kryzys. Konieczność szukania miejsca pod siedzibę centrali w kontynentalnej Europie zgłosiła już większość instytucji finansowych z londyńskiego City. Ostatnio zapowiadały taki ruch również rdzennie brytyjskie Royal Bank of Scotland oraz Lloyds.

Theresa May w przeszłości zapewniała, że nie dojdzie do przedterminowych wyborów.

– Potrzebujemy silnego przywództwa – tłumaczy zmianę zdania May. – Mój rząd nie może liczyć na wsparcie, jakiego potrzebuje. A negocjacje będą potrzebowały silnego i stabilnego przywództwa, bo rozmawiamy o przyszłości Wielkiej Brytanii.

Jeremy Corbyn z Partii Pracy Zjednoczonego Królestwa już zapowiedział, że wniosek May jego partia poprze. Jest także przekonany, że kolejne wybory Partia Konserwatywna przegra z kretesem. A to oznaczać będzie koniec Brexitu, przeciwko któremu prowadził kampanię od dawna.

Nie jest jednak wcale pewne, że próba wycofania się z rozpoczętej procedury, odbędzie się bez koniecznych ustępstw ze strony Londynu.

Na razie kolejny milowy krok w sprawie rozwodu Londynu i Brukseli znów odbił się negatywnie na brytyjskiej walucie i tamtejszej gospodarce. Funt znacznie potaniał, zaś inwestorzy wstrzymali oddech i zapowiadają możliwe wycofanie kapitału z Wysp.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarze 4 dla artykułu "May właśnie położyła Brexit"

 1. alek napisał(a):

  Skąd te informacje, funt podrożał, a wg ekspertów gospodarka brytyjska ma się wyjątkowo dobrze? Przystawia Pan ucho nie tam gdzie trzeba. Brytyjczycy jak zawsze znakomicie sobie poradzą, mają przecież w politycznych rozgrywkach wielowiekowe doświadczenie i nigdy nie działali i nie działają na oślep.

 2. amateo napisał(a):

  Tez uwazam ze GB na Brexicie dobrze wyjdzie.
  Spadajacy funt to przygrywka pod konkurencyjnosc gospodarki po postawieniu granic

 3. Jan napisał(a):

  Mysle , ze Unia tez na tym dobrze wyjdzie. Angolom zawsze cos nie pasowalo i trzeba bylo dla nich robic wyjatki od wyjatkow. Polityka w Unii bedzie na pewno prostsza do realizacji.
  Niech ida z Bogiem, ale ida!

 4. kanton napisał(a):

  sprawy się mocno skomplikowały i końca nie widać. W lato może być w UE bardzo gorąco

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

303103