23052018Nowości:
   |    Rejestracja

Irlandia ogłasza: recesja właśnie się u nas skończyła


Irlandia oficjalnie wyszła z recesji, która uderzyła w kraj 10 lat temu. Kwartalny raport Irish Economy Health Check przewiduje na ten rok powrót krajowych wydatków publicznych do poziomu z 2007 roku.


out-of-business

Według analityków firmy maklerskiej Goodbody, do końca 2018 roku na Zielonej Wyspie znacznie spadnie bezrobocie – do poziomu pełnego zatrudnienia. Co więcej, oczekiwać można dużego ożywienia w sektorze budowlanym oraz wydatkach konsumenckich. Wszystkie te czynniki dadzą krajowi pozycję jednego z najszybciej rozwijających się państw Unii Europejskiej.

– Dzięki temu, że rynek pracy będzie się rozwijał w tempie najszybszym od 1999 roku, stopa bezrobocia spadnie pod koniec przyszłego roku poniżej 5 proc. Oznacza to, że do utrzymania tempa wzrostu Irlandia będzie musiała polegać na imigracji – informuje główny ekonomista Goodbody, Dermot O’Leary.

Specjalista ostrzega jednak, że pomimo optymistycznych prognoz gospodarczych, w Irlandii niektóre sektory nadal zmagają się z problemami.

– Szczególnie dotyczy to mieszkalnictwa i infrastruktury – podkreśla O’Leary.

Według Centralnego Urzędu Statystycznego, CSO, nic nie zapowiada końca kryzysu mieszkaniowego. Na Wyspie wciąż buduje się o wiele za mało, a setki domów wykupują inwestorzy. W ciągu ostatniego roku wartość nieruchomości podniosła się o 10,5 proc., co było najszybszym wzrostem od maja 2015 roku.

Według internetowej agencji nieruchomości Daft.ie, rekordowy poziom osiągnęły czynsze – obecnie wynoszą one średnio 1131 euro.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

308009