22062018Nowości:
   |    Rejestracja

Brytyjscy Żydzi obawiają się przyszłości w Europie


Prawie połowa Żydów brytyjskich obawia się, że nie mają przyszłości w Wielkiej Brytanii i Europie, wynika z sondażu opublikowanego w środę. Sondaż 2230 brytyjskich Żydów przeprowadzony przez Kampanię Przeciw Antysemityzmowi (CAA) pokazał, że 45 procent Żydów obawia się iż nie mają przyszłości w Wielkiej Brytanii, a 58% uważa że nie mają długoterminowej przyszłości w Europe. Ankietę internetową przeprowadzono między 23 grudnia na 11 stycznia – w okresie, który zawiera ataki w Paryżu, na pismo Charlie Hebdo i koszerny supermarket – po których Francja wprowadziła zwiększone bezpieczeństwo w szkołach i synagogach żydowskich. „Wyniki badań są szokujące, po atakach w Paryżu które są sygnałem alarmowym ” powiedział przewodniczący CAA Gideon Falter.


 

” Wielka Brytania jest w punkcie zwrotnym. Dopóki antysemityzm nie spotka się z zerową tolerancją, będzie rosnąć i brytyjscy Żydzi będą kwestionować swoje miejsce w ich własnym kraju. „Ale CAA podkreśla, że „Wielka Brytania nie jest jeszcze na poziomie antysemityzmu obserwowanego w większości krajów Europy”.

Ciekawe że w ankiecie nie zapytano czy Żydzi zdają sobie sprawę z tego co jest przyczyną szybko, podobno, rosnacego antysemityzmu. Czyja to jest zasługa? Bo przecież nie wszyscy wyssali go z mlekiem.

Prime Minister David Cameron (left) talks with members of the Jewish Leadership Council during their annual meeting at 10 Downing Street on Janurary ...

Premier David Cameron (z lewej) rozmawia z członkami Jewish Leadership Council podczas corocznego spotkania na Downing Street 10 13 stycznia 2015 . Czy ktoś wyobraża sobie takie stałe spotkania brytyjskiego Premiera z doroczne reprezentacją społeczności polskiej (gdyby taka powstała) – a jesteśmy przecież nie mniejszą grupą narodową niż ta na zdjęciu?

Według Jewish Agency , liczba brytyjskich Żydów emigrujących do Izraela wzrosła o 20 procent w zeszłym roku, z 520 w 2013 roku do 620 w 2014 roku, ale w dłuższej perspektywie jak podaje ta agencja liczba jest stabilna.

Według CAA w roku 2014 wydarzyło się najwięcej antysemickich incydentów odnotowanych przez policję od czasu gdy zaczęto je rejestrować 30 lat temu.

Organizacja wyjaśnia, że antysemityzm w Wielkiej Brytanii ma tendencję wzrostową w sytuacjach kryzysowych związanych z Izraelem, „ale nastroje po prostu nie znikają, gdy przychodzi koniec kryzysów.”

Antysemityzm nie jest rzadkością wśród Brytyjczyków. Według  badania przeprowadzonego przez ankietera YouGov dla  CAA.

Jedna czwarta  z 3411 ankietowanych przez YouGov dorosłych twierdzi, że Żydzi uganiają sie za  pieniędzmi bardziej niż inni brytyjczycy. Siedemnaście  procent uważa że Żydzi mają zbyt wiele władzy w mediach, 13 procent mówi, Żydzi mowią o Holokauście, po to aby uzyskać współczucie.

PS. A co mówić w sytuacji Polaków w Wielkiej Brytanii gdy Premier tego kraju podejmuje osobiście antypolskie działania usiłując odebrać należne polskim imigrantom Unijne uprawnienia? Należy w tym miejscu podkreslić że zasada  zero tolerancji musi obowiązywać przy antysemityzmie i antypolonizmie i każdym innym anty…izmie.

Napisane przez:


 

Podziel się z innymi

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

 

243606