21062018Nowości:
   |    Rejestracja

Jesteś gotowy do jesieni? Sprawdź, jak samodzielnie ustawić światła samochodowe, nim nadciągnie mrok


Jedynie kilka procent poruszających się po Polsce aut posiada prawidłowo ustawione światła. Mniej niż połowa jest w stanie oświetlić drogę przed sobą w stopniu dostatecznym, a reflektory w co 10 samochodzie wymagają natychmiastowej naprawy lub wymiany. Taki stan rzeczy jest jednym z elementów zmniejszających poziom bezpieczeństwa na naszych drogach zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. A przecież wystarczy zaledwie kilkadziesiąt minut, by temu zaradzić.


Dlaczego prawidłowe ustawienie świateł jest tak ważne?

Brak dbałości o światła samochodowe, w tym o ich właściwe ustawienie, to jeden z najczęściej popełnianych przez polskich kierowców grzechów. W 2013 roku Instytut Transportu Samochodowego alarmował, że złe ustawienie świateł stało się prawdziwą plagą. W trakcie przeprowadzonych wówczas w Warszawie badań okazało się, że problem ten dotyczy aż 99% sprawdzonych pojazdów. Podobne testy z 2016 roku również nie napawały optymizmem – dokładne ustawienie świateł odnotowano wówczas w zaledwie kilku procentach samochodów. Czym grozi taka niedbałość?

sprawdz-jak-samodzielnie-ustawic-swiatla-samochodowe„Źle ustawione światła” – mówi Tomasz Ostrowski, ekspert internetowego sklepu motoryzacyjnego Ucando.pl – „przyczyniają się do powstania wielu problemów. Nie zapewniają odpowiedniego oświetlenia drogi, oślepiają innych kierowców i idących poboczem pieszych, mogą nawet stać się bezpośrednią przyczyną wypadku.” Wprawdzie test ustawienia świateł jest jednym z obowiązkowych punktów każdego przeglądu technicznego, jednak czasem warto sprawdzić to również samemu. Tym bardziej, że z powodzeniem można zrobić to w warunkach domowych.

Jak samodzielnie ustawić światła w samochodzie?

Aby samodzielnie sprawdzić i ustawić światła mijania oraz światła drogowe, musisz przeprowadzić następujące czynności:

  1. Wybierz płaski, równy teren zakończony pionową ścianą lub inną płaską powierzchnią, na której będziesz mógł rysować linie i zaznaczać punkty.
  2. Napełnij zbiornik paliwa, wyreguluj ciśnienie w oponach, wyciągnij z auta wszystkie bagaże, a korektor regulacji świateł ustaw w pozycji zerowej.
  3. Włącz światła, podjedź bardzo blisko ściany i zaznacz na niej krzyżykami miejsca odpowiadające środkom reflektorów. 10 cm poniżej zaznaczonych punktów wyrysuj poziomą linię.
  4. Cofnij pojazd o ok. 10 m i sprawdź, czy linia rzucanego przez światła cienia pokrywa się z tą wyrysowaną przez Ciebie. Jeśli nie, odpowiednio wyreguluj oba reflektory.

Kiedy koniecznie należy zrobić przegląd reflektorów?

Tego typu sprawdzanie i korekta ustawienia świateł mijania oraz świateł drogowych powinno być przeprowadzane regularnie co kilka tysięcy przejechanych kilometrów. Czynność tę szczególnie warto jest przeprowadzić przed rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego, ponieważ sprawne i właściwie ustawione światła odgrywają jedną z głównych ról w czasie długich, deszczowych wieczorów oraz przy obfitych opadach śniegu.

Napisane przez:

Kontakt: kampanieonline

 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

309010