25042018Nowości:
   |    Rejestracja

Holokaust [(R), (C) Israel]


Holokaust – to słowo, które staje się coraz głośniejsze na Bliskim Wschodzie. Żydzi, co naturalne, używają go w kontekście do pogromu przeprowadzonego na nich przez Niemców w I połowie XX wieku. – Ale Holokaust to również to, co robicie Palestyńczykom – mówią Irańczycy… Wszysto w cieniu konkursu karykatur w Iranie.


iran-holocaust-cartoon-11

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zarzuca Iranowi przygotowywanie nowego Holokaustu. Szef izraelskiego rządu wypowiada się w związku ze zorganizowanym w Iranie konkursem karykatur tematyzujących Holokaust.

Według Netanjahu Teheran chce pomniejszyć znaczenie wymordowania sześciu milionów Żydów.

– Iran zaprzecza Holokaustowi, kpi z Holokaustu i przygotowuje kolejny Holokaust – mówi izraelski premier. – Sądzę, że każdy kraj na świecie powinien przeciwstawić się temu, potępić to.

Netanjahu zarzuca Iranowi dążenie do wejścia w posiadanie broni atomowej, bez względu na zawarte niedawno porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Izrael postrzega Iran jako zagrożenie egzystencjalne.

Organizatorzy konkursu karykatur w Iranie – z udziałem rysowników z 50 krajów – podkreślają, że nie ma mowy o negowaniu wymordowania milionów Żydów. Zarzucają jednak Izraelowi nadużywanie Holokaustu do celów politycznych i dokonywanie „neoholokaustu” na Palestyńczykach.

– Holokaust oznacza zabijanie na masową skalę – mówi jeden z organizatorów konkursu Masud Szodżai Tabatabei i zarzuca Izraelowi dokonywanie zbrodni na Palestyńczykach. Twierdzi, że celem konkursu karykatur w Teheranie nie jest negowanie Holokaustu, lecz krytykowanie stosowania przez Zachód podwójnej miary w kwestii swobody wypowiedzi. Powiedział też, że konkurs jest reakcją na karykatury Mahometa we francuskim tygodniku satyrycznym ‘Charlie Hebdo’ i w innych pismach.

AP odnotowuje, że do konkursu w Teheranie zgłoszono ok. 150 karykatur, z których wiele sugeruje, iż Izrael wykorzystuje Holokaust do odwrócenia uwagi od cierpień Palestyńczyków, a niektóre porównują Netanjahu do Hitlera.

Konkurs organizują gremia pozarządowe, mocno wspierane przez najbardziej konserwatywnych polityków irańskich. Poprzedni taki konkurs odbył się w 2006 roku. Ówczesny prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad nazywał Holokaust mitem i wielokrotnie prognozował upadek Izraela.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner, towarzyszący szefowi amerykańskiej dyplomacji Johnowi Kerry’emu składającemu wizytę w Arabii Saudyjskiej, oświadczył, że Stany Zjednoczone obawiają się, iż irański konkurs karykatur może zostać wykorzystany jako platforma do negowania Holokaustu, do rewizjonizmu i skandalicznie antysemickich wypowiedzi, jak to miało miejsce w przeszłości. (Reuters, IAR, Onet, WP, AP, PAP)

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarze 4 dla artykułu "Holokaust [(R), (C) Israel]"

 1. obywatel napisał(a):

  Z całym szacunkiem dla Autora: aby mówić o cierpieniach Palestyńczyków, proszę pojechać do Ziemi Świętej i zobaczyć na miejscu.

  W każdej wiosce nowy meczet, a minarety aż kłują w oczy. Życzyłbym sobie analogicznego prześladowania chrześcijan w Europie.

  Pozawijane Muzułmanki włóczą się wszędzie dostojnie jak święte krowy, podczas gdy Żydówki za…ają jak małe samochodziki. W dzielnicach palestyńskich i w tzw. autonomii brud, bałagan, ale też wszędzie się coś buduje; ludzie nic nie robią, tylko chodzą po sklepach, a nad Morzem Martwym wyrostki zamiast siedzieć w szkole przyglądają się turystkom w strojach kąpielowych.

  Jedyne prześladowanie to może zakaz swobodnego poruszania się po kraju mieszkańcom tzw. autonomii. I trudności w dostępie do wyższych uczelni poza autonomią (bo w samej autonomii tychże jest sporo, choć jaki poziom oferują – nie wiem). Nie miejsce to na wymienianie wszystkich przykładów tego prześladowania. Owszem, dawniej było inaczej, ale też – przyznajmy uczciwie – Palestyńczycy owieczkami i gołąbkami pokoju nie byli.

  • jyndruszhameryki napisał(a):

   no nie,…takiej propagandy to nawet nie czytalem w iSSraelskich gazetach.

   • obywatel napisał(a):

    A byłeś kiedyś w Ziemi Świętej? To polecam, a po Twoim powrocie pogadamy.

    • jyndruszhameryki napisał(a):

     bylem,…niestety nie wszedzie mozna chodzic. iSSraelskie gestapo tak jak i w chinach ogranicza mozliwosc zobaczenia prawdy. czyzby te historie,o zbiorowej odpowiedzialnosci ,min. wyburzanie dziesiatkow domow , wstrzymywanie dostaw wody, zakaz filmowania przez niezaleznych obserwatorow to byly wymyslone bajki???? ciagle niby jakies rakiety od ktorych nie ginie zaden zyd, . jakos zadne nie leca kiedy jestesmy z wycieczkami. nawet gdyby nie wierzyc zagranicznym mediom to niektore israelskie gazety tez od czasu do czasu opisuja akcje zolnierzy israelskich w gestapowskim stylu. przestac szerzyc proiSSraelska propagande bo w to to tylko jeszcze tylko i
     febile wierza. mozna by wiele pisac na temat i SS raelskich „pokojowych” poczynan. zreszta co sie dziwic , ich bandyci w mundurach to spadkobiercy komunistow z nkwd, lub przez nich szkoleni. metody te same. a wiec wcis sobie ta prozydowska propagande do swojego koszernego zadka

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

284731