22042018Nowości:
   |    Rejestracja

Gdzie pod żagle? 4 idealne miejsca do żeglowania na Mazurach


Aktywny wypoczynek nad wodą zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność. Rejsy żeglarskie to idealna sposobność, by odciąć się od świata zawodowego, szumu medialnego i otaczającego nas każdego dnia zgiełku. Poniżej prezentujemy cztery miejscowości, które idealnie nadają się do żeglarstwa


Giżycko

Giżycko nazywane jest stolicą polskiego żeglarstwa i stanowi jeden z głównych portów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W okolicy Giżycka znajduje się kilka malowniczych jezior, z czego najbardziej znane to Niegocin oraz leżące nieco dalej Mamry – drugie co wielkości jezioro w Polsce.

W Giżycku nie będzie problemów z wyczarterowaniem jachtów, organizowane są również obozy i szkolenia żeglarskie.

Atrakcje w Giżycku nie ograniczają się jednak tylko i wyłącznie do turystyki wodnej. Znajduje się tutaj chociażby największy park linowy na Mazurach, piękna wieża ciśnień z tarasem widokowym, a w pobliskiej miejscowości Okrągłe można udać się na Mazurskie Safari.

Mikołajki

Mikołajki to druga… żeglarska stolica Polski, która nazywana jest Perłą Mazur. Miejscowość ta znajduje się na przesmyku łączącym jezioro Mikołajskie z Jeziorem Tałty.

Miłośników żeglarstwa najbardziej zainteresuje Wioska Żeglarska – jeden z najpiękniejszych polskich portów. Port ten znajduje się przy brzegu jeziora Mikołajskiego i oferuje m.in. 250 miejsc cumowniczych, restauracje, atrakcje dla dzieci, halę koncertową i wiele innych atrakcji.

Poza żeglarstwem, Mikołajki to świetne miejsce także do windsurfingu, kajakarstwa, wędkarstwa oraz jeździectwa czy turystyki pieszej i rowerowej. Dodatkowo w hotelu Gołębiewski znajduje się Aquapark Tropikana.

Ruciane-Nida

Ruciane-Nida to malownicza miejscowość w woj. warmińsko-mazurskim usytuowana nad jeziorem Nidzkim, w samym sercu Puszczy Piskiej. Jest to bardzo dobry ośrodek dla początkujących żeglarzy oraz świetny punkt wypadowy na „głębsze wody”. Niedaleko znajduje się największe jezioro w Polsce, czyli Śniardwy.

Na jakie jeszcze atrakcje można tutaj liczyć? Na pewno warto wybrać się do pobliskiego Kadzidłowa, gdzie mieści się Park Dzikich Zwierząt. Bardzo ciekawym miejscem jest także osada Galindia, gdzie momentalnie można przenieść się do innego świata. Miejsce to wielokrotnie było nagradzane w różnych konkursach turystycznych.

Węgorzewo

Węgorzewo to niewielka miejscowość położona nad jeziorami Mamry i Święcajty. Znajduje się na północy szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i jest poniekąd ziemią obiecaną dla miłośników turystyki wodnej, w tym rzecz jasna żeglarstwa. Rejsy żeglarskie po jeziorach Mamry i Święcajty to gwarancja przyjemności, a także dobrze wyposażonych portów.

Poza żeglarstwem, w Węgorzewie oraz okolicach można oddać się kajakarstwu (w tym spływom), nurkowaniu, wspinaczce, a piękne okolice sprzyjają turystyce rowerowej oraz pieszej. Nieopodal Węgorzewa znajdują się poniemieckie żelbetonowe bunkry, które pozwalają wybrać się w militarną podróż do przeszłości wśród mazurskich lasów.

Kilka porad dla początkujących żeglarzy

Jeśli pierwszy raz wybieracie się na urlop pod żagle, to warto byście pamiętali o kilku sprawach. Przede wszystkim nie zaleca się zabierania na pokład walizek, gdyż po rozpakowaniu rzeczy trudno jest je gdzieś zmieścić. Rzeczy na rejs najlepiej spakować do torby, plecaka albo specjalnych worków żeglarskich.

Dodatkowo należy zaopatrzyć się w nieprzemakalne ubrania i najlepiej zawsze zabierać na jacht cieplejsze ubrania, gdyż pogoda na wodzie potrafi być bardzo kapryśna. Słoneczny poranek na brzegu zdecydowanie jest gwarantem, że za kilka godzin na jeziorze nie będzie mocnych wiatrów oraz deszczu.

Problemem dla początkujących żeglarzy może okazać się wybranie odpowiedniego jachtu do wyczarterowania. Bardzo dobrym wyborem dla niedoświadczonych osób będzie Antila 26. Jacht ten jest łatwy w prowadzeniu i zachowuje sporą stabilność nawet na niespokojnych wodach. Antila 26 wyposażona jest w pełnowymiarową mesę, zawierającą dwie koje po 2 metry każda. Wewnątrz znajduje się również obszerna kambuza oraz kabina WC, co pozytywnie wpływa na komfort rejsu.

Jacht Antila 26 można wyczarterować na stronie https://czarteruj.com/jacht-model/antila-26

Napisane przez:

Kontakt: kampanieonline

 

Podziel się z innymi

Polecane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Gdzie pod żagle? 4 idealne miejsca do żeglowania na Mazurach"

  1. Jerzy napisał(a):

    Mazury to już nie to co było kiedyś. Teraz policja wodna nie daje żyć.
    Jest jeszcze jedno miejsce w Polsce gdzie można żeglować tak jak dawniej, ale sorry Winnetou – nie mogę wam powiedzieć bo zrobi się tam to co na Mazurach.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

300775