23042018Nowości:
   |    Rejestracja

Dywany – jak dopasować je do wnętrza?


Dywany, o ile zostaną odpowiednio dobrane, będą stanowić wspaniałą dekorację każdego wnętrza. W zależności od rodzaju aranżacji mogą harmonizować z jego wystrojem lub definiować charakter pokoju. Jedno jest jednak pewne, nic tak nie wpływa na ocieplenie charakteru mieszkania, i to zarówno dosłownie, jak i w przenośni, jak dywany. Aby jednak uzyskać pożądany efekt, trzeba zagadnieniu dopasowania dywanu do wnętrza poświęcić nieco więcej uwagi.


Dywany, a charakter wnętrza

 

W pierwszej kolejności wypada się zastanowić nad stylistyką, w jakiej będzie utrzymane dane wnętrze oraz całe mieszkanie i dopiero potem podjąć decyzję o wyborze dywanu. Dywany wzorzyste, bardziej tradycyjne świetnie sprawdzą się w klasycznych wnętrzach, natomiast dywany nowoczesne, na przykład w typie shaggy, we wnętrzach minimalistycznych.

 

Dywany – element definiujący wnętrze

Najprościej rzecz ujmując dywany możemy dobrać na dwa sposoby: kierując się zasadą podobieństwa lub harmonii. W pierwszym przypadku kobierzec powinien w pełni harmonizować z wystrojem wnętrza, nadając mu stonowany, wyciszający charakter. W drugim będzie stanowił kontrapunkt, element wprowadzający do pokoju życie, energię i decydujący o jego nastroju.

 

Dywany, a podłoga i meble

dywanyWybierając dywany należy koniecznie wziąć pod uwagę kolor podłogi w danym pomieszczeniu. I tak, jeżeli jest ona jasna, najlepiej aby dywany były ciemne, jeżeli natomiast wzorzysta, zdecydujmy się na modele jednolite. Jeśli natomiast chodzi o meble, to najczęściej zaleca się zastawienie kontrastowe, chociaż bywają wnętrza, w których udaje się osiągnąć ciekawe efekty decydując się na wariant monochromatyczny. W takim wypadku trzeba jednak pamiętać, że stworzy się w ten sposób w mieszkaniu sterylną atmosferę, która nie każdemu może odpowiadać.

 

Wielkość dywanu

Kwestią pozornie błahą, ale w ostatecznym rozrachunku decydującą o powodzeniu całego przedsięwzięcia jest wielkość dywanu i jego ułożenie. W salonie najlepiej sprawdzą się dywany duże, ale nie zakrywające całej podłogi. Wskazanym jest też, aby meble salonowe przynajmniej częściowo stały na kobiercu, gdyż wtedy pomieszczenie będzie wyglądało na większe i przestronniejsze. Jeśli natomiast zdecydujmy się na dywan do jadalni, powinien on być niewiele większy od powierzchni stołu, a przy tym nie może utrudniać odsuwania krzeseł. W sypialni z kolei mamy dwie możliwości, albo możemy się zdecydować na większy model, który będzie zakrywał niemal całą podłogę, albo rozłożyć go jedynie tam, gdzie stąpamy zwykle bosą stopą.

Ciekawą i bez wątpienia wartą wspomnienia możliwością jest też zakupienie większej ilości mniejszych dywanów i wykorzystanie ich do podzielenia pokoju na strefy. W przypadku salonu może to być na przykład przestrzeń kawowa, rozrywkowa i biblioteczna.

 

Kształt dywanu

Dywan niekoniecznie musi być prostokątny. Dywany nowoczesne obfitują w różnego rodzaju ciekawe wzory, począwszy od tradycyjnych prostokątów, poprzez koła i owale, aż do modeli o nieregularnych kształtach. Pod okrągłym stołem lub stolikiem doskonale będzie się prezentował okrągły dywan, pod kwadratowym natomiast – kwadratowy.

 

Długość włosia dywanu

Bardzo ważnym kryterium przy doborze dywanu do wnętrza jest długość włosia. Jak radzi konsultant sklepu z dywanami Dywante.pl, im dywany będą bardziej eksploatowane, tym, wysokość runa powinna być niższa. Zatem do sypialni czy salonu z powodzeniem możemy zdecydować się na puchate modele shaggy, natomiast w przedpokoju, jadalni lub pokoju dziecięcym, gdzie włosie narażone jest na ciągłe deptanie i wycieranie, lepiej postawić na dywany o krótszej nitce.

Napisane przez:

Kontakt: kampanieonline

 

Podziel się z innymi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

303523