21062018Nowości:
   |    Rejestracja

Jaki odkurzacz do gorącego popiołu?


Chcąc w sposób skuteczny usunąć popiół, sadzę i innego rodzaju zanieczyszczenia z paleniska kominkowego, należy skorzystać ze specjalnie przygotowanego odkurzacza, który będzie wyróżniał się odpowiednimi parametrami użytkowymi.


Tak zwane urządzenia domowe w takich przypadkach okazują się zbyt słabe, by odpowiednio uporać się ze wszystkimi nagromadzonymi zabrudzeniami. Co więcej, można jest wykorzystać wyłącznie do popiołu zimnego – po wygaszeniu paleniska należy więc odczekać kilka-kilkanaście godzin. W przypadku modeli dedykowanych, okres oczekiwania jest znacznie krótszy. Bez problemu poradzą sobie one z ciepłym popiołem.

Zakup takiego odkurzacza okaże się bardzo korzystny, ponieważ zdecydowanie usprawnimy proces sprzątania kominka. Pamiętać należy o tym, że popiół i sadzę należy usuwać co najmniej raz w tygodniu. Wpłynie to pozytywnie na wydajność kominka, a także bezpieczeństwo jego użytkowania.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu odkurzacza?

Omawiane urządzenie jest bardzo popularne wśród posiadaczy kominków, dlatego też występuje ono w kilku odmianach, dostosowanych do konkretnych potrzeb i preferencji użytkowników. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto więc zwrócić dokładną uwagę na kilka najważniejszych parametrów technicznych.

  • Składowanie zanieczyszczeń. W sklepach dostępne są odkurzacze workowe i bezworkowe. Pierwsze wyróżniają się niską ceną, jednak nie zawsze są przystosowane do składowania gorącego popiołu. Modele posiadające specjalne pojemniki są bardziej zaawansowane pod tym względem. Najczęściej charakteryzują się także większą pojemnością.
  • Temperatura. Odkurzacze do gorącego popiołu zazwyczaj pozwalają na zasysanie popiołu i sadzy o temperaturze około 60 stopni Celsjusza. Jest to bardzo ważny parametr, na który koniecznie musimy zwrócić uwagę. Oczekiwanie na ochłodzenie się zanieczyszczeń może bowiem trwać nawet kilkanaście godzin.
  • Moc. Decyduje ona przede wszystkim o szybkości zasysania zanieczyszczeń. Im jest więc większa, tym sprawniej i szybciej uporamy się z nagromadzonym popiołem i sadzą. Najlepsze modele wyróżniają się mocą w granicach 2000 W.
  • Pojemność zbiornika. Nie może być zbyt mały, ponieważ będziemy zmuszeni często go opróżniać, co w przypadku posiadania dużego kominka może okazać się naprawdę uciążliwe.
  • Końcówki. Powinno być ich jak najwięcej, tak abyśmy byli w stanie usunąć zanieczyszczenia z każdego miejsca, także tych trudno dostępnych. Koniecznie należy również sprawdzić, z jakiego materiału zostały one wykonane. Z gorącym popiołem poradzą sobie wyłącznie końcówki metalowe.

Odkurzacz do kominka czy separator?

Zakup specjalnego odkurzacza do kominka może pochłonąć sporo funduszy, dlatego wiele osób zamiast tego decyduje się na separator.

Jest to nic innego, jak specjalna nakładka na zwykły odkurzacz, która pozwala na usuwanie również popiołu. Jego największą zaletą jest fakt, że pasuje do niemal wszystkich modeli odkurzaczy. Z oczywistych względów, jego wydajność jest ograniczona, dlatego okaże się przydatny wyłącznie w przypadku kominków niewielkich lub rzadko używanych.

Do czego jeszcze wykorzystać odkurzacz do popiołu?

Separator nie pozwoli nam również wykorzystać odkurzacza do wielu innych czynności, z którymi dedykowane modele do kominka nie mają większych problemów. Pozwolą one przede wszystkim usunąć uporczywe zabrudzenia z grilla i palenisk, na których znajdują się zwały tłuszczy i sadzy.

To jednak nie wszystko. Odkurzacz do gorącego popiołu doskonale sprawdza się także na budowie, gdzie można wykorzystać go do usuwania pyłów budowlanych i zapraw cementowych. Wszystko dzięki wysokiej mocy i odpowiednio dostosowanym filtrom, które chronią silnik przed zapchaniem. Odkurzacz posłuży nam także podczas czyszczenia palenisk kotłów CO i pieców, dzięki czemu zwiększymy ich wydajność. Na rynku dostępne są również modele radzące sobie z zanieczyszczeniami mokrymi oraz samą wodą.

Jak widać, dobrej jakości odkurzacz kominkowy nie tylko pozwoli nam uprzątnąć palenisko, ale również okaże się przydatny w wielu innych miejscach. Wszystko to sprawia, że warto się nim zainteresować.

Napisane przez:

Kontakt: kampanieonline

 

Podziel się z innymi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

310765