18062018Nowości:
   |    Rejestracja

Bułgarzy idą najdalej


Nie tylko kontrola podejrzanych i wysokokwotowych transakcji, ale także dochodów i majątków elit politycznych – bez wyjątku – przez służby specjalne… tak ma wyglądać nowe prawo dotyczące przeciwdziałania fraudom i pralniom finansowym w Bułgarii. To najdalej posunięte rozwiązanie w UE.


How-To-Launder-Money-Through-A-Restaurant

Zgodnie z projektem nowego prawa, który znajduje się w bułgarskim parlamencie, badaniem majątków polityków (oraz lobbystów, członków partii politycznych oraz kluczowych przedsiębiorców) ma się w Bułgarii zajmować DANS, czyli Państwowa Agencja Bezpieczeństwa Narodowego oraz służby podległe ministrowi spraw wewnętrznych. Kontrola ma obejmować nie tylko rozmiary, ale także źródła majątku polityków w Sofii. Prawo jest implementacją unijnej dyrektywy (2015/849) dotyczącej przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, ale bułgarskie rozwiązania idą znacznie dalej. Póki co kontroli finansowej podlegają tamtejsi posłowie, prezydent, członkowie rządu, szefowie i członkowie Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Naczelnego Sądu Kasacyjnego, merowie, szefowie spółek z udziałem skarbu państwa, wysocy oficerowie, szefowie banku centralnego i Izby Rozliczeniowej oraz ich małżonkowie.

W Sofii ma zacząć działać również rejestr rzeczywistych właścicieli firm – aby do nich dotrzeć dane finansowe spółek mają być udostępniane przez banki wszystkim służbom specjalnym oraz nadzorcom rynków. Służby będą miały również obowiązek wymieniać się tymi danymi. I choć część Bułgarów deklaruje daleko posuniętą ostrożność wobec forsowanego właśnie prawa, jak zapewnia tamtejszy parlament, nowe prawo będzie służyło wyłącznie walce z praniem pieniędzy. A Sofia ma z tym niemały problem, bo po ostatnich aferach, w które zamieszani byli właśnie politycy, okazało się, że kwestia podejrzanych operacji finansowych w tym kraju to kwota rzędu 2,15 mld euro. Połowę z tych operacji wstrzymano ze względu na ewidentne dowody, że są to operacje przestępcze.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

komentarze 2 dla artykułu "Bułgarzy idą najdalej"

 1. Ibrahim ibn Jakub napisał(a):

  Jedyną konsekwencja – słuszną zresztą – będzie potężny wzrost pożądania gotówki. Nie zapisów cyferek na kontach bankowych.
  Tak na marginesie przestrzegam wszystkich „mózgowców” przed przyjęciem waluty EUR w Polsce. Prezydent Duda chce zmienić Konstytucję właśnie po to aby można to było zrobić. Polska złotówka nie wiem jak słaba jest JEDYNĄ OSTATNIĄ ostoją resztek Waszej wolności. Grecja pierwsza przyjęła tą szatańską szwabską walutę. Nie może jej drukować u siebie. Czyli…żyją za pożyczone i jeszcze udają, że są w stanie „oddać dług”. Duda zmianami w konstytucji może oddać resztki Waszej wolności w ręce szwabów i żydów.

 2. gniew napisał(a):

  Szczęść Boże. Tak ludzie rozpoczynający pracę w strukturach ” WŁADZY” , w głównych nurtach gospodarki i w polityce z chwilą objęcia ” POSADY ” po winni przedstawić bilans otwarcia – czyli jaki majątek posiadają w chwili startu – to podstawa !. W całym okresie aktywności powinni być całkowicie transparentni – źródła i wysokość gromadzonego majątku, i tak do 5 lat po zakończeniu kariery !!!. Następnie powrót do bycia zwykłym obywatelem ze wszystkimi konsekwencjami ….
  pozdrawiam Zbigniew Lachowicz
  ps. Polska nigdy nie może wyzbyć się swojej waluty pod żadnym pozorem !!!

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

304210