22042018Nowości:
   |    Rejestracja

Cena ubezpieczenia OC twojego samochodu w 2017 roku


Ten rok nie był zbyt łaskawy dla portfeli kierowców. Wszystko wskazuje jednak na to, że lepiej nie będzie i trzeba się jakoś do tego przygotować. Trzy podstawowe zasady przy szukaniu OC pozwolą znaleźć możliwie najtańszą polisę.


Rok 2016 już zakończony. Dla wielu właścicieli samochodów nie był to najlepszy okres, ponieważ podwyżki dały się niekiedy mocno we znaki.

Nie ominęły prawie nikogo i nawet kierowcy bezszkodowi zauważyli, że ceny są zdecydowanie wyższe niż rok temu. Przykładowo: właściciela samochodu z Warszawy, mający 5 letniego Nissana Qashqai, który do tej pory nie spowodował żadnej szkody w 2014 roku za OC zapłacił około 375 zł. Kiedy w 2015 roku otrzymał ofertę na przedłużenie ubezpieczenia, cena wywindowała do 760 zł. Dwukrotnie więcej niż do tej pory.

17309004521_4a234c80be_bW przypadku młodych kierowców różnice były jeszcze większe. Kolejny przykład: 24-letni właściciel 16-letniego Volkswagena Golfa, w 2014 roku płacił za polisę obowiązkową 815 zł. Z kolei rok później, jedną z najtańszych polis była ta, która kosztowała 1450 zł.

To jednak nie koniec i trzeba się przygotować na to, że ceny ubezpieczeń OC również w przyszłym roku będą podnoszone. A są ku temu, jak na razie, trzy podstawowe powody:

  • ubezpieczyciele jeszcze nie zmienili stawek tak, aby przychody ze składek w pełni pokrywały wszystkie zapotrzebowania (zarówno te związane z odszkodowaniami, jak odnoszące się do działalności firmy),
  • Senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przyjęła propozycję zmian w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Polegać będzie na tym, że UFG (do którego odprowadzany jest pewien procent wartości każdej polisy OC) zajmie się wypłatą dodatkowych odszkodowań dla osób poszkodowanych w wypadkach samochodowych w latach 90,
  • w planach jest ujednolicenie standardów odszkodowań w przypadku szkód osobowych;

Jak kupować możliwie najtaniej

Wszystko to może pociągnąć za sobą kolejne podwyżki cen OC. Konieczne zatem staje się znalezienie sposobów na to, aby OC można było kupić w możliwie najniższej cenie. Istnieją trzy podstawowe zasady przy szukaniu i zakupie polisy, które pozwolą na oszczędności, niezależnie od samochodu, miejsca jego parkowania, czy też danych na temat jego właściciela.

Porównanie cen OC

Korzystanie z porównywarek ubezpieczeń to sprawa podstawowa, jeśli chodzi o znalezienie taniej polisy. Obsługa jest prosta i każda osoba, nawet nie korzystająca z nowoczesnych technologii na co dzień, nie powinna mieć żadnych problemów z porównaniem cen. Całość polega jedynie na uzupełnieniu specjalnie przygotowanego formularza i na wyborze jednej z przedstawianych polis.

Porównywarka ubezpieczeń OC pełni również dodatkową funkcję – informacyjną. Każda oferta jest dokładnie rozpisana. Osoba wykonująca kalkulację łatwo sprawdzi co dokładnie może zyskać decydując się na konkretną propozycję. Wszystko ułożone jest w taki sposób, aby klient nie gubił się wśród różnych ofert, ale od razu widział, które towarzystwo zaoferowało mu najniższą składkę na kolejny rok.

Wykorzystanie wszystkich możliwych zniżek

Zniżki, z jakich można korzystać sprawdzając oferty OC to nie tylko te przyznane za bezszkodową jazdę. Można je zwiększyć, jeśli tylko ma się ku temu sposobność. Jeśli kierowca ma prawo jazdy od  niedawna lub miało się długą przerwę w ubezpieczaniu auta, z całą pewnością nie posiada jeszcze maksymalnych ulg lub też całkowicie już je utracił. Może wtedy skorzystać ze zniżek innych osób.

Można tak zrobić w dwóch przypadkach. Pierwszym jest dopisanie do dowodu rejestracyjnego osoby, która posiada wysokie lub maksymalne ulgi. Przy przeliczaniu ofert na ubezpieczenie pod uwagę brane będą wyższe zniżki i dzięki temu OC będzie tańsze. Drugim sposobem jest z kolei możliwość korzystania z ulg wypracowanych przez współmałżonka. Jeśli tylko istnieje wspólnota majątkowa podczas przeliczania ofert można podać wyższe zniżki, jakie wypracował mąż lub żona.

Korzystanie z kodów, promocji i obniżek

Korzystając z różnych produktów ubezpieczeniowych, np. polisy dla domu lub mieszkania, ochrony turystycznej czy też życiowej, można otrzymać od towarzystwa specjalne kody. Pozwalają one na obniżenie ceny ubezpieczenia OC lub AC podczas przeliczania na nie ofert. Dodatkowo warto sprawdzać oferty promocyjne bezpośrednio na stronach towarzystw.

Aby w pełni skorzystać ze wszystkich obniżek oferowanych przez ubezpieczycieli, najlepiej polisę OC kupić przez Internet. W niektórych towarzystwach, dzięki takiemu zawarciu umowy, możliwe jest dodatkowe obniżenie jej kosztów. Niekiedy nawet o 15%. Do tego dochodzą jeszcze obniżki za wybór metody płatności kartą kredytową lub szybkim przelewem internetowym

Podsumowanie

Można z bardzo dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że rok 2017 nie przyniesie obniżek OC. Co więcej, ceny będą w dalszym ciągu rosnąć. Sytuacja na rynku ubezpieczeń od wielu lat była tak zła, a to co się dzieje obecnie, zmierza w kierunku jej uzdrowienia. Polisy będą droższe niż jeszcze dwa lata temu, ale nie należy martwić się na zapas.

Ważne jest przede wszystkim to, że towarzystwa nie zmieniły sposobu przeliczania ofert i w dalszym ciągu każdego klienta traktują indywidualnie. Jednoznaczne określenie, ile będzie kosztować najtańsze ubezpieczenie OC w 2017 roku jest wręcz niemożliwie. Przede wszystkim. nie wiadomo jak bardzo wzrosną ceny ubezpieczeń. Po drugie, nie wiadomo o ile będą musiały się zwiększyć wpływy do UFG, aby ten mógł nadal wypłacać odszkodowania dla osób pokrzywdzonych w wypadkach z lat 90. Po trzecie nie wiadomo co zaplanują posłowie, którzy w ostatnim czasie żywo interesują się kwestią podwyżek OC.
Niewiadomych jest sporo, co skutecznie uniemożliwia snucie jakichkolwiek przypuszczeń. Wiadomo na pewno, że będzie jeszcze drożej. Jak bardzo, to się jednak okaże dopiero w przyszłym roku i będzie się odnosić do każdego kierowcy z osobna. W wielu przypadkach, zwłaszcza wśród osób jeżdżących od wielu lat bezszkodowo, może się okazać, że podwyżka będzie bardzo niewielka lub prawie żadna. Czas pokaże.

Napisane przez:

Kontakt: kampanieonline

 

Podziel się z innymi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

297700