HYDE PARK
Like

Co trzeba wiedzieć o skrzepach krwi

22/08/2014
1753 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
Co trzeba wiedzieć o skrzepach krwi

Fani są w szoku po nagłej śmierci Michaela Johns, australijskiego piosenkarza, finalisty „American Idol” Michael, który zmarł nagle w wieku 35 lat. Powód – skrzepu krwi w kostce u nogi. Tak na pozór prosty problem okazał się fatalny. Johns,  osiągnął sławę po doskonałym starcie w programie „American Idol” w którym dotarł do finału, w 2008 r. Następnie  zabrał się do pisania piosenek do filmów i dla innych artystów. Kiedy  jak się przypuszcza  skręcił nogę w kostce i na nodze pojawiły się obrzęk i zasinienie, udał się do lekarza. Ale został odesłany do domu. Następnego dnia został znaleziony, w mieszkaniu swego znajomego, nieprzytomny. Kiedy przybyli sanitariusze okazało się że on nie żyje. Skrzepy krwi są niedocenianym zagrożeniem dla życia. Zakrzep, inaczej skrzeplina (łac. thrombus od greckiego θρόμβος – skrzep jako grudka skrzepniętej krwi […]

0


Fani są w szoku po nagłej śmierci Michaela Johns, australijskiego piosenkarza, finalisty „American Idol” Michael, który zmarł nagle w wieku 35 lat. Powód – skrzepu krwi w kostce u nogi. Tak na pozór prosty problem okazał się fatalny.

Johns,  osiągnął sławę po doskonałym starcie w programie „American Idol” w którym dotarł do finału, w 2008 r. Następnie  zabrał się do pisania piosenek do filmów i dla innych artystów.

Kiedy  jak się przypuszcza  skręcił nogę w kostce i na nodze pojawiły się obrzęk i zasinienie, udał się do lekarza. Ale został odesłany do domu. Następnego dnia został znaleziony, w mieszkaniu swego znajomego, nieprzytomny. Kiedy przybyli sanitariusze okazało się że on nie żyje.

Skrzepy krwi są niedocenianym zagrożeniem dla życia.

Zakrzep, inaczej skrzeplina (łac. thrombus od greckiego θρόμβος – skrzep jako grudka skrzepniętej krwi lub grudka ściętego mleka) – tworzący się za życia organizmu, w świetle naczynia, czop, powstały na skutek wykrzepiania krwi lub zlepiania się i osadzania płytek krwi.

Organizacja skrzepliny polega na wrastaniu w nią fibroblastów wytwarzających włókna kolagenowe i otaczaniu jej przez śródbłonek naczynia. Jeżeli organizacji podlega skrzeplina przyścienna następuje trwałe zwężenie światła naczynia. Jeżeli proces dotyczy skrzepliny zamykającej, naczynie ulega zarośnięciu. Niekiedy w trakcie organizacji skrzepliny zamykającej, mogą wytworzyć się kanały, w które wnikają komórki śródbłonka, wyścielając je od środka i tworząc nowe drogi przepływu krwi.

Możliwe następstwa skrzepliny:

  • oderwanie skrzepliny i wtórny zator
  • niedokrwienie okolicznych tkanek (np. zawał serca, jelita, jądra, udar niedokrwienny mózgu)
  • przekrwienie bierne – na skutek utrudnienia odpływu krwi
  • ropnie przerzutowe – powstałe na skutek oderwania fragmentów zakażonej skrzepliny.

Ale skrzep krwi może być również bardzo przydatny jako część mechanizmu naszego organizmu, choćby jako t sposób „zatkania” dziury w naczyniach krwionośnych, kiedy się skaleczymy. Więc wówczas potrzebujemy skutecznego systemu aby zatrzymać krwawienie. Problemy pojawiają się, jednak, gdy zakrzep formuje się  w miejscu, gdzie nie należy, pojawia się zjawisko  o nazwie zakrzepicy. Kiedy następuje to w głęboko lub w dużych naczyniach krwionośnych  mówimy wtedy o  zakrzepicy żył głębokich. Czasami zakrzep jest tak duży ze zatrzymuje krążenie krwi.

U wielu ludzi skrzep może pozostać i nie powoduje żadnych problemów. Ale jeśli kawałek skrzepu urywa się, i zaczyna „wędrować”, może utknąć np. w płucach, powodując zator tętnicy płucnej.  W Stanach Zjednoczonych każdego roku  około 100.000 ludzi umiera z powodu zatoru płucnego, to jest  więcej niż suma tych, którzy umierają w wypadkach samochodowych, na AIDS i raka piersi.

 

 

Tragedia polega na tym, że jest to łatwo uleczalna choroba. Jest jednak tak, że zbyt wiele osób nie zdaje sobie sprawy z objawów i czynników ryzyka. Do tych, którzy mają zwiększone ryzyko zakrzepicy żył głębokich zaliczamy osoby, które doznały urazu, są po operacji, osoby starsze, jak też kobiety w ciąży lub stosujące środki antykoncepcyjne lub przechodzące terapię hormonalną.
Objawami zakrzepicy żył mogą być : miejscowy ból lub ciepło, obrzęk, ciężkość, zaczerwienienie. Wtedy może być prowadzone  na wiele sposobów diagnozowanie, w tym badania krwi, CAT,MRI  lub USG .Jest tez wiele sposobów leczenia  w tym mnóstwo rozcieńczalników krwi lub tak zwane ” pogromcy skrzepów” które są bardzo skuteczne. Jeśli są leczone , tylko 1-2 procent skrzepów kończy się śmiertelne. Z drugiej strony jeśli pozostawia się je nieleczone ryzyko rośnie do 25-30 procent szans na śmiertelny skutek

Ludzie muszą być świadomi objawów a objawy musza być rozpoznawane.

PS. Jesli dobrze pamietam był w Polsce podobny przypadek śmierci młodej lekkoatletki z powodu zatoru. Wtedy nie chciało mi się wierzyć że osoba ktora jest w reprezentacji Polski i powinna miec najlepsza lekarską opiekę umiera z tak błahej przyczyny.
Kamila Skolimowska zmarła niespodziewanie 18 lutego 2009 w czasie zgrupowania polskich lekkoatletów w Portugalii. Według informacji przekazanych PAP, zasłabła podczas treningu. Podczas transportu do szpitala w Vila Real de Santo António straciła przytomność. Mimo godzinnej reanimacji lekarzom nie udało się jej uratować. Przyczyną śmierci okazał się zator tętnicy płucnej. Zator był spowodowany nierozpoznaną zakrzepicą. Nieco wcześniej zawodniczka uskarżała się na bolącą łydkę, lekarz nie rozpoznał wtedy zagrożenia, a zaordynowany przez niego masaż uruchomił zakrzep i doprowadził do zatoru.

Źródła: Wiki & yahoo.com

0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758