18062018Nowości:
   |    Rejestracja

Kosmos. Polacy odpowiadają za urządzenie testowe Eurostar Neo


Astri Polska dostarcza urządzenia elektronicznego wsparcia naziemnego dla europejskich satelitów telekomunikacyjnych nowej generacji „Eurostar Neo”. Docelowo, firma dostarczy cztery urządzenia dla tego programu. Łączna wartość kontraktu to ok. pięć milionów złotych.


o-SATELLITE-facebook

Urządzenie dostarczone przez Astri Polska pozwoli na przetestowanie podzespołów elektronicznych satelitów Eurostar Neo przed umieszczeniem na orbicie. Dla tego programu Astri Polska dostarczy dwa rodzaje urządzeń: Simulation Front End i Simulated Electrical Flight Model, po dwa egzemplarze z każdego typu. Pierwsze urządzenie dla tego programu (Simulation Front End) zostało dostarczone przez Astri Polska w marcu 2017 r. Urządzenie dostarczone w lutym br. to pierwszy Simulated Electrical Flight Model. Posłuży ono do symulacji interfejsów elektronicznych platformy satelitarnej, w szczególności komputera pokładowego i układu zarządzania zasilaniem.

– Segment walidacji naziemnej jest kluczowym elementem każdego programu kosmicznego, od którego w dużej mierze zależy powodzenie misji – mówi Jacek Mandas, prezes Astri Polska. – Cieszymy się, że nasze urządzenia będą stanowić istotny wkład polskiego przemysłu kosmicznego w realizację głównych europejskich programów satelitarnych.

Projektowanie i dostarczanie urządzeń do testowania satelitów jest jednym z kluczowych obszarów działalności tej spółki sektora kosmicznego. Oprócz Eurostar Neo firma pracuje nad urządzeniami testowymi dla głównych europejskich misji satelitarnych takich jak MetOp-SG, JUICE czy Sentinel-5. Inżynierowie firmy specjalizują się też w testowaniu odbiorników nawigacji satelitarnej (GNSS) przeznaczonych do zastosowania kosmicznego.

Eurostar Neo to program budowy platformy nowej generacji dla satelitów telekomunikacyjnych, realizowany w ramach programu „NeoSat” pod egidą Europejskiej Agencji Kosmicznej i Francuskiego Ośrodka Badań Kosmicznych (CNES). Nowa platforma ma być o 30% tańsza w utrzymaniu w stosunku do obecnie używanych konstrukcji oraz oferować wiele większe możliwości w zakresie przenoszonego ładunku. Głównym wykonawcą projektu jest Airbus Defence and Space. Start pierwszego satelity przewidziany jest na 2019 rok.

Astri Polska jest pierwszą polską firmą działającą w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych, której 100 proc. przychodu pochodzi z przemysłu kosmicznego. Firma specjalizuje się w dostarczani rozwiązań z zakresu elektroniki, optomechatroniki oraz aplikacji i usług satelitarnych. Obecnie w Astri Polska pracuje ok. 80 osób, głównie polskich inżynierów.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

315545