21022018Nowości:
   |    Rejestracja

Funt równa w dół


Bank inwestycyjny Morgan Stanley ogłasza, że według analiz dotyczących przyszłości światowego koszyka walutowego najgorzej wypada funt. Już przyszłym roku jego wartość spadnie do… 1 euro. Co jeszcze kilka tygodni temu było nie do pomyślenia.


Euro vs pound

Tak dramatyczny spadek wartości funta jest wprost skorelowany z procedurą Brexitu, którą Wielka Brytania rozpoczęła po swoim sławnym referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej. Tyle, że jeszcze kilka tygodni po referendum sytuacja wydawała się bezpieczna i dla Londynu, i dla królewskiej waluty. Przygotowania do negocjacji oraz ich sam początek, co zajęło obu stronom ponad rok, pokazały, że w tej rozgrywce gospodarka brytyjska oraz jej waluta są i pozostaną na straconej pozycji.

Zdaniem specjalistów z banku inwestycyjnego Morgan Stanley, już w pierwszym kwartale 2018 r. za brytyjską walutę trzeba będzie zapłacić 1,00 EUR. Taka sytuacja nie zdarzyła się jeszcze nigdy w historii.

Wydając oświadczenie w tej sprawie, bank określił perspektywę gospodarczą Wielkiej Brytanii jako… „ponurą”.

Powód tak czarnej prognozy jest prosty. Odpowiadają za nią brytyjscy ministrowie, którzy – zdaniem analityków – „nie są w stanie przedstawić jasnej wizji ich kraju poza Unią”. Co więcej, dają oni sprzeczne komunikaty i rynkom finansowym, i milionom imigrantów zasilających brytyjski rynek pracy, i samym Brytyjczykom. Na liście najgorzej zasłużonych brytyjskiej sprawie w czasach rozwodu Morgan Stanley umieszcza Michaela Gove’a, Borisa Johnsona, Philipa Hammonda, Liama Foxa, Chrisa Graylinga i premier Theresę May.

„Partia Konserwatywna wykazywała podzielone opinie na temat stanowiska ws. Brexitu, ujawniając tym samym wewnętrzne partyjne napięcia” – piszą abalitycy Morgan Stanley w specjalnym, opublikowanym właśnie raporcie.

Dla niektórych parytet między funtem a wspólną walutą już teraz jest rzeczywistością. Jak donoszą angielskie media, Brytyjscy wczasowicze, którzy z zakupem euro zwlekali aż do dnia odlotu, w lotniskowych punktach wymiany walut muszą za euro zapłacić nawet nieco powyżej jednego funta.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

307998