27052018Nowości:
   |    Rejestracja

Gospodarka. Produkujemy więcej


Według wstępnych danych GUS, produkcja sprzedana przemysłu w styczniu 2017 roku była o 9 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 roku. Wynik jest lepszy od oczekiwań. Po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym, produkcja w styczniu wzrosła o 4,1 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 roku.


3a06c8d7-d101-4968-9a16-3095e217e1cf

W porównaniu ze styczniem 2016 roku produkcja sprzedana przemysłu była wyższa w 30 (spośród 34) działach przemysłu. Sprzedaż najszybciej rosła w działach produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 30 proc.), a także wyrobów farmaceutycznych (o 22,1 proc.), zaś najsilniej spadła w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (o 9,1 proc.).

W styczniu 2017 roku, w porównaniu z analogicznym miesiącem 2016 roku, o 2,1 proc., wzrosła sprzedaż przedsiębiorstw budowlanych. Dla porównania, w styczniu 2016 roku produkcja budowlano-montażowa była niższa o 8,6 proc., a ostatni wzrost w ujęciu rocznym obserwowano w listopadzie 2015 roku.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w styczniu 2017 roku były wyższe niż przed rokiem o 4,1 proc. w porównaniu ze wzrostem o 3,2 proc. w grudniu (po korekcie). W porównaniu z grudniem 2016 roku wzrosły o 0,3 proc.

Dane dotyczące sprzedaży detalicznej, której realny wzrost wyniósł 9,6 proc. w styczniu, sugerują, że zarówno sektor usług, jak i sektory przemysłowy oraz budowlany, pozytywnie wpłyną na wzrost gospodarczy w I kwartale br. Aktywność w sektorach przemysłowym oraz usługowym powinna być wyższa niż w ostatnim kwartale 2016 roku. Sektor budowlany, po czterech kwartałach spadku, powinien odnotować nieznaczny wzrost aktywności.

Analitycy Ministerstwa Rozwoju prognozują, że w lutym 2017 roku, przy jednym dniu roboczych mniej niż przed rokiem, powinniśmy odnotować wzrost produkcji przemysłowej zbliżony do 3 proc.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarzy 9 dla artykułu "Gospodarka. Produkujemy więcej"

 1. zjanusz zjanusz napisał(a):

  Jak jeszcze więcej pożyczymy, to jeszcze więcej wyprodukujemy. A ile przy tym się jeszcze ukradnie? Żyć, nie umierać!
  Żurek Janusz

 2. Bazyliszek napisał(a):

  Takie statystyki krótkoterminowe, niewiele mówią. To tak jakbyśmy opisywali, że cena pęczka rzodkiewki w lutym zeszłego roku była niższa o kilkanaście groszy, aniżeli w poprzednim. I jaka jest przyczyna, co z tego wynika ? Czy to jakaś propaganda ?

 3. Pawel Pietkun Pawel Pietkun napisał(a):

  Kochani, to ani propaganda, ani zachęcanie. To informacja

  Bazyliszku, produkcja sprzedana przemysłu to inny wskaźnik, niż cena rzodkiewki i jej różnice na przestrzeni roku. Również w statystyce i gospodarce. Produkcja sprzedana przemysłu mówi nie tylko o tym, ile wyprodukowano i sprzedano, ale także (w ujęciu rocznym, czyli rok do roku) jakie są nastroje producentów oraz jakie są nastroje konsumentów. Wnioski z porównywania danych każdy wyciąga sobie sam, według swoich umiejętności i chęci.
  W kwestii cen (również rzodkiewek, choć nie samych) dużo mówi wskaźnik CPI (consumer price index) choć on przede wszystkim nadaje się do oceny inflacji oraz wartości nabywczej pieniądza na danym terytorium.

  Zjanusz – a widzisz tam Dobry Człowieku słowo zachęty? Czy tylko prostą informację?

  • zjanusz zjanusz napisał(a):

   No cóż, nie dodałem uśmiechającej się buźki!

  • Bazyliszek napisał(a):

   Szanowny redaktorze, nie o rzodkiewkę chodzi, ale o przyczyny i wnioski. To zbyt porządny serwis, aby pozostawiać informacje, bez objaśnień, przyczyn, wniosków. Analiz, chociażby najbardziej prostych albo błędnych. Czytelnicy chcą wiedzieć, dlaczego, jak, etc. ? Tak mi się przynajmniej wydaje.

   • Pawel Pietkun Pawel Pietkun napisał(a):

    OK. przyznaję, skupiłem się na samej informacji – niewiele więcej dałem w tym info. Będę się w przyszłości pilnował, żeby wrzucać obszerniejsze wyjaśnienia.
    Dzięki za zwrócenie uwagi!

 4. 40i4 napisał(a):

  Panie Pawle perły między wieprze ? Kodziarstwo wszystko zaneguje .

  • Pawel Pietkun Pawel Pietkun napisał(a):

   Nie do końca. Trochę słuszności było w tych uwagach. Mogłem dać więcej informacji – choćby z czym można zjeść takie skądinąd bardzo dobre po raz pierwszy od bardzo dawa, dane

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

300333