23042018Nowości:
   |    Rejestracja

Jak ustalić numer księgi wieczystej nieruchomości?


Właśnie znalazłeś swoje wymarzone mieszkanie, na horyzoncie pojawiła się idealna działka do postawienia domu? Spieszysz umówić się do notariusza? Poczekaj chwilę, zanim cokolwiek podpiszesz i podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź zawartość księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, którą chcesz kupić.


Księga wieczysta – co to jest?

Można powiedzieć, że księga wieczysta to rodzaj „dowodu osobistego”, który otrzymuje każda nieruchomość. Jest to publiczny rejestr prowadzony przez Sąd Rejonowy właściwy dla danej nieruchomości. Do informacji zawartych w księgach wieczystych dostęp ma każdy, kto wyrazi chęć sprawdzenia zapisów. Co istotne, zawartość księgi wieczystej można sprawdzić na miejscu, ale też wchodząc na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla osób chcących zakupić nieruchomość położoną w odległej miejscowości. W celu szybkiego odnalezienia konkretnej księgi wieczystej potrzebna jest znajomość numeru księgi wieczystej (KW).

 

Jak uzyskać numer księgi wieczystej?

Numer księgi wieczystej powinniśmy uzyskać od właściciela nieruchomości. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlatego warto znać inne drogi, które pozwolą na uzyskanie tego numeru.

magnifier and newspaper on the keyboard closeup

Numer księgi wieczystej możemy uzyskać drogą urzędową. W Starostwie Powiatowym należy złożyć wniosek o wypis i wyrys z rejestru gruntów. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chcemy uzyskać na wypisie numer księgi wieczystej, to musimy wykazać swój interes prawny odnośnie nieruchomości. Inaczej otrzymamy wypis bez numeru. Podobny wniosek można złożyć we właściwym Sądzie Rejonowym.

Jednak taki sposób pozyskania numeru księgi wieczystej jest czasochłonny i koniecznie należy udowodnić swój interes prawny w pozyskaniu tego numeru. O wiele szybciej numer księgi wieczystej uzyskamy korzystając ze specjalnych wyszukiwarek. Umożliwiają one odnalezienie numeru księgi wieczystej po wpisaniu adresu lub numeru działki, na której znajduje się nieruchomość. Jak to dokładnie zrobić, można przeczytać w artykule Ksiegi-wieczyste.org

 

Jakie informacje dotyczące nieruchomości zawarte są w księdze wieczystej?

Księgi wieczyste podzielone są na cztery działy (pierwszy dział składa się z dwóch części). W każdym z nich zawarte są istotne dla nabywcy informacje. W rejestrze można sprawdzić między innymi dokładne położenie nieruchomości, a także to, jakie dodatkowe prawa przysługują właścicielowi nieruchomości (np. prawo do użytkowania komórki gospodarczej czy piwnicy). Dla nabywcy bardzo ważne będą działy II, III i IV. W dziale II oznaczeni są wszyscy właściciele nieruchomości. Jest to o tyle ważne, że na sprzedaż nieruchomości zgodę muszą wyrazić wszyscy współwłaściciele i muszą oni być ujawnieni w umowie sprzedaży. W dziale III umieszczone są informacje dotyczące obciążeń na nieruchomości (oprócz hipoteki). Dział IV to właśnie wpisy na hipotece. Przy przeglądaniu księgi wieczystej warto też zwrócić uwagę na to, czy nie ma dodatkowych wzmianek mogących oznaczać, że w związku z nieruchomością prowadzone jest postępowanie sądowe lub komornicze.

Napisane przez:

Kontakt: kampanieonline

 

Podziel się z innymi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

303240