25042018Nowości:
   |    Rejestracja

Jaki rozwód? Dziś unijny szczyt w sprawie Brexitu


Theresa May, premier Wielkiej Brytanii nabiera wiatru w żagle, bo ostatnie sondaże – przedwyborcze w związku z ogłoszeniem przez nią wcześniejszych wyborów do brytyjskiego parlamentu – pokazują, że jest popularniejsza, niż Margaret Tatcher. Tymczasem dzisiaj rozpoczyna się formalny szczyt UE-27, na którym Unia przyjmie wytyczne negocjacyjne ws. Brexitu.


27-02-2017

I choć szczyt jest pierwszym formalnym spotkaniem przywódców UE-27, nie jest ich pierwszym spotkaniem w tej sprawie, bo o Brexicie dyskutowali już kilkukrotnie. W dzisiejszych weźmie udział – oprócz szefów państw i rządów unijnych – również główny negocjator ze strony Komisji Europejskiej Michel Barnier, który będzie miał prawo głosu przy podejmowanych decyzjach.

Wiadomo już, że negocjacje z Londynem odbędą się w kilku etapach. Najpierw na stoły negocjacyjne trafią kwestie kluczowe, m.in. związane z obecnością na Wyspach Brytyjskich milionów imigrantów z krajów UE. Potem Unia i Królestwo będą musiały porozumieć się w sprawie rozliczeń finansowych (UE chce, aby Anglicy zwrócili jej 60 mld euro) oraz ustalić sprawę przyszłej granicy Unii Europejskiej pomiędzy Irlandią i Irlandią Północną. Kwestia przyszłych relacji ze Zjednoczonym Królestwem jest melodią tak odległej przyszłości, że na dzisiejszym szczycie prawdopodobnie nie zostanie nawet podniesiona.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk wraz z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem mają zaproponować na szczycie ogólne podejście w sprawie przeniesienia dwóch unijnych agencji, których siedziba jest w Londynie. Chodzi o agencję ds. leków oraz agencję ds. nadzoru bankowego, o które zaczynają się ubiegać pozostałe państwa unijne. Szefowie KE i RE mają przedstawić zarys mapy drogowej w sprawie ich przeniesienia z Londynu. Chcą, żeby liderzy zgodzili się, aby na kolejnym szczycie w czerwcu podjęta została decyzja w sprawie procedury i kryteriów relokacji.

Urzędnicy z Brukseli zapewniają, że kwestie emigrantów, w tym również Polaków, są zabezpieczone w taki sposób, że nawet ci, którzy pojadą do Zjednoczonego Królestwa w przeddzień 29 marca 2019, będą mieli takie same prawa do ubiegania się o prawo pobytu, jak ci którzy na Wyspach Brytyjskich są już od dawna. Dotyczy to również środków wypłacanych dla imigrantów z brytyjskiego budżetu.

Londyn zastrzega jednak, że ta sytuacja może się zmienić.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Jaki rozwód? Dziś unijny szczyt w sprawie Brexitu"

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

303580