24062018Nowości:
   |    Rejestracja

Londyn. Nasza droga Królowa


Brytyjczycy wydali w ub. roku 40 mln funtów na to, co zaplanowała sobie Elżbieta II, ponad 90-letnia królowa, ostatnia z europejskich głów koronowanych, która pamięta czasy brytyjskiego imperium. Wydała wszystko co do pensa – na podróże i remont Pałacu Buckingham. Tym razem kwota na jej wydatki będzie większa. O całe sześć milionów funtów.


queen-elizabeth-ii-attends-the-state-opening-of-parliament

Brytyjska królowa w przyszłym roku otrzyma budżet większy o 8 proc. na utrzymanie dworu – zgodzili się brytyjscy arystokraci i parlamentarzyści. Oznacza to, że każdy brytyjski podatnik wyda na królową 65 pensów, czyli tyle, ile kosztuje w Wielkiej Brytanii znaczek pocztowy. Oczywiście znaczek pocztowy z wizerunkiem królowej.

Dodatkowe 6 mln funtów przeznaczone będzie na oficjalne podróże i utrzymanie pałaców. W ubiegłym roku oficjalne wydatki netto Elżbiety II wzrosły do około 42 milionów funtów – to o dwa miliony więcej niż rok wcześniej – podaje BBC.

Z rocznego sprawozdania finansowego dworu wynika, że oficjalne podróże królowej i rodziny królewskiej w latach 2016/17 kosztowały podatników 4,5 miliona funtów. Wymiana samych drzwi w królewskiej oranżerii zamku w Windsorze kosztowała 1,2 miliona funtów. Ale wiadomo – wydatków było znacznie więcej. Clarence House, który reprezentuje księcia Karola i jego małżonkę, opublikował sprawozdanie, które pokazuje, iż dochód syna Elżbiety II wzrósł do 20,7 milionów funtów.

Alan Reid, który jest odpowiedzialny za finanse królowej, podkreśla, że biorąc pod uwagę to, co robi królowa i to w jaki sposób reprezentuje kraj, jest to bardzo opłacalna inwestycja.

Środki przekazywane monarchii pokrywają koszty utrzymania dworu królewskiego, w tym zagranicznych podróży, remontów budynków i płac służby. Rachunek za bezpieczeństwo i ochronę pokrywa policja.

Z własnych środków Elżbieta II utrzymuje dwa pałace, będące jej prywatną własnością – Sandringham we wschodniej Anglii oraz Balmoral w Szkocji. Resztę pałaców tylko użytkuje – formalnie nie należą one do skarbu dynastii, ale do skarbu korony.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

306208