21042018Nowości:
   |    Rejestracja

Czas fuzji


Gospodarka jest w lepszej kondycji. Przedsiębiorstwa wchodzą w fazę fuzji i przejęć. Oto Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydaje sześć zgód na koncentrację firm w Polsce. W różnych branżach – fuzje czekają nas w lecznictwie, energetyce, inwestycjach, nieruchomościach, sprzedaży hurtowej i ochronie mienia.


Brand-Strategy-Mergers-Acquisitions (1)

Pierwsza z koncentracji to przejęcie przez Polską Spółkę Gazownictwa części mienia OGP GAZ-SYSTEM. PSG należy do grupy kapitałowej kontrolowanej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, w skład której wchodzi ponad 30 spółek. OGP GAZ-SYSTEM transportuje paliwa gazowe siecią przesyłową na terenie całego kraju. Część mienia nabywanego przez PSG obejmuje prawa do infrastruktury liniowej i 18 obiektów systemu przesyłowego.

Zielone światło otrzymała również DaVita. Przejmie ona kontrolę nad spółką Centrum Dializa II w Sosnowcu. Przedsiębiorcy prowadzą działalność leczniczą w zakresie dializoterapii i nefrologii. DaVita posiada 8 stacji dializ zlokalizowanych w Białej Podlaskiej, Grójcu, Gostyniu, Kole, Pile, Poznaniu i Kołobrzegu oraz 6 poradni nefrologicznych. Centrum Dializa II realizuje swoje zadania poprzez 45 stacji dializ zlokalizowanych na terenie 14 województw, 37 poradni nefrologicznych zlokalizowanych w 12 województwach oraz 2 oddziały nefrologiczne i ośrodek badań klinicznych, który współpracuje z producentami leków.

Kolejna koncentracja to utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez PG Europe oraz Marvipol. PG Europe z Luksemburga należy do grupy kapitałowej Panattoni, świadczącej usługi deweloperskie w zakresie nieruchomości komercyjnych, głównie przemysłowych (magazynowych). Marvipol prowadzi działalność w segmencie deweloperskim i motoryzacyjnym. Skupia się na mieszkaniowych projektach inwestycyjnych realizowanych na terenie Warszawy. Ponadto prowadzi działalność w zakresie wynajmu powierzchni przemysłowych na obszarze województwa mazowieckiego oraz zarządzania nieruchomościami. Jest polskim importerem samochodów Jaguar i Land Rover, a także wyłącznym dealerem Aston Martin. Działalność wspólnego przedsiębiorcy będzie obejmować budowę obiektu magazynowo-logistycznego w Skawinie (woj. małopolskie) oraz późniejszy wynajem powierzchni w tym obiekcie.

Urząd zgodził się również na przejęcie A&K Hurt-Market Kazimierz Lodarski i Artur Dubiel przez spółkę Bać-Pol. Przedsiębiorcy prowadzą działalność w zakresie sprzedaży hurtowej artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku.

Kolejna zgoda dotyczy przejęcia Petrofox przez Abadon Real Estate. Abadon Real Estate jest spółką holdingową, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i należy do grupy kapitałowej, na czele której stoi Murapol. W skład Grupy Murapol wchodzi ponad 100 spółek działających na rynku usług deweloperskich. Petrofox stoi na czele grupy kapitałowej, działającej na rynku budowlanym.

Ostatnia zgoda dotyczy przejęcia przez Zimen kontroli nad Konsalnet Holding. Zimen należy do grupy spółek kontrolowanych przez China Security & Fire w Szanghaju i działa w branży alarmowych systemów bezpieczeństwa oraz ochrony mienia. Konsalnet Holding świadczy usługi ochrony mienia, ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa medycznego i pomocy doraźnej oraz zarządzania obiektami.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

1 komentarz dla artykułu "Czas fuzji"

 1. zjanusz zjanusz napisał(a):

  Niestety, ciągoty do monopolizacji świata są przemożne. A jak już wszystko na świecie się zmonopolizuje, to nastąpi jeden wielki monopol szczęścia, jak to w komunizmie. Będziemy żyć w jednym wymarzonym (przez niektórych) Ogólnoświatowym Kraju Rad!
  Czy to będzie miało coś wspólnego z oczekiwanym przez chrześcijan Królestwem Bożym na Ziemi? Raczej wątpię. Raczej „Królestwem” Demokracji Szatana.
  Janusz Żurek
  .
  Słowniczek trudnych wyrażeń:
  .
  Fuzja – połączenie przedsiębiorstw w celu monopolizacji rynku
  Monopol – sposób na socjalizację przedsiębiorstw w celu likwidacji kapitalizmu
  Komunizm – socjalizm międzynarodowy
  Faszyzm – socjalizm narodowy
  Globalizm – tendencja wprowadzenia socjalizmu międzynarodowego w skali światowej
  Mowa nienawiści – wymiana poglądów między socjalistami narodowymi (faszystami), a międzynarodowymi (komunistami).
  Prawica – Mohikanie bez jakiegokolwiek znaczenia
  .
  Uwaga na marginesie:

  Kapitalizm to 100% inicjatywy, socjalizm to 100% monopolu – wybór niestety został już dokonany.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

303904