23052018Nowości:
   |    Rejestracja

Londyn zapłaci za stare diesle


Brytyjski rząd będzie dopłacał posiadaczom samochodów ze starymi silnikami Diesla, pod warunkiem, że właściciele aut zezłomują je niezwłocznie. Dlaczego? Rząd Theresy May mówi, że to z powodu zanieczyszczenia. I nieoficjalnie dodaje, że do każdego zezłomowanego auta doda dwa tysiące funtów.


CHINA-ENVIRONMENT-POLLUTION-HEALTH

O problemach z zanieczyszczeniem powietrza, wynikających m.in. z użytkowania samochodów z silnikami Diesla, mówi się w Wielkiej Brytanii już od kilku lat. W ubiegłym roku lekarze zrzeszeni w organizacji Doctors Against Diesel zaapelowali nawet, aby wszystkie stare auta z dieslami były w Londynie zakazane.

Pomysł na złomowanie niechcianych pojazdów byłby częścią strategii mającej na celu poprawę jakości powietrza na Wyspach. Zakładałaby ona dopłaty dla kierowców chcących pozbyć się starego samochodu i zakupić nowy. Dofinansowanie wyniosłoby nawet do 2 tys. funtów. Uprzywilejowani byliby kierowcy zamieszkujący w regionach najbardziej zanieczyszczonych oraz ci z najniższymi zarobkami.

Zjednoczone Królestwo odnotowało w 2013 roku aż 12 tys. przypadków zgonów powiązanych z występowaniem nadmiernej ilości dwutlenku azotu w powietrzu. Tymczasem po ulicach kraju wciąż jeździ ok. 11,2 mln pojazdów z silnikami Diesla, a ok. 17 proc. z nich ma ponad 12 lat.

Debata w parlamencie na ten temat ma się odbyć już pojutrze. Rząd miałby zagwarantować odpowiedni fundusz na dofinansowanie zakupu nowych, bardziej ekologicznych samochodów, a do płatności tych miałyby się też dołożyć koncerny samochodowe.

Pojawił się również pomysł dodatkowego opodatkowania szkodliwych samochodów, jednak premier Theresa May nie zgodziła się na to, bowiem uboczne efekty Brexitu, w sprawie którego właśnie rozpoczęla nagocjacje z UE, mogą okazać się dużo poważniejsze, niż te zakładane.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Polecane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Londyn zapłaci za stare diesle"

  1. obywatel napisał(a):

    Typowo socjalistyczne pomysły: dopłaty, dodatkowe podatki, interwencje itp. A wystarczyłoby po prostu obniżyć podatki na benzynę i nikt nie zawracałby sobie głowy jakimiś dieslami…

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

303026