22052018Nowości:
   |    Rejestracja

Irlandia. Krok bliżej eugeniki


Irlandzcy rodzice będą mogli wybierać płeć dziecka – to prawo jest fragmentem propozycji ustawy regulującej leczenie bezpłodności. Ustawy, która z pewnością wzbudzi społeczną dyskusję – nie tylko w Irlandii.


ciąża

– Wybór płci będzie możliwy tylko w przypadkach znacznego zagrożenia przekazania poważnej choroby genetycznej – wyjaśnił szef sejmowej komisji zdrowia dr Tony Holohan.

Jak informują media w Dublinie, komisja pracuje obecnie nad kształtem pierwszej w Irlandii ustawy o leczeniu bezpłodności. W tej chwili działanie klinik i przeprowadzanie zabiegów nie jest na Zielonej Wyspie objęte żadną regulacją.

Proponowana legislacja zakłada powołanie organu nadzorującego Assisted Human Regulatory Authority. Inne założenia to zezwolenie na wykorzystywanie za zgodą rodziców nadliczbowych zarodków do badań oraz umożliwienie badania pod kątem płodności kobiet do 47. roku życia. Ograniczenia wiekowego nie przewiduje się wobec mężczyzn.

Dopuszczona ponadto ma być surogacja – jednak pod warunkiem, że nie będzie to usługa płatna. Dodatkowo, wszelkie porozumienia w tym zakresie będą musiały być zaaprobowane przez organ nadzorczy.

– Trzeba również ustalić wysokość dopłat państwa do zabiegów sztucznego zapłodnienia. Obecnie kosztują one tysiące euro i całość muszą pokryć rodzice. Dofinansowanie ma być dostępne również dla osób samotnych i par jednopłciowych – wskazuje ekspert.

Po opracowaniu projekt ustawy będzie musiał być w najbliższych miesiącach dopracowany przez ministerstwo sprawiedliwości oraz radę ministrów.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

314256