26052018Nowości:
   |    Rejestracja

Jachty – dobre, bo polskie


Na polskim rynku dóbr luksusowych działa ok. tysiąca firm związanych z przemysłem jachtowym. Są to zarówno producenci sprzedający jachty pod własną marką, firmy produkujące je na specjalne zamówienie, poddostawcy oraz firmy zajmujące się sprzedażą jachtów zagranicznych producentów.


Polish_Super_Yac_53feead61a24c

Jak podaje Polska Izba Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych – w Polsce produkuje się ok. 22 tys. jachtów rocznie. Specjalnością naszego przemysłu są jachty motorowe o długości 6-9 m. Polska jest drugim po Stanach Zjednoczonych producentem w tej kategorii. Ze względu na niewielki popyt w kraju ponad 95 proc. tej produkcji trafia na eksport. Polskie jachty i łodzie kojarzone są z wysoką jakością. Coraz więcej nabywców dóbr luksusowych już nie tylko z Europy, ale również z całego świata docenia polskie wyroby. Jak wynika z danych GUS eksport polskich jednostek pływających sukcesywnie rośnie co obrazuje poniższy wykres.

Niekwestionowanym liderem wśród odbiorców polskich jachtów i łodzi są Norwegowie. Tylko w 2016 r. zakupili oni polski sprzęt pływający o wartości 70 mln euro. Na drugim i trzecim miejscu znajdują się odpowiednio Francuzi (łączna wartość eksportu w 2016 r. wyniosła 46 mln euro) oraz Niemcy (44 mln euro). Czwarte miejsce pod względem wartości eksportu przypadło Stanom Zjednoczonym. Obywatele USA zakupili od nas w 2016 r. sprzęt wart 28 mln euro. Kolejne miejsca zajmują: Holandia, Szwecja oraz Wielka Brytania.

Choć wartość eksportu polskich jachtów stanowi zaledwie 0,19 proc. wartości całego eksportu Polski, jest to jeden z nielicznych polskich przemysłów, w którym tak wiele firm to producenci międzynarodowych luksusowych marek.

Wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce w 2016 r. wynosiła 16,4 mld zł, co oznacza 15 proc. wzrost w porównaniu z rokiem 2015. Według szacunków KPMG do 2020 roku wartość tego rynku w Polsce osiągnie poziom blisko 21 mld zł.

Od 2013 roku obserwujemy również znaczący wzrost wewnętrznego popytu na łodzie i jachty w Polsce, o czym świadczy liczba zarejestrowanych jednostek. W 2016 roku zarejestrowano 1322 sztuki, czyli o 4 proc. więcej niż w roku poprzednim. W strukturze zarejestrowanych jachtów w Polsce niezmiennie dominują małe i średniej wielkości jachty żaglowe.

Tendencję wzrostową wykazuje również sam światowy rynek jachtów. KPMG prognozuje, że jego wartość w latach 2016-2020 wzrośnie z 162 mln do prawie 200 mln zł.

Polska Agencja Inwestycji i Handlu realizując program „Promocji gospodarki w oparciu o polskie marki produktowe” promować będzie polskie jachty oraz łodzie w następujących w krajach: Niemcy, Holandia, Norwegia, USA, ZEA, Australia, Norwegia, Turcja, Rosja oraz Chiny.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

313581