25052018Nowości:
   |    Rejestracja

Koniec z mandatami za brak koła zapasowego w taksówce!


Od jakiegoś czasu taksówkarze mieli poważny problem jednego z warunków jakie narzucało na nich rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Chodziło o wymóg posiadania ogumionego koła zapasowego, którego w wielu nowych autach producent nie przewidział. Nowe auta są wyposażone w zestawy naprawcze i nawet często nie ma w nich miejscach na koło zapasowe. Niestety, dura lex sed lex.


TAXI in Ljubljana, Slovenia

 

Tym czasem rozporządzenie MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 26 czerwca 2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach w załączniku nr 2 w tabeli 3. DODATKOWE BADANIE TECHNICZNE POJAZDU, KTÓRY MA BYĆ UŻYWANY JAKO TAKSÓWKA w pozycji 3.1. Taksówka w punkcie 2. Brak gaśnicy, apteczki, koła zapasowego lub koła dojazdowego lub zestawu naprawczego dopuszcza stosowanie w taksówkach kół dojazdowych i zestawów naprawczych.

Niestety, to rozporządzenie znane było tylko diagnostom i podczas kontroli taksówek przez policję lub GITD taksówkarze karani byli mandatami w przypadku nie posiadania ogumionego koła zapasowego.

Taksówkarze zmuszeni byli więc do dodatkowego zakupu kół zapasowych i umieszczania ich w bagażnikach kosztem „przestrzeni ładunkowej”  lub ryzykowania mandatem w trakcie kontroli policji lub ITD. Wielu takie mandaty zapłaciło.

Jako że jestem taksówkarzem i jednocześnie asystentem społecznym posła Pawła Skuteckiego z KUKIZ’15, postanowiłem coś z tym zrobić. Na moją prośbę poseł złożył skuteczną interpelację, która ułatwi pracę wszystkim polskim taksówkarzom. Od 1 lipca 2016 r. obowiązuje znowelizowane rozporządzenia w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

W znowelizowanym 1 lipca tegoroku rozporządzeniu obowiązkowym wyposażeniem taksówki jest ogumione koło zapasowe lub zestaw naprawczy!!!

Napisane przez:


Jestem taksówkarzem ( w zawieszeniu :) ). Jestem członkiem Stowarzyszenia Prawo na Drodze. Jestem dziennikarzem obywatelskim portalu 3obieg.pl. Należę do KUKIZ'15. Jestem asystentem społecznym posła Pawła Skuteckiego.

 

Podziel się z innymi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

288173