16082018Nowości:
   |    Rejestracja

Jak imam z papieżem


Papież Franciszek I spotka się w poniedziałek z wielkim imamem uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmedem al-Tajebem. To najważniejsze spotkanie miedzy przedstawicielem chrześcijaństw i islamu w ostatniej dekadzie. I najważniejsze z powodu ogłoszonej przez część imamów z obszarów zajętych przez Państwo Islamskie wojny religijnej przeciwko chrześcijaństwu i judaizmowi.


Islam-and-Christianity

Termin spotkania – o którym mówiono przynajmniej od dwóch tygodni – wyznaczony na 23 maja potwierdza oficjalnie ksiądz Federico Lombardi, rzecznik Watykanu. Szczegółów spotkania jednak nie podaje.

Al-Azhar to najsłynniejsza na świecie i najbardziej wpływowa uczelnia teologiczna sunnickiego islamu. Spotkanie poprzedziła wymiana listów między przedstawicielami Watykanu a kairskim uniwersytetem.

Ahmed al-Tajeb został oficjalnie zaproszony do Watykanu w lutym tego roku przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego. Po wizycie jej reprezentanta w Kairze ogłoszono, że Al-Azhar i Stolica Apostolska porozumiały się co do konieczności wspólnego spotkania, aby wznowić zawieszony dialog.

Obie strony podkreśliły, iż jest to konieczne dla sprawy pokoju i stabilności na świecie.

Regularne kontakty między Watykanem a muzułmańską uczelnią rozpoczęły się po wizycie Jana Pawła II w Egipcie w 2000 roku. Relacje te zostały zawieszone w 2011 roku przez uniwersytet, który jako powód podał wypowiedzi Benedykta XVI, uznając je za krytykę pod adresem islamu.

Ahmed al-Tajeb skrytykował wówczas papieża za jego apel do światowych przywódców o ochronę chrześcijan po zamachu w Aleksandrii, w którym zginęło ponad 20 osób, a około 100 zostało rannych. Imam uznał tę wypowiedź za niedopuszczalną ingerencję w wewnętrzne sprawy Egiptu.

Od dłuższego czasu watykaniści spodziewają się także istotnego gestu papieża Franciszka wobec świata islamu. Niemal pewna jest jego rychła wizyta w rzymskim meczecie.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Jak imam z papieżem"

  1. obywatel napisał(a):

    Pakt Franciszek – Al-Tajeb?

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

285063