24062018Nowości:
   |    Rejestracja

Irlandia. Gospodarka łaskawa dla pracowników


Doniesienia z irlandzkiego rynku pracy są coraz bardziej optymistyczne. Jak informuje tamtejszy Centralny Urząd Statystyczny (CSO), bezrobocie właśnie osiągnęło poziom najniższy od dziewięciu lat.


river (1)

Tylko w czerwcu liczba osób bez zatrudnienia spadła o 900. Stopa bezrobocia wynosi aktualnie – według CSO – 6,3 proc.. W czerwcu bez pracy było 139,4 tys. ludzi. To o 42,1 tys. mniej niż rok temu. Dzięki temu Irlandia plasuje się o 3 punkty poniżej średniej krajów strefy euro.

Zdaniem ekonomistów, w nadchodzących miesiącach stopa bezrobocia ma spać poniżej 6 proc.. Z jednej strony jest to dobry trend, ponieważ oznacza zwiększenie wydatków konsumenckich oraz obniżenie subwencji na opiekę społeczną. Z drugiej jednak specjaliści ostrzegają, że bezrobocie niższe niż 6 proc. jest bliskie pełnego zatrudnienia, a to może grozić przegrzaniem rynku pracy.

– Pomimo że wskaźnik jest wciąż wyższy niż w innych krajach europejskich, jak Niemcy, Holandia czy Austria, to dane opublikowane w ubiegłym tygodniu przez OECD wykazują, iż Irlandia radzi sobie lepiej z integracją imigrantów na rynku pracy – informuje Mariano Mamertino, ekonomista internetowej agencji pośrednictwa pracy Indeed.

Według CSO wskaźnik bezrobocia wśród mężczyzn spadł w ciągu roku z 9,4 proc. do 7,1 proc., a w grupie kobiet z 5,5 proc. do 5,4 proc.

Najniższy od dawna poziom bezrobocia może dla Irlandczyków oznaczać koniec kryzysu, z którym Zielona Wypa borykała się od wielu lat. A to także dobra wiadomość dla Polaków, którzy boją się o swoją przyszłość na Wyspach Brytyjskich w związku z bałaganem związanym z Brexitem i – najprawdopodobniej – koniecznością opuszczenia Wielkiej Brytanii. Jeżeli nie zdecydują się na powrót do Polski, będą mogli próbować swoich sił w Irlandii.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

306524