23062018Nowości:
   |    Rejestracja

ETC: Zakaz noszenia burek nie jest dyskryminacją


Europejski Trybunał Sprawiedliwości UE zaskakuje swoim orzeczeniem. Od wczoraj już wiadomo, że islamskie burki mogą być zakazane nie tylko przez władze publiczne, ale również pracodawców. Islamskie stroje – tylko w domu. Ale inne symbole religijne też muszą być ukryte – również krzyżyki.


Islamic-fashions-e1315609926417

Ani symbole religijne, ani światopoglądowe czy polityczne nie stanowią o wolności jednostki. Każdy pracodawca może zabronić ich noszenia w miejscu pracy – orzeka Europejski Trybunał Sprawiedliwości zamykając skargi muzułmanek z Belgii i Francji, którym kategorycznie powiedziano, że jeśli chcą pracować dalej muszą w miejscu pracy chodzić z odsłoniętymi głowami. Obie odmówiły – i obie straciły pracę. Jak uważały, straciły ją w związku z dyskryminacją na tle religijnym.

W obu państwach – i w Belgii, i we Francji, prawa krajowe już od dawna zabraniają demonstrowania ubiorem i biżuterią przynależności do grup religijnych, kościołów, czy wyznań.

Zatrudniona we Francji w firmie farmaceutycznej Asma Bougnaoui na stanowisku inżyniera ds. badań. Kobieta nosiła w pracy chustę islamską. Poskarżył się na to jeden z klientów konsorcjum.

Firma wprowadziła więc zasadę neutralności wobec klientów i zwróciła się do niej o zaprzestanie noszenia chusty. Kobieta odmówiła i została zwolniona z pracy.

„Nie może być mowy o żadnej formie prześladowania, jeśli wewnętrzny regulamin firm zabrania noszenia symboli religijnych, a także takich, które świadczą o przynależności politycznej lub o orientacji dotyczącej poglądów. W przypadku braku takich wewnętrznych przepisów określających zasady ubierania się zatrudnionych w miejscu pracy, wiele zależy od dobrej woli szefów” – uzasadnia Trybunał. Ale dalej wyjaśnia, że to przepis, który w równym stopniu dotyczy muzułmanów, co chrześcijan i sikhów. Lista strojów i symboli religijnych noszonych w widocznym miejscu, których noszenia pracodawcy mogą zakazać wygląda więc następująco: kwefy, burki, turbany, w tym również turbany Sikhów (noszone przez nich wyłącznie z nakazu Boga), żydowski cicit, czyli rodzaj koszuli z frędzlami noszona przez Żydów, różańce w widocznych miejscach (w tym także buddyjska malapata), żydowskie szajtły (peruki noszone przez ortodoksyjne zamężne Żydówki na ogolonej głowie, biżuteria z widocznym półksiężycem, szablą islamską, krzyżyki i krzyże, medaliki z wizerunkiem Matki Boskiej oraz świętymi.

We Francji oficjalnie nie wolno pojawiać się w miejscach publicznych z zasłoniętymi twarzami. Przepis nie jest tam jednak rygorystycznie przestrzegany. Francja jest drugim europejskim krajem, po Belgii, który zakazał noszenia całkowitej zasłony głowy. Szacuje się, że we Francji zakaz ten będzie dotyczył około dwóch tysięcy kobiet. Nowym prawem objęci będą także turyści.

O możliwości zakazu noszenia islamskich nakryć głowy od wielu miesięcy dyskutowali Niemcy. Po serii zamachów w Bawarii rząd federalny zapowiedział nową strategię bezpieczeństwa, w której miało dojść do kilku podstawowych zmian prawnych, odczuwalnych przez obywateli, a wśród nich właśnie zakaz noszenia chust.

Decyzja Trybunału zapadła tuż przed wyborami w Holandii, gdzie sprawa muzułmańskiej imigracji jest jednym z kluczowych punktów.

Sprawa islamskich chust budziła w ostatnim czasie coraz więcej kontrowersji nie tylko w Niemczech, Francji czy Holandii, ale także w innych krajach europejskich. Mieszkańcy Unii wciąż pytali, czy symbole religijne są dozwolone w miejscach pracy? Wątpliwości miało rozwiać właśnie orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarzy 5 dla artykułu "ETC: Zakaz noszenia burek nie jest dyskryminacją"

 1. Jerzy napisał(a):

  Chyba jest to sposób na walkę z islamizacją Europy, ale co za ironia że w katolickiej Europie nie wolno nosić katolickich symboli z powodu politycznej poprawności.
  Alternatywą mogła by być zasada wzajemności. Jeśli kraje które nadają ton jakiejś religi – w tym wypadku Arabia Saudyjska, Iran i Pakistan – pozwalają na noszenie chrześcijańskich symboli religijnych, wtedy symbole islamu powinny być dozwolone. Jeśli nie pozwalają – wtedy szlaban dal islamskich symboli. Tak samo w przypadku każdej religii.
  Trochę szkoda mi Sikhów… ale z drugiej strony… widziały gały co brały, albo gdzie lazły. Jeśli wlazłeś miedzy wrony musisz krakać jak i ony. W Europie wrony krakają po łacinie 🙂
  .
  Apropo masowych imigracji i wypierania lokalnych kultur – coś powinno się w Polsce zrobić z Ukraińcami. Coś co pozwoliło by ich asymilować. W przeciwnym wypadku będą ukraińskie getta, później enklawy a w końcu może dojść do tego do czego doszło w Kosowie.
  Mam na myśli jak najbardziej przyjazną asymilację. Najlepszym sposobem było zawsze rozlokowywanie imigrantów pośród rodzimej ludności tak by ich procent w danym środowisku nie przekraczał określonego poziomu. Wtedy asymilują się a dzieci nie czują tak wielkiej więzi z ojczyzną rodziców.
  Z uwagi na dużą liczbę ukraińskich studentów, wprowadził bym przymusową zasadę że w akademikach mieszkają w pokojach razem z Polakami. No i żadnych ukraińskich miasteczek studenckich. Wymieszanie, rozwodnienie ich populacji. Nie jest to żadna dyskryminacja ponieważ mieli by takie same prawa i warunki jak Polacy.
  Jeśli nie przeciwdziała się tworzeniu ukraińksich enklaw, naprawdę będą w przyszłości ogromne problemy. Ogromne.

 2. kanton napisał(a):

  moja pełna zgoda. Ale trzeba zrobić to z umiarem i delikatnie.Pozdrawiam.

 3. magneto napisał(a):

  Idąc kretyńską logiką tego wyroku takie kraje jak m.in. : Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia, Szwajcaria, Portugalia, Grecja, czy Hiszpania – muszą zmienić flagi narodowe w trybie natychmiastowym.

 4. magneto napisał(a):

  Na fladze Hiszpanii widnieje korona królewska zwieńczona krzyżem.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

301509