18072018Nowości:
   |    Rejestracja

Londyn. Przeżarci na miliardy funtów


Brytyjczycy policzyli ile kosztuje ich nadwaga społeczeństwa i wyszło im, że ponad milliard funtów rocznie więcej niż na policję i straż pożarną. Rząd Davida Camerona czeka na pełen raport brytyjskiego NHS (odpowiednik polskiego NFZ), który lada dzień wyceni choroby Brytyjczyków boleśnie precyzyjnie. Na razie NFZ przedstawił swoje badania w Izbie Gmin.


obesity_jpg_2426998b

Raport National Health Service jest wyczekiwany od dawna. Nie tylko przez gabinet przy Downing Street, ale również organizacje społeczne, które wiedzą że koszty leczenia pacjentów na Wyspach Brytyjskich w najbliższych latach mogą dramatycznie wzrosnąć, zaś jakość usług – i tak nie oceniana przez Brytyjczyków najwyżej – jeszcze się obniży.

I tak, raport mówi o tym, że 16 mld funtów rocznie z kieszeni brytyjskich podatników w Anglii trafia na leczenie związanych z nadwagą schorzeń zamiast na pracę policji czy strażaków.

– 40 procent pacjentów trafia do NHS w związku z nadużywaniem alkoholu, paleniem papierosów lub braku ruchu – mówi Simon Stevens, prezes NHS Anglia.

Dla porównania, koszt funkcjonowania oddziałów policji i straży pożarnej to 13,6 miliarda funtów każdego roku. Prezes NHS w Anglii sugeruje, że obniżenie liczby osób z nadwagą pozwoliłoby na oszczędność miliardów funtów.

– Idealnie byłoby, gdyby zacząć od nadwagi dzieci i podnieść podatek na słodycze oraz słodzone napoje. Myślę, że mogłoby to pomóc w walce z otyłością w kraju – uważa Stevens przemawiając w Izbie Gmin. Urzędnik przypomnina również, że ograniczenie spożycia soli od 2001 roku w Wielkiej Brytanii zaowocowało oszczędnościami rzędu 1,5 miliarda funtów. Jego zdaniem podwyżka cen produktów spożywczych, w których znajduje się najwięcej cukru, miałaby podobny skutek.

W raporcie NHS, który opublikowany zostanie w nadchodzących dniach, eksperci apelują o zakaz reklam niezdrowego jedzenia, słodyczy i fast foodów. Specjaliści są zdania, że takie promocje telewizyjne powinny całkowicie zniknąć z programów familijnych, takich jak na przykład „X Factor” czy „Wielka Brytania ma talent”.

Trzech na czterech mieszkańców Zjednoczonego Królestwa w ciągu najbliższych dwóch dekad będzie otyłych. Z tego powodu kilkaset tysięcy Brytyjczyków narażonych jest na choroby nowotworowe. Do 2035 NHS na leczenie tych osób wyda o 2,5 mld funtów więcej niż dotychczas.

Nadwaga może być przyczyną zachorowania na raka piersi, jelita grubego, macicy, woreczka żółciowego, trzustki,  nerek, przełyku, a także jajnika i prostaty – alarmują eksperci.

Plaga otyłości w Wielkiej Brytanii spędza sen z powiek lekarzom od kilku lat, ponieważ dorównuje ona tej związanej z liczbą uzależnionych od palenia – przekonują  szefowie brytyjskiej służby zdrowia.

 

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

286952