24042018Nowości:
   |    Rejestracja

Londyn. Smutek spełnionych baśni


Brytyjscy liderzy kampanii na rzecz Brexit popełnili gigantyczny błąd nie zakładając, że im się uda. Po referendum i decyzji społeczeństwa z Wysp, że w Unii Europejskiej nie chcą być, okazało się, że nie mają pomysłu co ze zwycięstwem zrobić. Dzisiaj jeden po drugim rezygnują z przywództwa.


david-cameron-appeals-to-boris-johnson-dont-join-brexit-campaign-136404180584803901-160221120125

Jeszcze kilka dni temu brytyjskie (i światowe) media głośno ogłaszały, że o fotel premiera nie będzie się ubiegał Boris Johnson, były burmistrz Londynu, konserwatysta i pierwsza twarz kampanii na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dzisiaj obóz Brexit sypie się jeszcze bardzie. Z przywództwa Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa rezygnuje Nigel Farage, który całą awanturę z Brexitem zapoczątkował i doprowadził do zwycięskiego końca. O jego rezygnacji informuje BBC.

– Dziękuję wszystkim moim zwolennikom w partii i poza nią. Jestem zadowolony z wyniku. Walczyliśmy długo, by to osiągnąć – informuje Farage na Twitterze. – Nigdy nie byłem i nigdy nie chciałem być zawodowym politykiem. Celem pozostawania przeze mnie w polityce było wydostanie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Moje ustąpieniee jest jak najbardziej słuszne.

I dalej: – W czasie kampanii referendalnej mówiłem: Chcę mojego kraju z powrotem. Dziś mówię: Chcę z powrotem mojego życia – mówi mediom Farage.

Podtrzymuje jednocześnie pogląd, że nowy brytyjski premier powinien pochodzić z obozu zwolenników wyjścia kraju z UE, ale odmówił poparcia konkretnego kandydata. Za faworytkę uchodzi minister spraw wewnętrznych Theresa May, która była jednak zwolenniczką pozostania Wielkiej Brytanii we Wspólnocie.

Ale jest także zgrzyt w decyzji Farage’a. Bo choć rezygnuje z polityki brytyjskiej, nie rezygnuje z europejskiej – utrzyma mandat w Parlamencie Europejskim, jak mówi, aby nadzorować proces negocjacji wyjścia Wielkiej Brytanii z UE po referendum z 23 czerwca. – Będę nadal wspierał partię i jej nowego przywódcę, będę z bardzo bliska obserwować proces negocjacji w Brukseli i od czasu do czasu zabierać głos w Parlamencie Europejskim – mówi. Choć większość brytyjskich polityków z obozu Davida Camerona jest przekonana, że chodzi o dość wysoką dietę europarlamentarzysty.

Farage nie po raz pierwszy rezygnuje z kierowania partią, którą współtworzył w 1993 roku. Liderem UKIP był przez większość minionych ośmiu lat. Ustąpił na krótko w 2009 roku, po czym w kolejnym roku został ponownie wybrany na stanowisko. Do dymisji podał się także, gdy w wyborach parlamentarnych w maju 2015 roku nie zdołał uzyskać mandatu, ale władze partii odrzuciły jego rezygnację z funkcji przewodniczącego.

Głos w sprawie Brexitu zabiera także Boris Johnosn, po którym oczekiwano, że zostanie kolejnym premierem, skoro jego kampania okazała się skuteczna, ale który rozsądnie po stanowisko nie sięgnął, rezygnując z przywództwa Partii Konserwatywnej oraz fotela kolejnego premiera Królestwa.

Dzisiaj Johnson krytykuje rząd – za to, że nie pokazuje pozytywnych konsekwencji Brexitu i dopuścił do histerii.

– Wśród części społeczeństwa zapanował rodzaj histerii, zaraźliwa żałoba tego rodzaju, jaką pamiętam z 1997 roku po śmierci księżnej Walii Diany – informuje. – Źle, że rząd zaoferował opinii publicznej wybór jednej z dwóch możliwości w sprawie UE bez woli – w razie zagłosowania wyborców za wyjściem – wyjaśnienia, jak można to przeprowadzić w interesie Wielkiej Brytanii i Europy. Nie możemy czekać do połowy września i na nowego premiera.

Johnson dodaje także, że obawy przed konsekwencjami wyjścia z Unii były znacznie przesadzone. – Giełda się nie załamała i wbrew ostrzeżeniom ministra finansów i przeciwnika Brexitu George’a Osborne’a nie został wprowadzony awaryjny budżet, przewidujący cięcia wydatków i wzrost podatków – uważa.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Londyn. Smutek spełnionych baśni"

  1. pablo3 pablo3 napisał(a):

    Pan Johnson, ma racje. szkoda tylko, ze nie zobaczymy go predko na stanowisku premiera, ale ktoz wie. bardzo rozsądnie i jak zwykle przyziemnie, przedstawil temat Brexitu, Pan Wojciech Cejrowski – https://www.youtube.com/watch?v=5ZCmwTiM3Vg

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

287888