25052018Nowości:
   |    Rejestracja

Dwa nowe księżyce Jowisza


Oto astronomowie zajmujący się poszukiwaniem dziewiątej planety ogłaszają, że odkryli dwa kolejne księżyce Jowisza, największej planety Układu Słonecznego. Jowisz i tak był rekordzistą jeśli chodzi o ilość księżyców – teraz ma ich 69.


Jupiter_zpsaf31ac61

Największe księżyce Jowisza, tzw. księżyce galileuszowe można z powodzeniem zobaczyć nawet przez niewielką lornetkę. Znając położenie Jowisza na nocnym niebie i oglądając go przez lornetkę w płaszczyźnie mniej więcej równika planety widać cztery (czasem trzy lub dwa, jeżeli pozostałe schowają się za planetę) największe księżyce tej planety. To Io, Europa, Ganimedes i Callisto. Warto pamiętać, że wszystkie cztery księżyce po raz pierwszy opisane jako księżyce Jowisza właśnie przez Galileusza, są na liście światów, na których może istnieć życie nie związane z naszą planetą. Czy tak jest rzeczywiście? Tym zajmują się kolejne misje kosmiczne NASA, ESA i Japońskiej Agencji Kosmicznej, organizowane jak nic na naszej planecie, w pełnej zgodzie.

Dwa kolejne księżyce – o roboczych i katalogowych nazwach S/2016 J 1 oraz S/2017 J 1 są 68 i 69 księżycami i znajdują się odpowiednio 21 i 24 mln kilometrów od planety. Oba są raczej niewielkimi ciałami niebieskimi, o średnicy ok. dwóch kilometrów – to dlatego dotychczas jeszcze ich nie zauważono.

Niejako przy okazji tych obserwacji grupa naukowców znalazła również kilka „zgubionych” księżyców. Zostały one odkryte już 2003 roku, jednak z braku wystarczających informacji potrzebnych do wyznaczenia ich orbity astronomowie stracili je z pola widzenia. Niektóre z nich zostały już wcześniej z powrotem odnalezione, lecz na początku 2016 roku lokalizacja 14 z nich dalej pozostawała nieznana.

W badaniach prowadzonych przez poszukiwaczy dziewiątej planety porównane zostały dane z ostatnich miesięcy z tymi z 2003 roku. W ten sposób odnaleziono 5 zgubionych księżyców. Obserwacje będą kontynuowane jeszcze przez rok, co daje nadzieję na zlokalizowanie kolejnych zaginionych obiektów lub nawet odkrycie następnych nowych.

Jowisz wraz ze swoimi pierścieniami (tak – planeta ma system pierścieni podobnie, jak Saturn, choć są znacznie mniej spektakularne i praktycznie niewidoczne) oraz systemem księżyców przypomina nasz rodzimy Układ Słoneczny.

Jowisz to piąta w kolejności oddalenia od Słońca i największa planeta Układu Słonecznego. Jego masa jest nieco mniejsza niż jedna tysięczna masy Słońca, a zarazem dwa i pół raza większa niż łączna masa wszystkich innych planet w Układzie Słonecznym. Wraz z Saturnem, Uranem i Neptunem tworzy grupę gazowych olbrzymów, nazywaną czasem również planetami jowiszowymi.

Planetę znali astronomowie w czasach starożytnych, była związana z mitologią i wierzeniami religijnymi wielu kultur. Rzymianie nazwali planetę na cześć najważniejszego bóstwa swojej mitologii – Jowisza. Jest to trzeci co do jasności naturalny obiekt na nocnym niebie po Księżycu i Wenus (okresowo, w momencie wielkiej opozycji, jasnością może mu dorównywać Mars).

Największa planeta Układu Słonecznego składa się w trzech czwartych z wodoru i w jednej czwartej z helu. Może posiadać także skaliste jądro złożone z cięższych pierwiastków. Ze względu na szybką rotację przybiera kształt spłaszczonej elipsoidy obrotowej (ma niewielkie, ale zauważalne zgrubienie w płaszczyźnie równika). Powierzchnię planety, którą stanowią nieprzezroczyste wyższe warstwy atmosfery, pokrywa kilka warstw chmur, układających się w charakterystyczne pasy widoczne z Ziemi. Najbardziej znanym szczegółem jego powierzchni jest odkryta w XVII wieku przy pomocy teleskopu Wielka Czerwona Plama, będąca antycyklonem o średnicy większej niż średnica Ziemi.

Planeta była wielokrotnie badana przez sondy, zwłaszcza na początku programu Pioneer i programu Voyager, a następnie przez sondę Galileo. Ostatnia wizyta sondy w okolicach Jowisza miała miejsce pod koniec lutego 2007, wiązała się z misją New Horizons mającą zbadać Plutona. Sonda użyła pola grawitacyjnego Jowisza, aby zwiększyć swoją prędkość. W przyszłości planuje się wysłanie misji mającej badać księżyce lodowe w systemie Jowisza, w tym Europę, posiadającą pod lodową powierzchnią wodny ocean.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

305748