16122017Nowości:
   |    Rejestracja

Lokaty mimo niskiego oprocentowania wciąż najpopularniejsze


Pomimo niskich stóp procentowych na lokatach, od początku tego roku Polacy nadal wybierali je dużo chętniej od funduszy i obligacji. Od początku roku do końca lipca do banków wpłynęło 22 mld zł – do funduszy inwestycyjnych 8,2 mld zł, a w detaliczne obligacje skarbowe 1 mld zł.


 

Rosnąca popularność lokat jest dość zaskakująca, ponieważ stopy procentowe są obecnie wyjątkowo niskie. Dane po raz kolejny pokazują, że w okresie słabej koniunktury na giełdzie Polacy natychmiast odwracają się od TFI, a wpłacają do nich pieniądze gdy indeksy są wysoko i idą w górę. Na początku roku fundusze radziły sobie całkiem nieźle, jednak w ciągu ostatnich dwóch miesięcy nastąpił odpływ środków netto. Jest to spowodowane tym, że gdy widoczne są spadki klienci indywidualni wycofują się z funduszy i najchętniej wpłacają swoje pieniądze na depozyty.

Closeup of Piggy Bank Isolated Over White.

Closeup of Piggy Bank Isolated Over White.

Obecnie średnie oprocentowanie lokat wynosi 1,5 %. Jest to o wiele niższy wynik niż jeszcze 2 lub 3 lata temu i nie dotyczy ono jedynie długoterminowych depozytów, ale również tych zakładanych tylko na 3 miesiące. Od początku stycznia spadło o 0,5 pkt. procentowego. Niestety szans na podwyżkę stóp w najbliższym czasie nie ma. Jest ona spodziewana dopiero pod koniec przyszłego roku.

Obecnie rynek lokat jest zdominowany przez lokaty krótkoterminowe na okres 1-3 miesięcy i jedynie w tej grupie możemy spodziewać się ewentualnych promocji. Atrakcyjne oferty banków sprawdzisz w rankungu lokat bankowych. Istnieją jednak spekulacje, że oprocentowanie lokat długoterminowych zacznie rosnąć jeszcze przed podwyżkami stóp procentowych przez NBP. Ma to związek z mającą, być może, wejść w życie ustawą frankową umożliwiającą klientom przewalutowanie kredytów. Jeśli nie zmieni ona warunków od tej, którą uchwalił sejm, to w bankach wzrosłoby zapotrzebowanie na finansowanie, co miałoby szansę wymusić na bankach zwiększenie oprocentowania lokat, jednak nie w takiej skali jak w 2009 roku.

Obligacje skarbowe, pod względem wartości sprzedaży są wciąż dużo mniej popularne od tradycyjnych lokat bankowych. Jednak w porównaniu do początku roku ostatnie miesiące były dla nich lepsze. Rekordowo dużo obligacji zostało sprzedanych w lipcu tego roku. Wysoki poziom ich sprzedaży utrzymuje się od maja i w te wakacji może być rekordowy od 2009 roku. Najchętniej wybierano obligacje 2-letnie. Są one najczęściej oprocentowane na 2% w skali rocznej.

Napisane przez:

Kontakt: kampanieonline

 

Podziel się z innymi

Polecane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Lokaty mimo niskiego oprocentowania wciąż najpopularniejsze"

  1. Netty pisze:

    Lokaty zawsze będą popularne ponieważ to jeden z lepszych sposobów oszczędzania!
    W grę wchodzą tylko te długoterminowe – http://jakikantor.pl

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

265154