26042018Nowości:
   |    Rejestracja

Jednolitego podatku nie będzie. Mateusz Morawiecki ogłosił rezygnację z flagowego planu PiS


Rząd porzuca prace nad wprowadzeniem tzw. podatku jednolitego. „Zdecydowaliśmy, że nie wprowadzimy tego rozwiązania do polskiego systemu podatkowego” – oświadczył wicepremier Mateusz Morawiecki. Szumnie zapowiadana przez rząd PiS reforma podatkowa polegająca na połączenie w jedną daninę składek na podatek PIT, NFZ i ZUS to już przeszłość. W wydanym oświadczeniu wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki zaznaczył, że takie rozwiązanie nie jest możliwe, bo straciliby na tym przedsiębiorcy – zwłaszcza osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Proponowane rozwiązania powodowałyby, że ich obciążenie wzrosłoby z 20, do 40 procent.


„Wraz z rezygnacją z wprowadzenia w Polsce podatku jednolitego do kosza trafi likwidacja umów śmieciowych, omijanie płacenia podatku PIT i znacząca obniżka podatku dla najbiedniejszych” – podkreśliło rmf24.pl. Nowe rozwiązanie w przypadku osób najmniej zarabiających miało z kolei obniżać pobierane składki – z 40 do 20 proc.

Decyzja o porzuceniu prac nad jednolitą daniną nie oznacza zakończenia tematu. Szef komitetu stałego Henryk Kowalczyk już zapowiedział, że pomysł może wrócić – za kilka lat.

Źródło: rmd24.pl

Napisane przez:


Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

 

Podziel się z innymi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

296967