16082018Nowości:
   |    Rejestracja

Gry wojenne


Czy suma wydarzeń z ostatnich 48 godzin może zapowiadać wojnę, do której ewidentnie szykuje się Rosja? Każde z nich widziane osobno jest po prostu efektem sytuacji geopolitycznej wynikającej z rozgrywki prowadzonej w Europie przez Rosję, a na Bliskim Wschodzie przez USA. Widziane w związku ze sobą pokazują obraz Europy co najmniej niepokojący.


BombsyriaSM

Ukraińska stacja telewizyjna Hrimadske informuje, że Roman Rosłowcew, rosyjski aktywista i zdeklarowany przeciwnik Władimira Putina, regularnie zatrzymywany przez OMON podczas manifestacji w Moskwie zgłasza się do władz Ukrainy o azyl polityczny. Na Ukrainę trafia przez Białoruś. Powód? Represje, które dotykają go we własnym kraju.

Rosłowcew deklaruje swoje plany związane z Ukrainą: – Chcę trafić do Gwardii Narodowej ukraińskiego MSZ, albo jakiejkolwiekczynnej jednostki wojskowej lub batalionu ochotniczego – mówi. – Dla mnie najważniejsza jest kontunuacja walki przeciwko Putinowi i jego reżimowi.

Ukraińska Straż Graniczna natychmiast udziela mu schornienia. I zaprasza telewizję – w końcu migracja w tę stronę jest propagandowo nie lada gratką dla Kijowa. Nawet, jeżeli z Rosłowcewa kiepski jest żołnierz, bo to pisarz – owszem, w Rosji znany, oraz działacz społeczny z bronią raczej nie obyty.

Kilka godzin później – bez związku z Rosłowcewem – Turcja odwołuje swojego ambasadora z Wiednia. Powód? Stambuł odpowiada: przegląd stosunków turecko-austriackich. Przegląd po wiedeńskiej demonstracji kurdyjskiej zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu, która jest uważana za ugrupowanie terrorystyczne przez rząd w Ankarze, UE i USA. Ale między Ankarą i Wiedniem do napięć dochodziło również wcześniej – w połowie sierpnia turecka dyplomacja wezwała austriackiego charge d’affaires w Ankarze w związku z pojawieniem się na ekranach w porcie lotniczym Wiednia napisu: ‘Turcja zezwala na seks z dziećmi poniżej 15 lat’. Napis pojawił się w związku z unieważnieniem przez turecki trybunał konstytucyjny dotychczasowego przepisu, iż każde obcowanie płciowe z osobą tej kategorii wiekowej jest zabronionym wykorzystaniem seksualnym. Jeszcze wcześniej kanclerz Austrii zaapelował na forum UE o zerwanie rozmów w sprawie przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej. – I tak praktycznie nie ma postępów w rozmowach – wyjaśniał.

Turcja odpowiedziała od razu nazywając Wiedeń ‘stolicą radykalnego rasizmu’.

Ale ostra gra Turcji i UE ma również związek z kryzysem migracyjnym oraz nieoczekiwanemu zbliżeniu Turcji i Rosji. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarża Zachód o koncentrowanie się bardziej na prawach uczestników niedawnego puczu i ich zwolenników niż na samym przewrocie, a także o niedostateczne okazanie poparcia dla władz w Ankarze. Moskwa – wprost przeciwnie. Chwali Ankarę a Władimir Putin zapewnia o odwiecznej przyjaźni łączącej oba państwa. Putin ma powód, bo Turcja jako sojusznik jest mu potrzebna w związku ze zbrojeniem się na południu Europy i wojny prowadzonej w Syrii – teoretycznie przeciwko syryjskiej opozycji, w praktyce przeciwko Stanom Zjednoczonym walczącym z syryjskim rządem Asada.

Rosyjskie bombardowania w Syrii oraz manewry wojskowe odbywające się w takiej skali po raz pierwszy od dekad niepokoją Unię Europejską. Szczególnie państwa bałtyckie, które już od tygodni informują Zachód, że czują się zagrożone rosyjską inwazją. W poniedziałek Litwa podpisała z niemieckim konsorcjum zbrojeniowym Artex umowę na dostarczenie do kraju 88 kołowych transporterów opancerzonych Boxer za 386 mln euro. To rekordowy pod względem wartości kontrakt w historii sił zbrojnych Litwy.

– To długoterminowa inwestycja w obronę kraju oraz oznaka tego, że Litwa troszczy się o własne bezpieczeństwo i inwestuje w nie – mówi Juozas Olekas, minister ochrony Litwy. – Transportery zostaną wyprodukowane z uwzględnieniem litewskich wymogów.

84 z zamówionych maszyn będzie pełnić funkcję bojowych wozów piechoty z uzbrojeniem pokładowym w postaci 30-milimetrowego automatycznego działka, karabinu maszynowego i przeciwpancernych pocisków kierowanych. Pozostałe cztery pojazdy mają służyć jako wozy dowodzenia. Całość pozwoli na wyekwipowanie dwóch batalionów. Pierwsze transportery Boxer mają dotrzeć na Litwę pod koniec 2017 roku, a zakończenie realizacji kontraktu przewiduje się na rok 2021. Obecnie siły lądowe wojska litewskiego wyposażone są w gąsienicowe transportery opancerzone M113 produkcji amerykańskiej, których użytkownikiem była wcześniej niemiecka Bundeswehra.

To początek litewskich wydatków na zbrojenia. W 2017 roku kraj chce przeznaczyć na dozbrojenie armii 725 mln euro.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Gry wojenne"

  1. AS z Persów napisał(a):

    To nie Rosja szykuje się do wojny atomowej. To Ameryka prze do wojny. Niestety. Ooo!

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

290678