19072018Nowości:
   |    Rejestracja

Jak działają kantory wymiany walut?


Najpierw działały jedynie stacjonarne kantory wymiany walut, dziś walutę można wymienić również bez wychodzenia z domu – online. Jak działają takie podmioty? Co oferują potencjalnym klientom?


Jeszcze do niedawna osoby, które chciały wymienić walutę, nie miały większych możliwości – musiały skorzystać z propozycji jednego z banków lub kantoru stacjonarnego. Żadne z tych rozwiązań nie było idealne. Korzystając z usług banku, klient musiał liczyć się z mało atrakcyjnym kursem. Decydując się na wymianę waluty w stacjonarnym kantorze, musiał zaakceptować nie tylko mniej atrakcyjny niż online kurs, lecz także ryzyko płynące z przetransportowania gotówki do banku.

Dychotomiczny z punktu widzenia klientów podział runął w 2011 r. Wówczas w życie weszła tzw. ustawa antyspreadowa, która pozwoliła kredytobiorcom spłacającym kredyty w walutach obcych decydować, gdzie chcą wymienić walutę – w banku czy korzystając z usług innego podmiotu. Choć pierwszy kantory internetowy powstał już w 2009 r., to właśnie po wejściu w życie wspomnianej ustawy, w sieci – niczym grzyby po deszczu – zaczęły pojawiać się kolejne kantory internetowe. Dziś ich znacznie w sektorze finansowym jest duże.

Stacjonarne kantory wymiany walut, czyli z ręki do ręki

jak-dzialaja-kantory-wymiany-walutZ pewnością orientujesz się, jak działa kantor stacjonarny. Chcąc wymienić walutę w jednym z takich punktów, musisz mieć przy sobie gotówkę. Taką również odbierasz od kasjera, a wymiana następuje po ustalonym przez kantor kursie. Jeżeli chodzi o negocjowanie kursu, to klient w tym zakresie ma niewielką możliwość, chyba że kupuje lub sprzedaje naprawdę znaczną kwotę. To jednak rodzi wiele pytań o bezpieczeństwo takiej transakcji, a dokładniej o bezpieczne przetransportowanie gotówki np. do banku, gdzie zostanie ona zdeponowana na rachunku. Wykluczyć nie można też pomyłek – kasjer może wydać nieprawidłową kwotę.

Kto najczęściej korzysta z kantorów stacjonarnych? Dziś są to głównie osoby, które nie mają dostępu do internetu, a – z uwagi na wysoki spread w bankach – szukają alternatywy. Nie można też zapomnieć o konsumentach przywiązanych do takiej formy wymiany pieniędzy. Starsi, którzy mają – co prawda – dostęp do internetu, mogą też nie wiedzieć o istnieniu alternatywy w postaci kantorów internetowych.

Innowacyjne podejście do wymiany walut, czyli internetowe kantory 

Od dawna kupujemy najróżniejsze dobra przez internet, dlaczego zatem nie wymienić walut w sieci? Właśnie z takiego założenia wyszli założyciele pierwszych w Polsce kantorów internetowych. Dziś, po raptem kilku latach działalności, takie podmioty cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów. Nie jest to przypadek – ich popularność jest wynikiem korzyści płynących z przeprowadzania takich transakcji.

Każdy kantor online publikuje na swojej stronie internetowej kwotowania dla poszczególnych par walutowych. Użytkownik decyduje, czy dany kurs mu odpowiada, czy też chce zaczekać na lepszy. Jeżeli chodzi o spread, to jest on atrakcyjniejszy niż w przypadku banków czy kantorów stacjonarnych – wystarczy sprawdzić kurs kantorowy USD.

Bezpieczeństwo – dla wielu klientów kluczowy aspekt, ale… 

Porównując kwestię bezpieczeństwa kantorów stacjonarnych i internetowych, bardzo ważne jest bezpieczeństwo prawne odnoszące się do aktualnie obowiązujących przepisów. Zgodnie z polskim ustawodawstwem, działalność kantorów stacjonarnych jest regulowana przez Narodowy Bank Polski. O czym nie ma pojęcia wielu klientów, właściciele takich placówek nie tylko nie muszą posiadać minimalnego kapitału założycielskiego;  nie obowiązuje ich też system gwarancyjny.

Jak kwestia wygląda w przypadku kantorów internetowych? Okazuje się, że takie platformy działają w oparciu o zasadę swobody gospodarczej – jej założyciele nie podlegają nadzorowi Narodowego Banku Polskiego, nie muszą posiadać minimalnego kapitału założycielskiego, nie mają w stosunku do nich zastosowania mówiące o systemie gwarancyjnym. W takim otoczeniu warto zwracać uwagę na to, kto jest właścicielem kantoru (czy jest to stabilna firma) i czy kantor posiada status krajowej instytucji płatniczej, co oznacza, że jest on nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

Co warto wiedzieć o kantorach internetowych?

