16082018Nowości:
   |    Rejestracja

Instytut Pamięci Bohaterów Polskiego Holokaustu


Instytut Pamięci Bohaterów Polskiego Holokaustu ma zaszczyt zaprosić na wystawę „Żydzi ratujący Polaków na ziemiach okupowanych przez Niemcy i ZSRS”. Zapraszamy też na kolejną wystawę pod tytułem „Żydzi ratujący Polaków z rąk oprawców z NKWD i UB”.


Że co? Że nie ma takiej wystawy? Że w ogóle niema takiego instytutu? To najwyższy czas go utworzyć wzorując się choćby na znanym wszystkim izraelskim Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu (żydowskiego holokaustu oczywiście!) „Jad Waszem” (lub Jad wa-Szem; hebr. יד ושם, ang. Yad Vashem).
.
Można by w takim instytucie, podobnie jak jest to w instytucie izraelskim, umieszczać tablice pamiątkowe osób (nie tylko Żydów) ratujących Polaków w latach okupacji niemieckiej i sowieckiej. Sadzić drzewka, robić wystawy informacyjne i propagandowe itp. A dlaczego nie? – Ja się pytam.

.
Zachętę do działania mamy, żeby choćby wspomnieć film opublikowany przez fundację Rudeman. W filmie tym użyto właśnie sformułowania „Polish Holocaust”. Filmik spowodował spory oddźwięk i poruszenie, i to nie tylko w Polsce. Podpowiedź jest, więc idźmy dalej i zróbmy wreszcie ten pierwszy krok w kierunku równouprawnienia.
.
Nie należy się w tym przypadku wstydzić inspiracji, a wręcz przeciwnie. Należy się uczyć osiągania sukcesów propagandowych, także filmowych, od „starszych i mądrzejszych”. W końcu to oni są specjalistami w tej dziedzinie począwszy od narodzin filmu jako sztuki. Stara rzymska maksyma mówi, że „uczyć trzeba się także od wrogów”, a co dopiero od przyjaciół.
.
Ktoś może powiedzieć, że mamy przecież w Polsce „Instytut Pamięci Narodowej”. I co z tego, że mamy, skoro on takiej roli nie wypełnia, a wiele drażliwych spraw polsko-żydowskich „zamiata pod dywan”.
.
Żyd, Pan Jezus powiedział: „…poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Józef Mackiewicz zaś dodał: „Jedynie prawda jest ciekawa”. Więc zamiast „Zasypiać gruszki w popiele”, czy nie daj Boże chować głowę w piasek, działajmy! Stwórzmy Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu. Polskiego holokaustu!
Janusz Żurek

Napisane przez:


Z urodzenia (1949) optymista, z wykształcenia inżynier elektryk (AGH), z zawodu elektronik, z poglądów liberalny (wolnościowy) konserwatysta.

 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

315980