Nowe Technologie i Medycyna
Like

Jak zaktywizować seniorów?

09/12/2013
847 Wyświetlenia
1 Komentarze
3 minut czytania
Jak zaktywizować seniorów?

Polska należy do krajów o starzejącej się ludności.W latach siedemdziesiątych bowiem obywateli,którzy przekroczyli 65 rok życia było 3 miliony,obecnie ich liczba doszła do 7 milionów. Jak szacuje Główny Urząd Statyczny wskaźnik ten w roku 2030 wynosił będzie aż 10 milionów. Podobna tendencja ma miejsce w krajach Unii Europejskiej. Odsetek seniorów w Unii wynosi bowiem 17,4,zaś wg szacunków Eurostat w 2035 r. wzrośnie on do 25,4. Oznacza to,że seniorzy będą znaczącą grupą społeczną w krajach Wspólnoty Europejskiej.

0


Wiadomą rzeczą jest, iż obecnie w dobie szybko rozwijających się technologii, dystans między młodym a starszym pokoleniem jest większy niż kiedykolwiek.Kiedyś w tradycyjnych społecznościach istniał dwubiegunowy podział ze względu na wiek.Mianowicie społeczność dzieliła się na niedorosłą,niemającą pełni praw publicznych i obywatelskich i dorosłą,dysponującą własnym majątkiem,decydującą o losach swojej rodziny korzystającą z pełni praw. W nowoczesnych społeczeństwach podział ów kształtuje się inaczej. Mamy dzieci, które są całkowicie uzależnione od rodziców,mamy młodzież dysponującą już dużą swobodą działania, mamy wreszcie ludzi dojrzałych aktywnych zawodowo i ekonomicznie, mamy wreszcie seniorów, ludzi nieczynnych zawodowo, zajmujących się domem,wnukami,działką itp.
W tym kontekście cechą charakterystyczną współczesnych społeczeństw jest narastający antagonizm międzypokoleniowy.Istnieje stereotyp człowieka młodego jako bezczelnego aroganta,niewiele wiedzącego o otaczającym świecie i starego-skrajnego konserwatysty,gorszącego się z byle powodu,którego zainteresowania ograniczają się jedynie do wąskiego kręgu rodziny i sąsiadów,zamkniętego na nowości.
Wiadomo,że wszelkie stereotypy nie są dobre,należy podjąć energiczne działania mające na celu ich zburzenie.Gra toczy się
o wysoką stawkę.Dla właściwego rozwoju stosunków społecznych,dla harmonijnego rozwoju naszej ojczyzny i wzrostu dobrobytu jej obywateli, konieczna jest współpraca międzypokoleniowa,nacechowana wspólną aktywnością ludzi należących do różnych pokoleń.Wszyscy jesteśmy bowiem obywatelami tego samego państwa, mamy wręcz obowiązek czerpać z wzajemnego bogactwa,cechującego różne grupy wiekowe. Niech zatem starsze pokolenie korzysta z witalności i kreatywności młodych, niech młodzi zaczerpną z bogatego doświadczenia seniorów. Należy pamiętać,że dla aktywności nie ma i nie może być żadnej alternatywy. Aktywność jest cechą atawistyczną, warunkującą przetrwanie,bierność zaś jest synonimem patologii i niedostosowania społecznego.
Stowarzyszenie Samopomocy Terytorialnej z Lublina postanowiło podjąć kroki,których celem jest urzeczywistnienie idei opisanych powyżej.Chce zasiać ziarno, które w przyszłości wyda bogate plony. Ziarnem owym ma być konferencja zatytułowana „Aktywny i bezpieczny senior”, organizowana w Lublinie, przy ul.Montażowej 14, w restauracji „Nowy Lotos”. Początek wydarzenia o godz.10.Wszyscy zainteresowani będą mile widziani.

0

Gołębiowski

Jestem aktywnym działaczem społecznym i politycznym, pragnącym zmieniać świat na lepsze. Aktualnie, jako członek Stowarzyszenia Samopomocy Terytorialnej realizuję projekt zatytułowany "Aktywny Senior". Dnia 11 grudnia 2013 w restauracji "Nowy Lotos" przy ul.Montażowej 14 w Lublinie odbędzie się moja konferencja w ramach tego projektu. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam na to wydarzenie. Początek, godz.10. Wspomnę też, że wcześniej publikowałem artykuły na portalu "Wiadomości24.pl".Zachęcam do zapoznania się z nimi. Wystarczy wpisać w google Grzegorz Gołębiowski Lublin. Poza tym aktualnie jestem uczniem Policealnego Studium Europejskiego "Tebedukacja" o kierunku bezpieczeństwo i higiena pracy.Niebawem zacznę odbywać staż, na który kieruje mnie Miejski Urząd Pracy.

20 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758