22042018Nowości:
   |    Rejestracja

Dlaczego Rosjanie nie uznają zamachu


Rosyjski premier Dimitrij Miedwiediew niedługo po oświadczeniu służb wywiadowczych USA i Wielkiej Brytanii niemal kategorycznie wykluczył zamach na rosyjski samolot pasażerski w Egipcie. Podobnie Władimir Putin. Rosjanie wiedzą, że przyznanie, że rosyjski samolot padł ofiarą zamachu bombowego będzie skutkowało przyznaniem, że do podobnego wybuchu doszło nad Smoleńskiem. Dlaczego?


plane_3489909b

Na razie sławna rosyjska komisja MAK bada wrak rosyjskiego samolotu. Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew mówi na posiedzeniu rządu, że na razie jest za wcześnie na wyciąganie wniosków na temat przyczyn katastrofy rosyjskiego samolotu w Egipcie. Zaapelował o zwiększenie bezpieczeństwa lotów.

Samolot A321 linii Kogalymavia odbywający 31 października rejs z egipskiego Szarm el-Szejk do Petersburga uległ katastrofie na półwyspie Synaj. Zginęli wszyscy na pokładzie –  217 pasażerów i siedmioro członków załogi.

Ustalenia wywiadów

Dwie najbardziej znane służby wywiadowcze obecne z definicji na scenach wojennego teatru w Syrii – amerykańska CIA i brytyjski MI6 po swoich śledztwach oświadczyły publicznie, że samolot A321 został w powietrzu rozerwany. Bombą. Bombą niewielką, bo niewiele trzeba było, żeby rozszczelnić i tak szwankujący od miesięcy statek powietrzny. Ustaliły również w jaki sposób najprawdopodobniej bomba dostała się na pokład – wniesiono ją, bo zamachowcy współpracowali z obsługą egipskiego lotniska Szarm el-Szejk.

Informacje służb wywiadowczych potwierdza rząd brytyjski. David Cameron zastrzega, że pełnej pewności mieć nie można, ale zamach bombowy jest więcej niż prawdopodobny.

W środę wieczorem, po posiedzeniu sztabu kryzysowego, Phillip Hammond informuje, że w związku ze ‘znacznym prawdopodobieństwem’, iż katastrofa samolotu została spowodowana przez ‘urządzenie wybuchowe’, Wielka Brytania zawiesza wszystkie brytyjskich loty do i z Szarm el-Szejk. Dodaje, że rząd odradza wszystkim obywatelom podróże do tego kurortu, który jest odwiedzany przez setki tysięcy Brytyjczyków rocznie.

Rosjanie obrazili się na brytyjski i amerykański wywiady. Oficjalnie dlatego, że zachodni agenci nie informowali ich o swoich ustaleniach i nie współpracowali przy śledztwie. Ale tak naprawdę chodzi o ujawnienie hipotezy zamachu. Bo przy tych informacjach media na całym świecie pokazały szczątki rosyjskiego samolotu, które są rozrzucone – tak jak powinny wyglądąć w przypadku wybuchu bomby. Niepokój Rosjan można zrozumieć, kiedy te zdjecia porówna się ze zdjęciami szczątków innego samolotu – chodzi o polskiego Tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem w 2010 roku uśmiercając prezydenta Polski oraz blisko setkę czołowych polityków i wojskowych Polski. Szczątki Tupolewa – w ilości większej, niż A321 – rozsiane były na znacznie większej przestrzeni. A przecież samolot, jeżeli wierzyć Rosjanom, leciał niżej niż A321 i spadał z mniejszej wysokości. Co więcej, zachaczył o jedno z drzew stojących na ziemi.

Jeżeli w A321 była bomba…

mapa3

Przyznanie przez Rosję zamachu bombowego w przypadku rosyjskiego Airbusa A321 na podstawie dowodów zebranych przez niezależnych amerykańskich i angielskich agentów siłą rzeczy będzie prowadziło do konieczności publicznego porównania zdjęć z miejsca tragedii w Smoleńsku. Wyłącznie zdjęć, bo wszystkie dowody Rosjanie skutecznie zniszczyli, łącznie ze skrupulatnym umyciem wraku samolotu Tupolew.

Gdyby okazało się, że ustalenia MAK z 2010 i 2011 roku są nieprawdziwe Rosja mogłaby zostać oskarżona o przeprowadzenie zamachu na członka NATO i państwo członkowskie Unii Europejskiej. A to stawiałoby późniejsze działania Rosji, m.in. atak na Ukrainę oraz walkę przeciwko syryjskiej opozycji wobec wrogiego Amerykanom prezydenta al-Asada w zupełnie innym świetle.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarze 3 dla artykułu "Dlaczego Rosjanie nie uznają zamachu"

 1. gniwe napisał(a):

  po nitce do kłębka…..!

 2. Astor Z napisał(a):

  Pisze Pan, o szczątkach samolotu, „które są rozrzucone – tak jak powinny wyglądąć w przypadku wybuchu bomby”. Części Beinga, ktorego zestrzelono nad Ukraina byly porozrzucane na terenie o srednicy 15km. Na tym zdjeciu (http://braley.photoshelter.com/gallery-image/topics-THE-FEATURED-IMAGES-OF-COLIN-E-BRALEY/G0000BchnR5zyhjM/I0000ua8wSJUgnDU) wiadac, jak zachowuje sie pojazd przy wywrotce, przy predkosci ~300km/h. Mozliwe wiec, ze Pana wniosek jest sluszny, ale argumentacja na pewno nie.

  • Krzywousty napisał(a):

   Ja również nie chciałem się spierać choć nie lubię gdy ktoś szuka dowodów na siłę.
   Efekty wybuchu na wysości 10 km i na wysokości 200 metrów są diametralnie inne i nieporównywalne.
   Zresztą w obu wypadkach trudno by było mówić o silnej eksplozji jako że celem bomby było by jedynie naruszenie struktury samolotu a niego zniszczenie przez sam wybuch. Zniszczenia dokunuje już wtedy sama „natura”.
   Przy wybuchu lub katastrofie na niskiej wysokości większość elementów ma dużą prędkość poziomą przy zetknięciu z ziemią. Prędkość ta jest wyhamowana przez powietrze przy rozpadzie samolotu na dużej wysokości. Również w tym drugim wypadku masa lekkich elementów o dużej powierzchni ma czas „odlecieć” daleko od centrum. Informacje z katastrofy rosyjskiego samolotu mówią o 13 km kwadratowych na którym są szczątki samolotu.
   Dlatego akurat porównań obu katastrof Rosjanie się nie boją. Gdyby można było porównywać to strącony samolot nad Ukrainą powinien już był dać te dowody.
   .
   Co sie zaś tyczy potencjalnych oskarżeń o zamach na członka NATO, to jestem swięcie przekonany że NATO, a raczej Amerykanie i Brytyjczycy doskonale wiedzą co się w Smoleńsku stało. Czy był to zamach czy zwykła katastrofa. Satelity na pewno wykryły lub nie wykryły obecność śladu wybuchu (infrared signature of explosion). No i wszystkie rozmowy radiowe i telefoniczne dawno zostały przeanalizowane. Dla mnie pytaniem tylko jest – jeśli to był zamach, czy zechcą to w obecnej nowej sytuacji politycznej wykorzystać, puszczając jakiś kontrolowany przeciek i odkrywając „nowe fakty”.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

270339