Jako klient zainteresowany wymianą walut, z pewnością zauważyłeś, że przeprowadzenie takiej transakcji bardziej opłaca się w kantorze internetowym. Czy jednak możesz mieć pewność, że twoje pieniądze są bezpieczne, skoro przepisy są skonstruowane tak, a nie inaczej? Okazuje się, że tak.

– Naturalnym jest, że klient (zwłaszcza ten, który dotychczas korzystał z oferty kantorów stacjonarnych, a skuszony niższym spreadem postanowił wymienić walutę w kantorze internetowym) zastanawia się nad bezpieczeństwem transakcji. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kantoru internetowego, który jest powiązany z sektorem bankowym. W Polsce takimi kantorami są np. kantor Alior Banku i Rkantor.com. Ten drugi jest pierwszym kantorem na polskim rynku mającym 100% kapitał bankowy i odrębną strukturę działania – jest prowadzony przez spółkę-córkę Raiffeisen Polbank, czyli Raiffeisen Solutions Sp. z o.o.. Dodatkowo zdobył on licencję krajowej instytucji płatniczej (KIP). To oznacza, że jego działalność jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego, ma obowiązek również zapobiegać praniu brudnych pieniędzy. Z punktu widzenia klienta oznacza to jedno – jego pieniądze są bezpieczne, bo nie powierza on je przypadkowej firmie, ale podmiotowi wchodzącemu w skład grupy bankowej – wyjaśnia Iwona Antosiewicz, doradca ds. rynków finansowych w Rkantor.com.

Napisane przez:

Kontakt: kampanieonline

 

Podziel się z innymi

Polecane artykuły

komentarzy 6 dla artykułu "Jak działają kantory wymiany walut?"

 1. Madalena napisał(a):

  W sumie już po pierwszej wymianie jaką dokonałam przez internetowy Amronet zorientowałam się, że to działa bardzo podobnie jak bankowośc elektroniczna z której korzystam latami. A więc nic trudnego czy skomplikowanego. Na pewno to też zasługa intuicyjnie zbudowanej, bezpiecznej platformy.

 2. Einar90 napisał(a):

  Tak, w przewalutowaniach bezgotówkowych nie ma nic trudnego, a co do kwestii przelewów, np. jak zrobić to najszybciej czy najtaniej, na stronie platformy kantorowej gieldawalut.com jest to bardzo szczegółowo wyjaśnione, ja nawet jak za pierwszym razem u nich kupowałem walutę nie miałem problemów, poszło sprawnie, czytelna witryna dużo daje.

 3. Janokosz napisał(a):

  Wypróbowałem kilka e-kantorów, właściwie zalety dostrzegam w każdym, przede wszystkim taniej niżeli w placówkach. Natomiast najbardziej czytelna warunki i przejrzystą stronę ma Pluskantor.pl jak dla mnie. Nie trzeba przeliczać prowizji od przewalutowania, bo ten kantor jej nie pobiera w ogóle.

 4. Ewelina napisał(a):

  W końcu, odważyłam się na wymianę pieniędzy przez kantor online. Wybrałam kantor Gieldawalut – bo taką polecili mi znajomi, którzy dość często wymieniają pieniądze. Jeśli chodzi o moje odczucia, to przede wszystkim strona jest bardzo intuicyjna w obsłudze i nie miałam z nią żadnego problemu. Po drugie – ogromna wygoda takiej wymiany – w domowym zaciszu, bezpiecznie i bezproblemowo. Po trzecie – bardzo atrakcyjny kurs. Czyli jak dla mnie wszystko na plus.

 5. Karina napisał(a):

  Z własnego doświadczenia, powiem, że e-kantory działają lepiej niż się spodziewałam. Wymieniam na Pluskantor.pl i to co mi się najbardziej podoba (poza oczywiście dobrym kursem) to bardzo sprawnie działająca strona, która jest przejrzysta i łatwa w obsłudze. Nie ma się więc czego bać, warto spróbować i oszczędzać na wymianie walut.

 6. Mateusz napisał(a):

  Kantory internetowe to bardzo fajna sprawa. Wymieniam walutę kiedy chcę, a wszystko trwa chwilę. Cinkciarza używam głównie do zakupów internetowych. Jak widzę, że jest coś fajnego, wymieniam pieniądze z portfela walutowego i wypłacam na konto walutowe, a następnie płacę kartą. Dzięki temu unikam zbójeckiego przewalutowania banku.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

295906