23062018Nowości:
   |    Rejestracja

Ekopociąg przyszłości polskiego autorstwa


Sukces warszawskich politechników w konkursie energii odnawialnej

Zespół ze Studenckiego Koła Naukowego Energetyki Niekonwencjonalnej zajął trzecie miejsce w polskiej edycji międzynarodowego konkursu EDPR University Challenge.


Energetyka-odnawialna-w-praktyce-nasi-studenci-w-finale-konkursu

Monika Lis, Dominik Selwa i Michał Zarębski (studenci Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej) oraz Łukasz Kulas (student Wydziału Elektrycznego PW) wymyślili projekt Eko pociągu – pociągu przyszłości (Eco Train – The Train of the Future).

Do gali finałowej zespoły nie mogły udzielać szczegółowych informacji na temat swoich koncepcji. Teraz jest już to możliwe.

– Projekt dotyczy montażu systemu paneli fotowoltaicznych na dachach wagonów osobowych – opisują swój pomysł studenci Politechniki Warszawskiej. – W projekcie zawarliśmy analizę techniczną, z której wynika, że energia wygenerowana przez panele słoneczne byłaby w stanie zasilić system oświetlenia oraz gniazdka elektryczne, a w przypadku niskiego obciążenia byłaby zwracana do sieci bądź wykorzystywana bezpośrednio przez lokomotywę. Przy pomocy programu ANSYS AIM obliczyliśmy także ciśnienia na powierzchni paneli w trakcie ruchu pociągu. Kolejną częścią projektu jest obszerna analiza ekonomiczna, przeprowadzona na podstawie danych uzyskanych z analizy technicznej. Użyliśmy do niej zaawansowanych metod oceny efektywności inwestycji (NPV, IRR), LCCA i analizy SWOT, szacunkowego czasu zwrotu inwestycji oraz jej rocznego wskaźnika zwrotu.

Studenci Politechniki Warszawskiej postanowili wziąć udział w konkursie, by sprawdzić, czy potrafią współpracować i stworzyć coś od zera, bez wykładowców mówiących, co robić.

– Ja zostałam koordynatorem naszej grupy i jestem odpowiedzialna za część ekonomiczną i dobór źródeł energii – wyjaśnia Monika Lis. – Dominik zajmuje się symulacjami w programach graficznych, Łukasz wszystkim, co dotyczy obwodów i obliczeń elektrycznych, a Michał rozeznaniem w polskim rynku energetycznym i zbieraniem szczegółowych informacji o transporcie.

Sukces studentów jest tym większy, że wszyscy członkowie drużyny mają za sobą dopiero albo pierwszy, albo drugi rok studiów inżynierskich. Do konkursu przygotowywali się sami, nie mieli opiekuna merytorycznego. W nagrodę za swoją pracę otrzymali 5 tys. złotych.

EDPR University Challenge to konkurs promowany przez EDP Renewables – jedną z największych firm na rynku energii odnawialnej. Uczestnicy mają za zadanie stworzyć projekt, który w obszarach technicznych, marketingowych lub biznesowych jest zgodny z rzeczywistością EDP Renewables.

W tym roku konkurs EPRR University Challenge odbył się w Polsce po raz drugi. Zgłosiło się do niego 55 zespołów. Studenci reprezentowali 6 miast oraz 12 uczelni wyższych.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

310211