21062018Nowości:
   |    Rejestracja

Jak przygotować się do wyjazdu w góry?


W jaki sposób przygotować się do wędrówki w góry? Ten tekst przyda się zwłaszcza początkującym, rodzicom oraz młodym osobom, które planują pierwszą samodzielną wędrówkę. Najważniejszym punktem jest ocena przygotowana pod względem kondycji. Jeśli planujesz długą trasę, pamiętaj, ż musisz zadbać o odpowiednie dobranie trasy do swoich możliwości. Lepiej zrezygnować z trudnych szlaków, bo może być […]


W jaki sposób przygotować się do wędrówki w góry? Ten tekst przyda się zwłaszcza początkującym, rodzicom oraz młodym osobom, które planują pierwszą samodzielną wędrówkę.

Najważniejszym punktem jest ocena przygotowana pod względem kondycji. Jeśli planujesz długą trasę, pamiętaj, ż musisz zadbać o odpowiednie dobranie trasy do swoich możliwości. Lepiej zrezygnować z trudnych szlaków, bo może być to wręcz niebezpieczne.

Drugim aspektem wartym zapamiętania jest sprawdzenie plecaka – powinien być pakowny i lekki, by nie przeszkadzał podczas marszu. Musisz tam zmieścić wszystkie potrzebne rzeczy – nie może być zbyt ciężki bo będzie utrudniał wędrówkę, a tego nikt nie lubi.

Dobre buty, niezbyt ciężkie i dopasowane – takie powinno być obuwie, które weźmiesz ze sobą. Nie może być nowe – to ważne. Trzeba sprawdzić buty, bowiem poobcierane kostki do krwi to ostatnia rzecz jaką chcesz. Najlepiej zainwestować w dobre buty, które posłużą Ci kilka lat. Oprócz tego kluczową sprawą są skarpety – odpowiednio dopasowane, miękkie i przepuszczające powietrze.

Planując ubranie warto jest zwrócić uwagę na warunki pogodowe – trasę ( czy idziemy w cieniu, czy w słońcu) i ubrać się na tak zwaną cebulkę. Nie zapomnij o kurtce przeciwdeszczowej

Ważnym punktem przygotowań jest spakowanie prowiantu. Wiadomo, że górskie miejscowości słynną z kuchni regionalnej, ale zanim zasmakujesz w kuchni podkarpackiej to musisz mieć coś na ząb. Suchy prowiant plus jakaś czekolada na wzmocnienie to coś co musisz mieć ze sobą. No i oczywiście butelka wody.

Pamiętaj o bezpieczeństwie. Telefon musi być naładowany, numer na pogotowie GOPR trzeba mieć w głowie, a apteczka, choćby mała to niezbędny element ekwipunku.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Jak przygotować się do wyjazdu w góry?"

  1. Piotr napisał(a):

    Najważniejsze to mierzyć siły na zamiary jak już wspomniano w artykule, ważna jest optymalnie dobrana trasa, mapa, doradzam także dzień wcześniej ją przestudiować i zasięgnąć opinii w necie.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

279060