15082018Nowości:
   |    Rejestracja

Chińskie banki zainwestują nad Wisłą?


Przewodniczący KNF Marek Chrzanowski oraz Wiceprzewodniczący CBRC, czyli China Banking Regulatory Commission, Wang Zhaoxing podpisali Memorandum of Understanding (MoU), określające współpracę między obiema instytucjami w zakresie nadzoru nad sektorem bankowym.


Umowa01_tcm75-50945

Obecne porozumienie stanowi uaktualnienie porozumienia podpisanego w 2005 r. Głównym celem wprowadzonych zmian jest uwzględnienie zwiększenia aktywności chińskich instytucji bankowych na rynku polskim. Najważniejsze kwestie objęte porozumieniem dotyczą: współpracy i wymiany informacji na potrzeby sprawowania nadzoru bankowego w obu krajach zarówno w warunkach normalnych, jak i w sytuacji kryzysowej. Porozumienie dotyczy również współpracy pracowników obu instytucji przy przeprowadzaniu inspekcji oraz w ramach procedury oceny ewentualnych przejęć i połączeń oraz wydawania zgody na rozpoczęcie działalności.

Po podpisaniu porozumienia odbyło się spotkanie, podczas którego omówiono m.in. sytuację makroekonomiczną w Polsce i Chinach, poruszono temat wyzwań nadzorczych, w tym przede wszystkim dotyczących branży Fintech. Przedstawiciele KNF przedstawili prezentację odnośnie rozwoju sektora Fintech w Polsce, po której odbyła się dwugodzinna dyskusja.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

305575