21062018Nowości:
   |    Rejestracja

Dolny Śląsk staje się Mekką inwestorów


Bombardier zainwestował 250 mln zł w rozwój fabryki we Wrocławiu. To kolejna z dużych inwestycji realizowanych w ostatnich miesiącach na Dolnym Śląsku. W październiku LG Chem ogłosił decyzję o rozpoczęciu budowy pierwszej w Europie fabryki, w której będą masowo produkowane baterie do samochodów elektrycznych. Koncern Daimler wybuduje w Jaworze pierwszą w Polsce fabrykę silników Mercedesa. Minimalna wartość inwestycji przekroczy 2 mld zł.


original

Firma Bombardier Transportation Polska, specjalizująca się w rozwiązaniach dla transportu szynowego i lotniczego, zainwestowała ponad 250 mln zł w rozbudowę zakładu we Wrocławiu. W nowej hali produkcyjnej będą powstawać nadwozia pociągów dużych prędkości dla niemieckich kolei Deutsche Bahn. Produkcja ma ruszyć na początku listopada br. Dzięki inwestycji powstanie 100 nowych miejsc pracy i zatrudnienie zwiększy się do 800 etatów.

Wrocławski zakład, jako pierwszy w Polsce, dołączył do światowej elity firm uczestniczących w budowie pociągów dużych prędkości. Nowa inwestycja zakłada nie tylko budowę nowej hali, ale przede wszystkim wiąże się z transferem do Polski najnowszych technologii, w tym spawania laserowego 3D, które do tej pory nie było stosowane w branży przemysłu kolejowego w Polsce. Inwestor planuje rozszerzać współpracę z polskimi partnerami i dostawcami.

– Cieszę się, że światowy lider w branży kolejowej i lotniczej rozszerza swoją działalność w Polsce. Rozbudowa fabryki Bombardiera we Wrocławiu, po LG Chem, Daimlerze i Toyocie, to kolejna duża inwestycja realizowana w ostatnim miesiącu na Dolnym Śląsku. Pokazuje, że Polska cieszy się zaufaniem inwestorów, a polski rząd jest dla nich wiarygodnym partnerem. To także jasny sygnał, że nasz kraj jest otwarty na innowacje w obszarze przemysłu. Ta inwestycja wpisuje się w nasz Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w obszarze reindustrializacji. Chcemy, aby przemysł był bardziej konkurencyjny i lepiej wykorzystywał innowacje, a tym samym stał się silnym filarem polskiej gospodarki  – mówi wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Podczas wizyty, Morawiecki spotkał się z Laurentem Trogerem, Prezydentem Bombardier Transportation. Tematem rozmów były plany rozwojowe firmy w Polsce.

Rozbudowa fabryki Bombardiera to kolejna z dużych inwestycji realizowanych w ostatnich miesiącach na Dolnym Śląsku. W październiku LG Chem ogłosił decyzję o rozpoczęciu budowy pierwszej w Europie fabryki, w której będą masowo produkowane baterie do samochodów elektrycznych. Inwestycja o wartości ponad 1,3 mld zł, powstanie w podwrocławskiej gminie Kobierzyce, a jej efektem będzie m. in. ponad 700 nowych miejsc pracy.

Koncern Daimler wybuduje w Jaworze pierwszą w Polsce fabrykę silników Mercedesa. Minimalna wartość inwestycji przekroczy 2 mld zł. Zatrudnienie w nowym zakładzie u inwestora znajdzie kilkaset osób. Z kolei Toyota poinformowała, że w ciągu dwóch lat przeznaczy 650 mln zł na rozbudowę fabryki w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach, gdzie będą produkowane m.in. nowe silniki oraz przekładnie do napędów hybrydowych. Rozmowy o tych inwestycjach w sektorze motoryzacyjnym zostały zapoczątkowane przez Mateusza Morawieckiego.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarze 3 dla artykułu "Dolny Śląsk staje się Mekką inwestorów"

 1. obywatel napisał(a):

  Wszystko to piękne, lecz szkoda, że te przedsiębiorstwa nie są polskie. „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” powinien oferować warunki dla rozwoju polskich przedsiębiorstw i polskiego kapitału, a nie pogłębiać kolonialne uzależnienie.

 2. Jan napisał(a):

  Inwestuje kapital branzowy po to zeby czeprac zyski, a 300 mejsc pracy przez ostatnie kilka lat stworzyl moj znajomy rozwijajac firme logistyczna. Hh ha ha

 3. Maniek napisał(a):

  Dlaczego znów Śląsk, a nie podlaskie, podkarpackie, lubelskie…?
  Efekt skupienia infrastruktury za pieniedzy podatnika na zachód od Wisły. Dla mnie to kryminał…
  A wschód znów będzie musiał sam siebie wyciągać za uszy…
  ;
  A kiedy już Niemiec upomni się o „swoje” ziemie… będzie po prostu super.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

294635