21042018Nowości:
   |    Rejestracja

Dumka stepowa, czyli Pendolino


Dzikie Pola. Przez długie lata w świadomości obywatela Rzeczpospolitej pełniły rolę podobną do Australii dla XVIII-wiecznego Brytyjczyka.


Zaporoże, nizinny kraj położony w dolnym biegu Dniepru, zaczynający się tuz za porohami rzeki.

 

Od wieków miejsce, na które ściągali zbiedzy nie tylko z terenów dzisiejszej Ukrainy, Mołdowy, Rumunii, ale i Rzeczpospolitej. Z nich wywodzili się kozacy zaporoscy z czasem stanowiący elitę ziem tworzących dzisiejszą Ukrainę. Najsłynniejszym kozakiem był Samuel Zborowski.

230px-Samuel_ZborowskiW 1574 roku, w czasie uroczystości koronacyjnych Henryka Walezego na Wawelu, doszło do walki pomiędzy Samuelem Zborowskim i Karwatem, sługą Jana Tęczyńskiego (zm. 1593), kasztelana wojnickiego. Pragnąc ratować powagę chwili, próbę rozdzielenia walczących podjął Andrzej Wapowski, kasztelan przemyski. Zdenerwowany interwencją Samuel Zborowski uderzył Wapowskiego czekanem w głowę, wskutek czego tenże zmarł. Za morderstwo dokonane w afekcie król skazał Samuela na banicję.

Przebywał na wygnaniu w Siedmiogrodzie na dworze Stefana Batorego, z którym, nie bacząc na ciążący na nim wyrok, przyjechał do Rzeczypospolitej w roku 1576. Udał się na Sicz zaporoską, gdzie jako hetman kozacki wziął udział w wojnie z Rosją (1580). Spiskował z Habsburgami przeciwko królowi. Groził zamachem na króla Stefana Batorego. Za namową Habsburgów w lecie 1583 r. bez zgody króla wyprawił się na tereny tureckie, niszcząc przy okazji należące do Jana Zamoyskiego Jahorlik i Tiahiń. Spowodowało to pogorszenie stosunków z sułtanem Muradem III, który zagroził wojną, gdyby nie ukarano winnych. Gdy w końcu kwietnia 1584 r. Samuel Zborowski pociągnął zbrojnie do swej ukochanej siostrzenicy w Piekarach, nie kryjąc, że celem wyprawy jest Kraków, Jan Zamoyski wydał rozkaz egzekucji dekretu z 1574 r. Była to rzecz bez precedensu w dotychczasowej historii egzekucji prawa w Polsce szlacheckiej. 11 maja 1584 r. Samuel Zborowski został ujęty w Piekarach i osadzony jako niebezpieczny złoczyńca w wieży zamku na Wawelu.

I ścięty, co doprowadziło do uchwalenia już w 1588 roku ustawy zwanej potocznie Lex Zborowski o crimen laesae maiestatis. Ustawa ta wprowadziła zasadę procedowania w sprawach o zbrodnię obrazy majestatu.

Dzisiaj tradycja zbiegania z terenu Rzeczpospolitej na „Dzikie Pola”, a raczej na teren sąsiedniej Ukrainy, zdaje się przeżywać renesans.

 

Oto Славомир Ришард Новак (po polsku: Sławomir Ryszard Nowak), do niedawna prominentny działacz PO, minister w rządzie Tuska.

Następca    Cezarego Grabarczyka.

 

Jego zegarek stał się symbolem.

 

Jak przypomina portal wPolityce:

 

14713509_10210237128660029_3847931525185362073_n    Nowak został skazany w 2014 r. przez stołeczny sąd na 20 tys. zł grzywny za zatajenie posiadania zegarka w pięciu oświadczeniach majątkowych. Zrzekł się wtedy mandatu posła i odszedł z polityki. Sąd odwoławczy w maju 2015 r. zmienił ten wyrok, umarzając warunkowo postępowanie karne wobec Nowaka; orzekł, że b. poseł ma zapłacić 5 tys. zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym.

Sławomir Nowak został obywatelem Ukrainy! „Jestem z tego bardzo dumny”. Próba ucieczki przed odpowiedzialnością w Polsce?

http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/313027-on-teraz-slawomyr-nowaczuk-sokol-nasz-stepowy-internauci-komentuja-zmiane-obywatelstwa-przez-slawomira-nowaka

 

Czy Sławomyr Nowak wybrał obywatelstwo Ukrainy z obawy przed kolejnymi procesami?

Jeśli tak, to znaczy, że tradycja ukształtowana w I Rzeczpospolitej nadal żyje.

Ciekawe, jak Lolo Pindolo brzmi po ukraińsku?

I ile hrywien kosztuje Pendolino….

aed9f3c5b3a84f31b44341d4cb78f1cd

 

25.10 2016

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarze 4 dla artykułu "Dumka stepowa, czyli Pendolino"

 1. kanton napisał(a):

  Widzi mi się że wiele rzeczy może się sprawdzić. Jeszcze trochę pożyjemy , to się dowiemy. 🙂

 2. pablo3 pablo3 napisał(a):

  to „kolejny najemny wybielacz skorumpowanych rezimow”. z ta roznica, ze nie jest taki drogi, jeśli da się go kupic za zloty zegarek. a być może aluzja do Dzikich Pol, jak najbardziej trafna. zloczyncy uciekają na Ukraine. problem w tym, ze nie na front, a tylko na pare dni, po kolejne amerykańskie pieniądze, lapowki i wybielenie nieudolnych dzialan. akurat do swej roli na Ukrainie, nadaja się najbardziej.

 3. kanton napisał(a):

  Tylko że na Ukrainie może być tzw „krótka piłka” , ale długi nóż.

 4. Maniek napisał(a):

  To są jakieś jaja, prawda?
  Przypominam tylko że do 1-go kwietnia jeszcze daleko.

  A nie łaska przytoczyć co mówi prawo ukraińskie o zajmowaniu stanowisk ministerialnych i podobnych wyższych? Może to by cosik wyjaśniło?

  PS. Obywatel polski podlaga polskiemu wymiarowi sprawiedliwości nawet gdyby miał 27 obywatelstw.
  Nie wystarczy że ktoś się „zrzeknie” obywatelstwa, zakładając oczywiście że Nowak to zrobi, mimo że twierdzi że nigdy w życiu. Obywatelstwo może odebrać jedynie sejm Rzeczypospolitej. No a wiemy kto w nim zasiada.
  Wszystko po to by nie zapłaić 5 tysięcy? Ojoj!

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

294180