18072018Nowości:
   |    Rejestracja

GUS: ceny raczej bez zmian


Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2017 r., utrzymały się przeciętnie na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem (przy wzroście cen usług – o 0,1proc. i utrzymujących się na poziomie obserwowanym w kwietniu br. cenach towarów) – informuje Główny Urząd Statystyczny.


stock-market-trends-what-causes-stock-prices-to-change

W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności (o 0,8 proc.) oraz w zakresie łączności (o 2,4 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,18 p. proc. i 0,12 p. proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 2,3 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 1,0 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,21 p. proc. i 0,07 p. proc.

Dane są zgodne z wcześniejszym eksperymentalnym, szybkim szacunkiem wskaźnika. Odczyt wpisuje się w nasze oczekiwania – informuje Ministerstwo Rozwoju.

W ocenie MR w czerwcu 2017 roku ceny powinny pozostać na poziomie notowanym w maju, przy niewielkim wzroście cen żywności, a także wolniejszym spadku cen w transporcie.

– Oczekujemy, że w czerwcu roczny wskaźnik powinien być zbliżony do 1,7 proc. – informuje ministerstwo.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

305591