21042018Nowości:
   |    Rejestracja

Essex. Podatek od starości


Radni Tendring w angielskim hrabstwie Essex wprowadzają w życie specjalną opłatę, quasipodatek obciążający najbardziej niedołężnych, starych ludzi. Po planowanej zmianie prawa lokalnego będą oni płacić za to, że ktoś podniesie ich z chodnika, jeżeli sie przewrócą.


St._Edmund_King_and_Martyr_Tendring,_Essex_

Opłata dotyczy ok 2,5 tys. starszych osób, które korzystają z usługi pod nazwą Careline. To program, który zakłada, że za miesięczną opłatę 19,24 funtów mogą w każdej chwili zadzwonić pod specjalny numer i wezwać pracownika socjalnego, który przyjedzie i im pomoże. We wszystkim, od posprzątania i pozmywania naczyń, na pomoc we wzięciu prysznica łącznie. Teraz będą płacić o dwa funty więcej za to, że doliczona im zostanie opłata za ‘usługę podnoszenia’.

Usługa jest dość precyzyjnie opisana: ma miejsce wówczas, gdy starsza osoba się przewróci i nie jest w stanie sama się podnieść lub przychodzi to jej z dużą trudnością. Za pomocą specjalnego przyciska alarmowego w niewielkim urządzeniu noszonym przy sobie (w formie wisiorka lub bransoletki), zainteresowany będzie mógł wezwać pomoc z każdego miejsca w swoim domu lub ogrodzie.

Pomysłodawcy tego rozwiązania twierdzą, że służy ono głównie zmniejszeniu liczby błahych zgłoszeń tego typu na pogotowie.

Zdania lokalnej społeczności są podzielone. – To jak karanie kogoś za to, że upadnie – uważa Michael Le Cornu, prezes lokalnej organizacji emerytów. I dodaje: – Seniorzy płacili podatki na usługi zdrowotne przez całe swoje dorosłe życie – i jeszcze każe im się dopłacać.

Jednak przed dyskusją o zmianie prawa radni Tendring sprawę zbadali dokładnie i skonsultowali swój pomysł z rezydentami hrabstwa. 60 proc. z nich uznało, że pomysł jest bardzo dobry.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarze 2 dla artykułu "Essex. Podatek od starości"

  1. Kazon napisał(a):

    Ta usługa Careline to jest obowiązkowa? bo jesli nie jest to trudno to nazwac podatkiem

  2. gniew napisał(a):

    Witam, nie znam wysokości średniej emerytury w angielskim hrabstwie Essex, ale chyba ta kwota nie sprawi wielkiego kłopotu emerytom, a jest to moim zdaniem dla zainteresowanych niebagatelna pomoc. Przecież za tą kwotę ktoś musi dotrzeć (dojechać) bez względu na porę dnia czy nocy, czy to święto czy wolny dzień…. takie szybkie pogotowie pomocowe. Życzyłbym sobie aby mnie było stać na taką pomoc jeśli dożyję do emerytury……
    pozdrawiam gniew

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

273341